Zadnji dan evropskih iger na Poljskem so tri slovenske tekmovalke v kikboksu osvojile štiri kolajne. Čeprav je bila 18-letna Tyra Barada najmlajša tekmovalka, je v kategoriji do 50 kilogramov v dveh urah in pol osvojila zlato odličje v lahkem kontaktu in srebrno v boju na točke. »To sta dva moja najboljša občutka v življenju. Z očetom si v objemu nisva izmenjala besed, bila je čista tišina, objem, občutek topline in varnosti,« je povedala Tyra Barada, ki jo je z mesta trenerja ob tatamiju vodil tudi oče Tomaž. Srebrni kolajni sta osvojili Tina Baloh v kategoriji do 70 kilogramov v boju na točke in Urška Gazvoda v lahkem kontaktu do 60 kilogramov.

Kajakaši in kanuisti s preveč dotiki vrat

Slovenski kajakaši in kanuisti so na tekmovanju, ki je veljalo za evropsko prvenstvo v slalomu, v Krakovu ostali brez kolajne, potem ko so se prevečkrat dotaknili vrat. Od treh finalistov je bila najboljša kajakašica Eva Terčelj na petem mestu, medtem ko sta bila kanuista Benjamin Savšek in Eva Alina Hočevar šesta. Savšek, ki je branil naslov evropskega prvaka, je bil najhitrejši v polfinalu, v finalu pa sta bila usodna dva dotika vrat. »Želel sem ponoviti vožnjo iz polfinala, a je vmes prišel dotik, ko sem skušal skrajšati linijo, da bi bil hitrejši. Škoda, saj sem želel še peti naslov evropskega prvaka. Pred startom sem se povsem umaknil, zato nisem vedel, kaj se dogaja na progi. S šestim mestom bi bil povsem zadovoljen na tekmi svetovnega pokala, medtem ko na velikih tekmovanjih štejejo le kolajne. Vseeno sem pokazal, da sem v svetovnem vrhu, a treba bo počakati na novo priložnost, ki bo na srečo že septembra s svetovnim prvenstvom v Londonu,« je povedal Benjamin Savšek po tekmi, na kateri je zlato kolajno drugič v karieri osvojil Britanec Ryan Westley. Veliko bolj potrt je bil Luka Božič, tretji v kvalifikacijah, ki je z dvema dotikoma, kar je največ v letošnji sezoni, v polfinalu končal na 17. mestu. Ni se izgovarjal na bolečine v kolenu, ki ga je operiral po koncu lanske sezone.

Kako je bila s šestim mestom nezadovoljna kanuistka Eva Alina Hočevar, je bilo vidno po prihodu v cilju, ko je besna udarjala z veslom po vodi in roko po čolnu. »Če bi združila spodnji del polfinale vožnje in zgornji del finala, ne bi osvojila le kolajne, ampak zmagala. A šport je precej bolj zapleten. Vseeno sem ponosna nase, saj vsako leto napredujem. Če bo šlo tako naprej, bom kmalu tudi bolj redno na stopničkah,« je bila odločna 21-letna Eva Alina Hočevar.

V kajakaškem delu je slovensko čast reševala Eva Terčelj, ki je edina nastopila v finalu, a je bila na petem mestu zaradi velikega zaostanka daleč od boja kolajne. »Uvrstitev je lepa, a vedno si želiš več, vendar tokrat nisem bila blizu kolajni. Tudi če ne bi naredila dotika, ne bi bila med najboljšimi tremi. Vožnji sta bili korektni, a premalo za odličje. Za uvrstitev na oder za zmagovalke bi morala nekatere kombinacije vrat odpeljati bolj natančno. Vesela sem, da sem se po težavah v kvalifikacijah uspela zbrati in z vožnjami dokazala, da sem konkurenčna,« je povedala Eva Terčelj po tekmi, na kateri je s fantastično predstavo zmagala Nemka Ricarde Funk, olimpijska in svetovna prvakinja.

Moška ekipa v kajaku je tudi na četrti letošnji tekmi ostala brez finala. Peter Kauzer je finale zgrešil za 15 stotink sekunde in bil zelo razočaran. Na progi je bil hiter (tretji čas), a je bil usoden dotik vrat. »Trenutno mi gre vse na živce. Mogoče se mi je vrnilo, da sem kritiziral to progo, na kateri sem bil v karieri le enkrat na stopničkah. Usodna so bila 17. vrata, kjer sem počakal, da me je rola zadržala, a sem jih vseeno zadel. Bolje bi bilo, da bi jih udaril, saj ne bi izgubljal časa, a po toči je prepozno zvoniti,« je povedal 39-letni Peter Kauzer. Evropski prvak je s popolno vožnjo postal Čeh Jirži Prskavec, ki je tako potrdil sloves najboljšega kajakaša na svetu.

Lanišek: Dresi iz lanske zime so bili malo pretesni

Serijo petih tekmovanj v smučarskih skokih so sklenili s tekmo moških na veliki skakalnici v Zakopanah, kjer je na veliko veselje 6000 gledalcev zmagal domači as Dawid Kubacki. To je bila velika vrnitev 33-letnega skakalca, potem ko je lansko sezono predčasno končal zaradi zdravstvenih težav žene, zato je zmago posvetil zdravstvenemu osebju centra za bolezni srca v Šleziji. Kubacki je do zmage prišel z napadom z drugega mesta, potem ko je po prvi vodil Avstrijec Jan Hörl, medtem ko je tretje mesto osvojil Nemec Philipp Raimund.

Najboljši Slovenec je bila Anže Lanišek s šestim mestom, potem ko je imel v seriji za trening najboljši dosežek, v poskusni pa četrtega. »Čeprav sem v prvi seriji naredil najslabši skok dneva (10. mesto, op. p.), sem z nastopom kar zadovoljen. V primerjavi z malo skakalnico je bila hitrost višja, zato je bilo vse skupaj lažje, saj sem prišel višje v drugi del leta. Evropske igre zapuščam z dobrimi občutki. Imam kolajno, obenem smo videli, kako smo pripravljeni v primerjavi s konkurenco. Smo na pravi poti. Za tekme v Zakopanah se nismo posebej pripravljali, obenem smo tekmovali s starimi dresi iz lanske zime, ki so bili malo pretesni, saj smo pridobili kakšen kilogram,« je povedal Anže Lanišek. Od ostalih slovenskih skakalcev je bil Timi Zajc 14., potem ko se je v prvi seriji ob nizki zaletni hitrosti ujel še v past z vetrom in se je komaj uvrstil v finale. Domen Prevc je bil 22., Žiga Jelar 25., medtem ko se Lovro Kos ni uvrstil v finale.

Slovenija je v skokih na evropskih igrah osvojila štiri kolajne. Nika Prevc je bila druga na srednji skakalnici, zasedba Nika Križnar, Nika Prevc, Timi Zajc in Anže Lanišek tretja na tekmi mešanih ekip, Križnarjeva je postala evropska prvakinja na veliki skakalnici, Prevčeva pa podprvakinja. Prevčeva je kot edina skakalka osvojila kolajno v vseh treh nastopih, Križnarjeva pa dve in bila četrta.

Priporočamo