Ženske sprinterske tekme so na svetovnih prvenstvih na sporedu od leta 1984. Prva zmagovalka, takrat še na 5-kilometrski progi, je bila Venera Černišova iz takratne Sovjetske zveze, ki je bila v Chamonixu najboljša še v individualni tekmi na 10 km in tekmi štafet 3 x 5 km. Štiri leta pozneje, prav tako v francoskem Chamonixu, so ženske v sprintu že nastopale na 7,5 km razdalji. Najboljša je bila Nemka Petra Schaaf.

Z najhitrejšim tekom do prvega mesta

Naslov svetovne prvakinje je v Roland Areni, ki se nahaja v kraju Lantsch/Lenz, približno pet kilometrov od središča Lenzerheidja, je branila Julia Simon, ki je v sredo v tekmi mešanih štafet s francosko reprezentanco že prišla do zlate kolajne. Tako kot tudi Lou Jeanmonnot, ki je bila lani v Novem Mestu tretja, mednju pa se je vrnila še ena Francozinja, 28-letna Justine Braisaz-Bouchet, aktualna olimpijska prvakinja s tekme v skupinskem startu. Obe sta tokrat ostali brez odličja, bili sta šesti (Jeanmonnot) oziroma sedmi (Simon), medtem ko je Braisaz-Bouchet napredovala za eno mesto.

Odlična francoska biatlonka, ki se je v lanski sezoni po rojstvu hčerkice Come vrnila na tekmovalne proge, je bila z enim zgrešenim strelom stoje in z najhitrejšim tekom za slabih deset sekund hitrejša od Franziske Preuss. »Navdajajo me čustva, kajti ob progi sta bila tudi moj mož in hčerka in med samim nastopom sem slišala njen jok. Pravzaprav je bilo po svoje smešno,« je po svoji četrti zlati kolajni na SP dejala nova svetovna prvakinja v sprintu Justine Braisaz-Bouchet.

Za dve leti starejšo Preussova je bila to že njena šesta srebrna kolajna, medtem ko je 30-letna Finka Suvi Minkkinen na tretjem mestu brez zgrešenega strela prišla do sploh svoje prve kolajne. Do srebra sta jo ločili le dve desetinki sekunde, vendar je četrtouvrščeno domačinko Leno Haecki-Gross, ki je bila na strelišču prav tako stoodstotna, prehitela za 1,2 sekunde.

Za Lampičevo usodna prva dva strela leže

Manj kot deset sekund je ločilo biatlonke od osmega do osemnajstega mesta. Med njimi je bila tudi Anamarija Lampič, ki je boj za kolajne izgubila po prvih dveh strelih leže. Stoje je zgrešila še enkrat, ob drugem najboljšem tekaškem času, je bilo to dovolj za 14. mesto, ki si ga je delila z Bolgarko Mileno Todorovo. Tako najboljša slovenska ženska uvrstitev v sprintu ostaja šesto mesto Andreje Grašič, danes Koblar, iz leta 1995 v Anterselvi.

»Še ena kaotična tekma. Snežilo je, veter je pihal iz leve in desne, česar me je bilo malce strah. Morda sem tudi zato prvi strel leže nehote sprožila prehitro, nato sem zgrešila še drugega. Toda nadaljevanje je bilo boljše, predvsem to velja za streljanje stoje, kjer sem zgrešila le en strel, kar je nekako v skladu s tistim, kar kažem na treningu,« je svoj nastop ocenila Anamarija Lampič.

Na nedeljsko zasledovalno tekmo sta se uvrstili še Polona Klemenčič, ki je bila z dvema kazenskima krogoma in z drugim najboljšim časom na strelišču 30., ter Lena Repinc, ki je s štirimi zgrešenimi streli za rep ulovila šestdeseterico. Šest mest za njo je s tremi zgrešenimi tarčami tekmo končala Živa Klemenčič.

Danes bo v Lenzerheideju na sporedu moški sprint s štirimi slovenskimi predstavniki. Prvi se bo s številko dve na progo podal Toni Vidmar, Lovro Planko bo imel številko 55, Jakov Fak 58 in Miha Dovžan 63. V nedeljo bo ob 12.05 ženska zasledovalna tekma in ob 15.05 še moška zasledovalna tekma. 

Lenzerheide v številkah

Sprint, ženske, 7,5 km: 1. Braisaz-Bouchet (Fra) 22:08,7 (1), 2. Preus (Nem) + 9,8 (1), 3. Minkkinen (Fin) + 10,0 (0), 4. Häcki Gross (Švi) + 11,4 (0), 5. Carrara (Ita) + 24,4 (1), 6. Jeanmonnot (Fra) + 30,9 (2), 14. Lampič + 56,7 (3), 30. P. Klemenčič + 1:48,0 (2), 60. Repinc + 2:50,0 (4), 66. Ž. Klemenčič (vse Slo) + 3:06,7 (3).

Priporočamo