Tekma mešanih štafet je bila v edinem švicarskem biatlonskem centru z licenco A za organizacijo svetovnih pokalov in svetovnih prvenstev v tekmovalnem programu osemnajstič. Prvič je bila na sporedu v Hanti Mansijsku, vendar takrat še v okviru tekem za svetovni pokal. Do prve zlate kolajne je prišla prva ruska ekipa, ki je slavila pred njihovo drugo ekipo, tretja je bila Nemčija. Izmed dveh slovenskih štafet je bila boljša tista, za katero so nastopili Teja Gregorin, Tadeja Brankovič, Janez Ožbolt in Janez Marič, ki je zasedla deveto mesto.

Anamarija Lampič je bila kot »paradajz«

Toda v Lenzerheideju se slovenska četverica v težkih razmerah, na razmočenem snegu in ob skorajda spomladanskih temperaturah, ni najbolje znašla. »Ko gledam rezultate in vidim, kje bi lahko bili, ne morem biti zadovoljen. Škoda je zgrešenih strelov in na koncu smo, kjer smo,« je bil prvi komentar Janeza Mariča, ki je zdaj v vlogi glavnega trenerja.

Stik z najboljšimi je že v prvi predaji z dvema popravama izgubila Lena Repinc, ki je v zadnjem trenutku zamenjala obolelo Polono Klemenčič, vendar je še vedno predala kot enajsta z manj kot minuto zaostanka. Vseh upov po vidnejši uvrstitvi in izboljšanju lanskega devetega mesta pa je bilo konec po nastopu Anamarije Lampič, ki je po obeh strelskih nastopih morala v en kazenski krog. Z eno popravo stoje je Jakov Fak pridobil pet mest in Lovru Planku predal kot enajsti, vendar je bil njegov zaostanek že prevelik, da bi se lahko vmešal v boj za uvrstitev med najboljšo deseterico.

»Zelo je vroče, sem kot 'paradajz'. Pogoji so bili težki, proga počasna, zato sem tudi v teku zelo trpela in vse to se je poznalo tudi na strelišču, kjer sem začela komplicirati,« je bila tekmi samokritična Anamarija Lampič. Boljšega nastopa, predvsem v teku, si je želel tudi Jakov Fak: »Drugi krog je še nekako bil na želeni ravni, tretji pa nikakor ne. Tudi streljanje bi lahko končal brez poprave.«

Razočarani Norvežani

Čeprav je na zadnjem strelskem postanku Emilien Jacquelin moral v kazenski krog, je Francija, ki je nastopila v kratkih rokavih, z več kot minuto prednosti ubranila lansko prvo mesto iz Novega Mesta na Češkem. Julia Simon je predala kot prva, do velike prednosti je v drugi predaji prišla Lou Jeanmonnot, ki jo je 23-letni Eric Perrot povečal na skoraj dve minuti.

Precej bolj ogorčen boj je bil za preostali dve kolajni. Čehi, ki so bili ves čas v ospredju, so se po zaslugi 34-letnega Michala Krčmarja veselili svoje četrte kolajne na svetovnih prvenstvih v tekmah mešanih štafet. Pred desetimi leti so bili v Kontiolahtiju svetovni prvaki, ob njej imajo še dve bronasti. Zadovoljni so bili tudi v nemškem taboru, kjer moško ekipo vodi nekdanji glavni trener slovenske reprezentance Uroš Velepec. Zanje je bila to jubilejna deseta kolajna.

Najbolj razočarani so bili v uvodni preizkušnji svetovnega pokala Norvežani. Zanje je bil usoden nastop njihove prve tekmovalke Ingrid Landmark Tandrevold, ki je po dveh kazenskih krogih za vodilno Francijo zaostala za več kot dve minuti. V zadnji predaji tudi odlični Johannes Thingnes Boe, ki je šel na progo kot osmi, ni mogel višje kot do četrtega mesta. x

Priporočamo