Leta 1975 na lestvici najbolje prodajanih filmov seveda ni bilo risank, pravzaprav je bila večina filmov politično nekorektna, konec koncev je tako tudi z Žrelom, v katerem za smrt plavalcev obtožijo pogoltno lokalno oblast. Mimogrede, ko so leta 1976 delili oskarje za leto 1975, je vse glavne pobral Let nad kukavičjim gnezdom. Slavili so v kategorijah za film, za režijo, za adaptacijo scenarija, za glavno moško in glavno žensko vlogo. Najboljši neameriški film je bil rusko-japonski Dersu Uzala Akire Kurosawe. Naj dodamo, da so številke o zaslužkih pri filmih približne, takšne, kot so dosegljive na spletu.

Žrelo roman 1974 / film 1975
Žrelo

Izraz blockbuster se nanaša na filme ali knjige, ki navadno ob konkretnih vložkih in ob bogatih napovedih dosežejo velik finančni uspeh. Čeprav so ta pojav in izraz uporabljali že prej, velja Žrelo, angleško Jaws, za prvi blockbuster v sodobni zgodovini popkulture oziroma v današnjem smislu tega izraza. Žrelo je leta 1975 ob vložku bednih devet milijonov zaslužilo skoraj pol milijarde dolarjev. A je treba reči, da so bila pričakovanja res velika, film je namreč posnel čudežni deček ameriškega filma Steven Spielberg, ki je svojo režisersko in nadarjenost za številke dokazal s filmoma Dvoboj in The Sugarland Express. Film in njegovo srhljivost so vneto reklamirali že med snemanjem, napovedi so bile optimistične in nazadnje je postal najbolj gledan film vseh časov – do leta 1977, ko je George Lucas udaril z Vojno zvezd. Film o lovu na morilskega morskega psa je izpraznil plaže in napolnil kinematografe, tudi zato, ker je Spielberg krepko popravil knjižno predlogo, pri novem scenariju pa je sodelovalo skoraj ducat piscev. Igrali so Roy Scheider, Robert Shaw in Richard Dreyfuss.

Let nad kukavičjim gnezdom

Let nad kukavičjim gnezdom

One flew over the cuckoo's nest je ob vložku štirih milijonov producentom prinesel kar 163 milijonov dolarjev. Morda zaradi dirigiranja izkušenega češkega režiserskega genija Miloša Formana, zaradi tragikomične pojave Jacka Nicholsona ali zaradi tihe sadistične igre Louise Fletcher, glavne sestre v psihiatrični kliniki. Poleg zelo lepega finančnega uspeha se film, posnet po istoimenski knjigi iz leta 1962, lahko pohvali s petimi velikimi oskarji (za film, režiserja, scenarij, glavno žensko in moško vlogo), kar je uspelo le še dvema filmoma v zgodovini.

 

The Rocky Horror Picture Show

The Rocky horror picture show

The Rocky horror picture show je britansko-ameriški filmski muzikal v režiji Jima Sharmana. Gre za priredbo muzikala The Rocky horror show, ki so ga dve leti prej, tudi v režiji Johna Sharmana, premierno odigrali v londonskem gledališču Royal Court Theatre. Avtorji, scenarist je bil Richard O'Brien, so si zamislili parodijo na nizkoproračunske hollywoodske grozljivke, recimo filme o Frankensteinu. Igrali so Barry Bostwick, Susan Sarandon in Tim Curry. Film, ki se je lahko pohvalil z dobro prodajanim album s filmsko glasbo, je zaslužil okoli 170 milijonov dolarjev.

Shampoo film 1975

Hollywoodski frizer

Erotična komedija z izvirnim naslovom Shampoo je podjetju Columbia leta 1975 prinesla 60 milijonov dolarjev. Preprosta zgodba o hollywoodskem frizerju bogatih Američank, ki dekleta zadovoljuje s spolnimi uslugami, celo bolj kot z urejanjem pričesk, je predstavila prelepega Warrena Beattyja, ki se v postelji loti največjih lepotic filma sedemdesetih let: Julie Christie, Goldie Hawn, Lee Grant in rosno mlade Carrie Fischer. Režiral je Hal Ashby, scenarij sta prispevala Robert Towne in Warren Beatty, menda takrat najlepši možakar Hollywooda.

Dog Day Afternoon

Pasje popoldne

Okoli 50 milijonov dolarjev je podjetju United Artists prinesel biografski film o ropu banke s talci, ki ga je režiral Sidney Lumet. Scenarij je po članku The boys in the bank iz revije Life leta 1972 prispeval Frank Pierson. Zanj je dobil oskarja, kar je tudi edini oskar, povezan s tem filmom, ki postaja vsako leto pomembnejši za zgodovino kinematografije; zanimivo, podelili jim niso niti enega zlatega globusa. Roparja banke sta bila Al Pacino in John Cazale (brata iz prvih dveh filmov Boter). Gre za enega prvih velikih filmov, ki mimogrede govori tudi o biseksualnosti in transspolnosti.

The Return of the Pink Panther

Vrnitev Rožnatega panterja

The return of the Pink panther je originalni naslov filma, komedije s specifičnim humorjem glavnega igralca Petra Sellersa. Šlo je za četrto nadaljevanje serije o nerodnem inšpektorju Jacquesu Clouseauju, katere oče je bil Blake Edwards. Sellers je v detektivski komediji igral glavno vlogo v sedmih delih, od leta 1963 do leta 1982, ko so uporabili njegove posnetke, umrl je namreč leta 1980. Četrti del, Vrnitev Rožnatega panterja, je bil verjetno najuspešnejši v seriji, United Artists je v film vložil pet milijonov, zaslužili so 75 milijonov dolarjev.

 

Three Days of the Condor

Trije Kondorjevi dnevi

V času, ko afera Watergate v ZDA še ni potihnila, se je Sidney Pollack lotil režije morda najboljšega vohunskega filma v zgodovini. Pisarniški agent (Robert Redford) se vrne s kosila v službo v eni od manjših pisarn Cie na Manhattnu in ugotovi, da so vse sodelavce postrelili. Čudežno se reši in začne iskati vzroke. Three days of the Condor je dobil mešane kritike, a je bogato zaslužil, zaradi dobre zgodbe in popularnosti Roberta Redforda. Po nekaterih podatkih so samo v ZDA zaslužili okoli 40 milijonov dolarjev. Vložili so okoli osem milijonov.

 

 Funny Lady

Smešna dama

Funny lady je ameriški biografski muzikal v režiji Herberta Rossa. Gre za nadaljevanje filma Funny girl iz leta 1968. Takrat izredno popularna Barbra Streisand je še enkrat odigrala vlogo znamenite pevke in radijske zvezdnice Fanny Brice v tridesetih in štiridesetih letih v New Yorku. Film se dogaja v času njenega drugega zakona s producentom Billyjem Rosom (James Caan). Čeprav Streisandova ni želela nastopiti v nadaljevanju, si je premislila, ker so scenaristi prikazali bolj feministično plat stare zvezdnice. Zaslužili so okoli 40 milijonov dolarjev.

 

The Other Side of the Mountain

Druga stran gore

Morda najmanj znan današnji film je The other side of the mountain, romantična biografska drama o alpski smučarki Jill Kinmont (Marilyn Hassett), ki se je leta 1955 težko poškodovala na veleslalomski tekmi v Utahu. Hassettova je za vlogo dobila celo zlati globus. Scenarij je napisal David Seltzer, po knjigi A long way up: The story of Jill Kinmont pisatelja E. G. Valensa. Glavno moško vlogo je odigral Beau Bridges, film je režiral Larry Peerce. Film, ki je leta 1978 dobil tudi malo manj uspešno nadaljevanje, je zaslužil okoli 38 milijonov dolarjev.

 

Tommy movie

Tommy

Angleški psihedelični film, glasbena drama, je bil posnet na temeljih istoimenske velike plošče skupine The Who. Delo je napisal in režiral eden najbolj »odtrganih« režiserjev tistega časa Ken Russell, govori pa o psihosomatsko gluhem, nemem in slepem fantu, ki postane prvak v igranju fliperja in verski voditelj. V filmu so ob članih skupine The Who s pevcem Rogerjem Daltreyjem v naslovni vlogi nastopili Ann-Margret, Oliver Reed, Eric Clapton, Tina Turner, Elton John, Robert Powell, Jack Nicholson … Zaslužili so 34 milijonov dolarjev.

 

Priporočamo