V Keniji zaradi nezavarovanih prekinitev nosečnosti vsak dan umre sedem žensk, med epidemijo covida je število najstniških nosečnosti eksplodiralo, se spominja. Organizacija, ki jo vodi s približno 600 partnerji, zasebnimi ordinacijami po državi, svetuje ženskam in dekletom ne le glede prekinitve neželene nosečnosti, temveč tudi o zaščiti pred njo in pred boleznimi, aidsom in rakavimi obolenji, povezanimi z rodili.

Financiranje takšnih organizacij v Afriki večinoma prihaja od zunaj, zelo velik del iz Združenih držav Amerike. Zaradi tako imenovanega pravila​ Global Gag, ki zapoveduje, da tuje organizacije, ki prejemajo denar iz ameriškega proračuna, ne smejo opravljati svetovanja o prekinitvi nosečnosti, in ki so ga vselej znova vzpostavili republikanski predsedniki, demokratski pa odpravili, so se takšne organizacije vsakič znova znašle na robu obstoja, številne so bile prisiljene prekiniti svojo dejavnost.

Enako tudi sedaj, ko je Trumpova administracija ustavila vso mednarodno pomoč. A Munyasieva, ki se je že po prvem Trumpovem predsedovanju začela opirati tudi na druge vire financiranja, pravi, da to ni glavni problem. Že leta namreč ameriške fundamentalistične cerkve lobirajo na afriški celini proti pravici do splava, proti LGBTQ-skupnosti in proti opolnomočenju žensk. »Pod Trumpom so nasprotniki splava v Keniji postali močnejši, tudi zahvaljujoč finančni podpori. Organizirali so plakatne kampanje v Keniji, protestirali so pred našimi ustanovami in zastraševali ženske,« pravi Nelly Munyasia. Prepričana je, da je ob tem, koliko žensk umre zaradi posledic nezavarovanih prekinitev nosečnosti, njihov slogan, da se borijo za življenje, le grozljivo sprenevedanje.

Priporočamo