Včeraj zvečer je bilo tudi na slovenskem nebu možno zaznati osupljivi prizor sija oziroma aurore. Pojav, ki ga povezujemo zlasti z bolj severnimi kraji, je bil pri nas viden že drugič v kratkem času. Zna pa se zgoditi, da ga bomo lahko zopet videli že kmalu. Razlog, da je bil pojav viden pri nas, strokovnjaki pripisujejo trenutni intenzivnejši aktivnosti Sonca.
Aurora na nebu nastane, ko ioni, ki jih v vesolje spustijo izbruhi Sončnih neviht, zadajejo Zemljino atmosfero. Ko se to zgodi, ta zažari. Na severu aurora zažari v zeleno-modrih barvah, saj delci žarijo na območju z veliko dušika. Pri nas smo lahko videli sij v oranžno-rdečih odtenkih, ki razkrivajo, da je bilo okoli delcev veliko kisika. Tokratni severni sij so lahko občudovali zlasti na območju severne in vzhodne dela Slovenije. Včerajšnji sij je bil sicer neposredno nad Nemčijo.
Razlog, da smo od aprila lahko pri nas videli že drugi sij, je povečana aktivnost Sonce, ki prihaja v vrhunec svojega 11-letnega cikla. Ker bodo Sončeve nevihte intenzivne vse do srede, ko se bodo umirile, se v naslednjih dneh splača večkrat pogledati v nočno nebo. Obstaja namreč verjetnost, da doživimo še kakšen pojav sija. Vrhunec aktivnosti bo Sonce sicer doseglo leta 2025, tako da bo priložnosti v prihodnje še več. Je pa pojav zelo težko z gotovostjo napovedati.
Severni sij lahko pravkar opazujete tudi iz Slovenije. Na terenu je naša ekipa.
— Meteoinfo Slovenija (@MeteoinfoSi) November 5, 2023
Ali ste ga ujeli tudi vi?
Avtor: Amadej Krepek, Meteoinfo Slovenija pic.twitter.com/7q2XECZRqe