»Moje motivacije, da ženskam v stiski zagotovim varno prekinitev nosečnosti, mladi zdravniki nimajo več,« je razočaran. Ko je sam še kot študent medicine v šestdesetih letih opravljal prostovoljno prakso v bolnišnici, je bil splav v Nemčiji še prepovedan.
Stapf se je pri svojem delu skoraj dnevno srečeval s pacientkami, ki so utrpele težke krvavitve ali huda vnetja, ko so prekinile nosečnost pri mazačih ali si skušale pomagati same. Nekoč je v nekaj mesecih videl umreti sedem takšnih pacientk, ki jim niti v bolnišnici niso mogli več pomagati. To je hotel Stapf spremeniti, zavzemal se je za legalizacijo splava, za to, da ga lahko opravljajo tudi ginekologi s koncesijo v svojih ordinacijah.
Na kongresih in konferencah zdravnikov si prizadeva, da bi mu sledili mladi v njegovem poklicu, in glasno opozarja javnost, kadar se zakonodaja zaostruje na škodo žensk, kot na primer v ZDA in na Poljskem. »Ženske se morajo svobodno odločati,« zahteva Stapf, ki je v svoji ordinaciji razvil pacientkam prijazen sistem svetovanja, ob katerem lahko brez pritiska sprejmejo odločitev. Zato pa je številnim pritiskom že desetletja izpostavljen sam. Nazadnje, ko je mesto preplavil letak z njegovim portretom, na katerem so ga zmerjali z »morilcem otrok«, ki »na akord kolje otroke«. To je bilo tudi za strpnega Stapfa preveč – avtorja letaka je tožil zaradi žalitve in proces tudi dobil.