Norveška biatlonca sta oba na svetovnih prvenstvih osvojila po dvajset zlatih kolajn. Bjoerndalen, ki je kolajne osvajal med letoma 1997 in 2017, je svoji zbirki kolajn s SP dodal še 14 srebrnih in enajst bronastih, Boe pa 13 srebrnih in sedem bronastih.

»Moj cilj je, da po številu zlatih kolajn na SP prehitim velikega Oleja Einarja. Svojima otrokoma želim nekoč reči, da sem bil najuspešnejši biatlonec na svetu,« je za norveške medije nekaj dni pred začetkom svetovnega prvenstva dejal 31-letni Johannes Thingnes Boe, ki je do svoje prve zlate kolajne prišel pred desetimi leti v sprintu v Kontiolahtiju.

13 kolajn je na zadnjem SP v Novem Mestu osvojila Francija, od tega šest zlatih, eno manj pa Norveška, ki se je lahko pohvalila s štirimi zlatimi kolajnami. Skupaj je kolajne osvojilo šest držav.

Laegreid v Švico v rumeni majici

Vendar njegova forma po novem letu ni bila najboljša. Na svojo 89. zmago v svetovnem pokalu čaka vse od 21. decembra lani, ko je zmagal na zasledovalni tekmi v francoskem Annecyju. Veliko bolj je bil na zadnjih tekmah razpoložen njegov rojak Sturla Holm Laegreid, ki je v Anterselvi prevzel rumeno majico vodilnega v svetovnem pokalu, Boe je zdaj drugi.

Tretji Norvežan, ki ga omenjajo med kandidati za najvišja mesta, je Tarjei Boe, ki je teden dni po bratu Johannesu Thingnesu tudi sam napovedal, da bo to njegova zadnja sezona. Seveda to ne bodo edini kandidati za kolajne. Morda bo prav Lenzerheide, kjer do zdaj še ni bilo svetovnega prvenstva, svojo krstno izvedbo v svetovnem pokalu pa je doživel lani, na najvišja mesta ponesel nova imena. V prvi vrsti to velja za vzhajajoči zvezdi, 23-letnega Francoza Erica Perrota in leto dni starejšega Italijana Tommasa Giacomela. Prav tako ne gre pozabiti na izkušena Francoza Emiliena Jacquelina in Quentina Fillona Mailleta ter Šveda Sebastiana Samuelssona. A to je le najožji izbor kandidatov za kolajne, na širšem je vsaj še ducat imen, med njimi tudi najboljši slovenski biatlonec Jakov Fak.

Franziska Preuss pred težko nalogo

Na lanskem SP v Novem Mestu na Češkem je bila s štirimi zlatimi kolajnami, v sprintu, zasledovanju ter v ženski in mešani štafetni tekmi, najuspešnejša biatlonka Francozinja Julia Simon, ki je bila še tretja na individualni tekmi. Tudi v Švici bo 28-letna Francozinja v najožjem krogu kandidatk za kolajne, tako kot tudi njena dve leti mlajša rojakinja Lou Jeanmonnot, ki je na zadnji postaji svetovnega pokala v Anterselvi zmagala v sprintu in zasledovanju.

V odlični francoski ženski ekipi se s kolajnami z vso pravico spogledujejo še Jeanne Richard, Oceane Michelon in Justine Braisaz-Bouchet. Vseh pet Francozinj je med prvih devet v skupnem seštevku svetovnega pokala, v katerem že nekaj časa vodi Franziska Preuss. V letošnji sezoni je bila 30-letna Nemka desetkrat na zmagovalnih stopničkah, dvakrat je tudi zmagala.

»Če pogledam zadnjih nekaj tednov, ko sem skoraj na vsaki tekmi stala na zmagovalnem odru, bi bilo veliko razočaranje, če mi to na svetovnem prvenstvu ne bi uspelo. Cilj je vsekakor vsaj ena posamična kolajna,« je odločna Franziska Preuss, ki je v svoji karieri sedemkrat osvojila kolajno na SP, toda le enkrat, srebrno, na posamični tekmi, leta 2015. Do preostalih šestih je prišla v štafetnih preizkušnjah.

Nobeno presenečenje ne bo, če bo do ene od kolajn prišla Švedinja Elvira Oeberg, trenutno tretja v svetovnem pokalu, v norveškem taboru si veliko obetajo od Maren Kirkeeide, ki bo nekaj dni po koncu SP praznovala 22. rojstni dan, v nemškem taboru ob Preussovi računajo vsaj še na Selino Grotian. Omeniti velja še Finko Suvi Minkkinen in Italijanko Dorotheo Wierer. V sprintu bi ob dobrem streljanju lahko presenetila tudi najboljša slovenska biatlonka Anamarija Lampič.

Slovenske barve bodo na SP ob Faku in Lampičevi branili še Miha Dovžan, Toni Vidmar, Lovro Planko, Polona in Živa Klemenčič ter Lena Repinc. Rezervi sta Klara Vindišar in Matic Repnik. 

Spored svetovnega prvenstva v biatlonu

Sreda, 12. februar, ob 14.30: mešana štafeta, petek, 14. februar, ob 15.05: sprint ženske, 7,5 km, sobota, 15. februar, ob 15.05: sprint moški, 10 km, nedelja, 16. februar, ob 12.04: zasledovalna tekma ženske, 10 km, ob 15.05: zasledovalna tekma moški, torek, 18. februar, ob 15.05: posamična tekma ženske, 15 km, sreda, 19. februar, ob 15.05: posamična tekma moški, 20 km, četrtek, 20. februar, ob 16.05: mešana štafeta parov, sobota, 22. februar, ob 12.05: ženska štafeta, 4 x 6 km, ob 15.05: moška štafeta, 4 x 7,5 km, nedelja, 23. februar, ob 13.45: ženska tekma s skupinskim startom, 12,5 km, ob 16.05: moška tekma s skupinskim startom, 15 km.

Priporočamo