Marsikdo se ob izbiri študija po srednji šoli ali zaradi želje po spremembi kariere znajde v stiski. Posameznik mora ne le dobro poznati svoja zanimanja, raziskati vse možnosti in slediti ciljem, ampak mora upoštevati tudi globalne trende, sodobne potrebe in področja, kot so digitalni marketing, umetna inteligenca, trajnostni razvoj in varstvo okolja.

V višjem strokovnem šolstvu to izbiro poenostavljamo s študijskimi programi, ki so usklajeni z željami posameznikov, aktualnimi in prihodnjimi potrebami gospodarstva ter sodobnimi trendi v stroki.

Zakaj izbrati višješolski študij?

Višješolske diplomantke in diplomanti spadajo med cenjen in dobro plačan kader na trgu dela, saj so se vanj vključili s sodobnimi znanji in spretnostmi. Prednost na trgu dela višješolskim diplomantom omogoča praktični del študija, ki obsega 800 ur ali 40 odstotkov študija na višji strokovni šoli.

Praktično izobraževanje vključuje reševanje realnih izzivov podjetij, kar študente odlično pripravi na delovno okolje. Ob podpori visoko usposobljenih mentorjev v izbranem podjetju višješolski študentje rešujejo praktične težave podjetja, mnogo pa se jih tudi zaposli pri podjetju, kjer so opravljali praktični del študija. Rezultat tesnega sodelovanja višjih strokovnih šol z gospodarstvom je tudi podatek, da so višješolski diplomanti 'najbolj zaposljivi' med terciarno izobraženimi diplomanti.

Raznolikost študijskih programov

Višje strokovne šole so po vsej Sloveniji in ponujajo 35 študijskih programov. Za študijsko leto 2025/26 je 46 višjih strokovnih šol razpisalo 12.086 prostih mest za kar 35 različnih študijskih programov, največ na področju tehnike, proizvodne tehnologije in storitev ter družbenih, poslovnih, upravnih ved.

Študij za vse generacije

Višješolski študij je prava izbira tudi za zaposlene, ki želijo napredovati na poklicni poti, morda tudi zamenjati poklicno pot ali se zgolj izpopolniti ter strokovno usposobiti na določenem področju. Vedno hitrejši razvoj zahteva široko bazo znanja in učenje novih veščin. Zaposlenim je namenjen izredni študij, katerega prednost je, da lahko študentje ob študiju neovirano opravljajo tudi svoje redno delo. Študij ponuja individualne prekvalifikacije in dokvalifikacije, raznolike programe izpopolnjevanja ter strokovnega usposabljanja. Starostne omejitve ni ne za redni ne za izredni študij. Pogoj za vpis so opravljena splošna ali poklicna matura, lahko pa se vpišejo tudi kandidati z mojstrskim, delovodskim ali poslovodskim izpitom ter triletnimi delovnimi izkušnjami.

Mednarodne izmenjave prek Erasmusa+

Višješolski študijski program omogoča mednarodne izmenjave ter praktično izobraževanje vseh v okviru programa Erasmus+. Kreditni sistem omogoča študentom prehodnost med moduli in po končanem študiju uveljavljanje pridobljenih kreditnih točk v nadaljnjem izobraževanju.

Postopek prijave

Postopek prijave v višje strokovne šole za redni in izredni študij poteka z e-prijavo na spletni strani:  http://visjesolska.si/, preko eVŠ. Za dodatne informacije o programih in vpisu obiščite spletno stran Skupnosti višjih strokovnih šol https://www.skupnost-vss.si/za-studente/.

Foto: VSŠ

Foto: VSŠ

Kaj so višje strokovne šole?

Višje strokovne šole so poseben del terciarnega izobraževanja, ki izvajajo dvoletne študijske programe, ki so zasnovani na podlagi poklicnih standardov, in so kot taki izrazito poklicno naravnani – po tem se razlikujejo od visokošolskega študija.

Priporočamo