Pred sobotnima štafetama je kazalo, da jih prireditelji ne bodo mogli izpeljati, kajti vremenoslovci so napovedali dež, visoke temperature in sunke vetra do 85 km/h. A vreme v nemški deželi Turingiji je bilo bolj ali manj naklonjeno in v boj se je podalo 22 moških in 16 ženskih štafet, med njimi tudi slovenska kvarteta Alex Cisar, Miha Dovžan, Jakov Fak in Toni Vidmar ter Živa Klemenčič, Lena Repinc, Anamarija Lampič in Polona Klemenčič. Pri moških so bili favoriti Norvežani, s čimer bi njihov tekmovalec Johannes Thingnes Boe v svojem šestem nastopu na letošnjem SP osvojil že šesto zlato kolajno. A norveške načrte so prekrižali Francozi Antonin Guigonnat, Fabien Claude, Emilien Jacquelin in Quentin Fillon Maillet, ki so zgrešili deset strelov (Skandinavci 16) ter po letih 2001 in 2020 tretjič postali prvaki.

Za Slovenijo, ki je zgrešila 17 strelov, je prvi startal Cisar (deveto mesto), po nastopu Dovžana pa je nazadovala na 15. »Svoje delo sem opravil solidno. Sploh leže je bilo super. Stoje sem poskrbel za malo dramatičnosti s tremi popravami,« je ocenil Alex Cisar. Fak, ki mu kljub popravam pri streljanju ni bilo potrebno iti v kazenski krog, je Slovenijo vrnil med deseterico, kot zadnji pa je tekel Vidmar in v dvoboju za osmo mesto z Romunijo zaostal za desetinko sekunde. »Ni bilo lahko, predvsem zaradi vetra. Tudi na strelišču je bilo dinamično, razmere so se hitro spreminjale. Veliko je bilo poprav in malo ekip se je izognilo kazenskemu krogu. V svoji predaji sem se želel pomakniti naprej, kar mi je uspelo,« je dejal Jakov Fak.

Po dveh bronih na SP 2013 in 2015 so Italijanke Samuela Comola, Dorothea Wierer, Hannah Auchentaller in Lisa Vittozzi z le dvema zgrešenima streloma prvič v zgodovini postale svetovne prvakinje pred Nemkami (6) in Švedinjami (13). Pred 25.000 gledalci so se Slovenke (15) za las izognile polomu. Živa Klemenčič in Lena Repinc sta solidno opravili svoje delo, Anamarija Lampič je predajo začela kot enajsta, a je kasneje kazalo, da je morebiti dosegljivo celo sedmo mesto. Vendar je morala po drugem streljanju trikrat v kazenski krog. Na koncu je zaradi kazni po napaki na strelišču, ko ni sprožila rezervnega naboja, dobila še dodatni dve minuti. Predala je na zadnjem, 16. mestu, z zelo dobro predstavo pa je Polona Klemenčič ekipo nato pripeljala na 12.

Za Cisarja je bila to čast

»Glede na to, da so nam pribili dve minuti zaradi moje začetniške napake, ne morem biti zadovoljna. Tekaško se mi zdi, da je bilo v redu, čeprav se zadnja dva dneva nisem počutila najbolje. Strelsko leže je bilo super, le ena poprava. Stoje pa ne vem, kaj se je dogajalo v moji glavi. Bila sem prepričana, da sem dala tri rezervne naboje notri, a sem očitno le dva,« je priznala Anamarija Lampič. Njeno napako je v veliki meri v zadnji predaji popravila Polona Klemenčič: »Malce mi je žal zadnjega strela leže, a sem ga hitro popravila in šla naprej. Stoje sem streljala malce izven svojega ritma in naredila dve napaki. Uspela sem jih popraviti, tekaško pa je bilo v redu.«

Na tekmah s skupinskim startom sta premierno v karieri nastopila Alex Cisar (17. mesto, en zgrešen strel) in Polona Klemenčič (19., štirje). Cisar je prišel do svoje najvišje uvrstitve v članski karieri, potem ko je bil pred dnevi 19. na posamični preizkušnji, v svetovnem pokalu pa ni bil še nikoli višje od 24. mesta. »Že nastop na tekmi, na kateri starta le 30 najboljših na svetu, je bil zame čast. Za nameček je sledil še izvrsten strelski nastop, tudi tekaško sem se solidno odrezal,« je dejal 22-letni Cisar. Zmagal je Šved Sebastian Samuelsson in po treh bronih osvojil že četrto kolajno na SP 2023, Švedska pa je bila s po tremi zlatimi in srebrnimi ter petimi bronastimi najuspešnejša udeleženka tekmovanja.

Priporočamo