Dvomov, ali bo mlajšemu od bratov Boe, ki se bo tako kot starejši Tarjei po letošnji sezoni poslovil od tekmovanj, na svetovnih prvenstvih v biatlonu uspelo po številu zlatih kolajn prehiteti slovitega rojaka Oleja Einarja Bjoerndalna, je bilo konec že po sobotnem sprintu. Z vsemi zadetimi streli in najhitrejšim tekom je prepričljivo dobil svoj četrti sprint v Lenzerheideju. S tem se je po številu zmag v sprintu izenačil z Bjoerndalnom, zato pa ga je za eno prehitel v skupnem seštevku.

Ganjen tudi Bjoerndalen

»Johannes je legenda. Če bi nadaljeval kariero, bi mi vzel vse rekorde,« je po zgodovinski zmagi Johannesa Thignesa Boeja dejal Ole Einar Bjoerndalen, ki v Švici opravlja vlogo sokomentatorja na norveški televiziji. Z drugim mestom je za presenečenje poskrbel 22-letni Campbell Wright, ki je še na olimpijskih igrah v Pekingu tekmoval za svojo domovino Novo Zelandijo, zdaj pa nastopa za ZDA. Za prvim mestom je zaostal za 27,7 sekunde. Tretji je bil Francoz Quentin Fillon Maillet.

Tik za deseterico je brez zgrešenega strela sprintersko preizkušnjo končal Jakov Fak. »Tekaško ni šlo več iz mene in mi je bilo zelo težko, zato pa sem bil natančen na strelišču in tudi razmeroma hiter,« je po sobotni tekmi dejal najboljši slovenski biatlonec. Na zasledovalno tekmo sta se uvrstila še Lovro Planko na 47. mestu in Toni Vidmar na 54., medtem ko je bil Miha Dovžan kljub drugemu najhitrejšemu streljanju 61. in je tako le za mesto zgrešil nedeljsko tekmo.

Vem, da je videti, kot da nikoli nisem zadovoljen, a če ne bi imel takšne miselnosti, se ne bi več ukvarjal s tem športom.

Jakov Fak, biatlonec

Wright ubranil drugo mesto

Medtem ko se Johannes Thingnes Boe poslavlja od biatlona, očitno že dobiva naslednike. Eden od njih bi zagotovo lahko bil Wright, ki je brez večjih težav ohranil drugo mesto v sprintu. Da prihaja mladi biatlonski val, je s tretjim mestom potrdil Francoz Eric Perrot, ki je napredoval s 14. mesta. »V zadnjem krogu je Wright res močno pritisnil na plin. Na zadnjem spustu sem imel tako utrujene noge, da sem komaj še ubranil prednost,« je po tretjem zaporednem naslovu svetovnega prvaka v zasledovanju dejal Johannes Thignes Boe, ki ima zdaj dvanajst posamičnih zlatih kolajn in še deset v različnih štafetnih preizkušnjah.

Pred 15.000 gledalci v Roland Areni se je v zasledovalni tekmi izkazal Fak, ki je bil ves čas okoli deseterice. V kazenski krog je moral samo ob prvem streljanju stoje, v zadnji krog pa se je podal s šestega mesta. Do cilja sta ga prehitela Fillon Maillet in Norvežan Endre Stroemsheim, ki pa v zadnjih metrih ni več napadal, tako da je slovenski biatlonec v fotofinišu zasedel sedmo mesto. Ker pa je Francoz izbral Fakovo strelsko mesto, so se Slovenci pritožili, naknadno je prišlo do korekcije časa, Fak pa je napredoval eno mesto.

»V trenutnih razmerah je to moj maksimum. Toda če si profesionalni športnik in če težiš k samemu vrhu, ne moreš biti povsem zadovoljen. Vem, da je videti, kot da nisem nikoli zadovoljen, a če ne bi imel te miselnosti, se ne bi več ukvarjal s tem športom,« je svoje šesto mesto komentiral Fak, ki je bil na zasledovalnih tekmah na SP boljši le dvakrat, leta 2016 v Oslu je bil peti in leta 2013 v Novem Mestu šesti.

Nemka do prve posamične zlate kolajne

Preostala slovenska biatlonca, Vidmar (43.) in Planko (48.), sta boljšo uvrstitev zapravila na strelišču. V še večjih težavah na strelišču so bile v zasledovalni tekmi vse tri slovenske biatlonke. Anamarija Lampič je tekmo začela s 14. mesta. Vse skupaj se je zalomilo pri streljanju stoje. S prvimi tremi streli je podrla tarčo, četrti strel je zgrešila, nato pa je bila do konca le še enkrat natančna. Tekmo je končala na 28. mestu, Polona Klemenčič je bila 37. in Lena Repinc 53.

Do svoje prve posamične zlate kolajne je končno le prišla vodilna v svetovnem pokalu Franziska Preuss. S strelsko ničlo je zanesljivo slavila osvojitev naslova pred Švedinjo Elviro Oeberg, ki je tekmo začela z desetega mesta. Svetovna prvakinja v sprintu Justine Braisaz Bouchet se je morala zadovoljiti z bronasto kolajno. »Danes so se mi uresničile sanje. Res lepa tekma, saj si nisem znala predstavljati, da bom šla s 50 sekundami prednosti v zadnji krog. Ponosna sem nase in vesela,« je po osvojeni zlati kolajni, prvo je z nemško štafeto osvojila pred desetimi leti, dejala 30-letna Nemka Franziska Preuss.

Lenzerheide v številkah

Ženske, zasledovalno, 10 km: 1. Preuss (Nem) 26:58,9 (0), 2. Oeberg (Šve) +39,1 (1), 3. Braisaz Bouchet +40,7 (3), 4. Jeanmonnot (obe Fra) +1:02,2 (2), 5. Häcki Gross (Švi) +1:28,3 (4), 28. Lampič +3:16,0 (8), 37. P. Klemenčič +4:04,6 (4), 53. Repinc (vse Slo) +6:12,0 (7).

Moški, sprint, 7,5 km: 1. J. T. Boe (Nor) 21:56,8 (0), 2. Wright (ZDA) +27,7 (0), 3. Fillon Maillet (Fra) +37,0 (1), 4. Sorrum (Nor) +45,2 (2), 5. Giacomel (Ita) +48,1 (2), 11. Fak +1:04,9 (0), 49. Planko +2:30,6 (3), 54. Vidmar +2:33,9 (1), 61. Dovžan (vsi Slo) +2:56,7 (2).

Moški, zasledovalno, 12,5 km: 1. J. T. Boe 32:26,9 (2), 2. Wright +8,6 (1), 3. Perrot (Fra) +20,8 (1), 4. Laegreid (Nor) +36,7 (0), 5. Giacomel +54,0 (2), 6. Fak +1:22,6 (1), 42. Vidmar +4:51,4 (4), 48. Planko +5:10,3 (7).

Priporočamo