Le 36 ur je potreboval slovenski smukaški junak prejšnjega konca tedna Miha Hrobat, da je iz Kolorada, kjer se je v Beaver Creeku prvič v karieri uvrstil na zmagovalni oder tekme svetovnega pokala v alpskem smučanju, prišel na sedež Smučarske zveze Slovenije v Podutiku. S trenerjem Alešem Brezavščkom in sotekmovalcem Martinom Čaterjem je podoživel najlepše trenutke svoje tekmovalne poti. Pri skoraj 30 letih Kranjčan dokazuje, da je zrel, ostaja na realnih tleh in se zaveda, da se bo tekmovalna sezona odvila kmalu, zato si želi izkoristiti vsak trenutek.

Takoj k fizioterapevtu

Junak začetka sezone alpskega smučanja je bil vesel prihoda domov v nedeljo zvečer, ko je lahko objel svoja otroka. Zaradi časovne razlike je bila noč daljša, nič kaj dobrodošel pa ni bil potres, ki ga je prebudil. Pred obveznostmi z novinarji je že v ponedeljek dopoldan obiskal fizioterapevta ter zdravil manjšo poškodbo dimelj, zaradi katere se ni mogel dobro odriniti s starta, kar se je poznalo pri prvem vmesnem času na progi Ptic roparic, kjer je morda celo izpustil zmago. »Občutek, ko si deliš najvišja mesta z najboljšimi smučarji na svetu, je res lep. Ponosen sem na svojo prvo uvrstitev na zmagovalni oder. Hkrati pa si želim, da bom na eni tekmi premagal vse tekmece,« je optimističen Miha Hrobat.

Miha Hrobat je kot dirkalni avto. Malce ga je treba nastaviti in vse se poklopi tako, kot je prav.

 

»Veliko se v ekipi pogovarjamo, a ne obremenjujemo z drugimi, temveč se osredotočamo na svoje delo. Dobro smo trenirali. Hrobatov uspeh je dobrodošel za celotno ekipo. Ob takšnih trenutkih vemo, da smo na pravi poti. Pohvalil bi tudi zavzetost mladih članov reprezentance Nejca Naraločnika in Roka Ažnoha. Imata izjemno voljo po treningu in dokazovanju, v naslednjih dneh pa ju čakata tekmi evropskega pokala,« je pripovedoval novi glavni trener slovenske moške reprezentance hitrih disciplin Aleš Brezavšček ter zanimivo dodal: »Fantje, ki sem jih prevzel kot trener, so imeli že veliko tehničnega znanja. Kar zadeva Hrobata, lahko zanj rečem, da je kot dirkalni avto. Malce ga je treba nastaviti in vse se poklopi tako, kot je prav.«

Številni dejavniki preskoka

Miha Hrobat se je dotaknil dejstev, zakaj je na začetku nove sezone naredil tako velik tekmovalni preskok. »Več je bilo dejavnikov, ne zgolj eden. Pozitivna sprememba je bila gotovo novost v ekipi na mestu trenerja in serviserja, s čimer je zapihal nov veter. Zelo pomembno je, da se odlično znajdem na novem Atomicovem materialu. Slišal sem, da marsikomu ne ustreza, meni osebno pa zelo. Na njem se počutim tako domače, da si upam na najtežjih delih prog stopiti na smučko. Vsako leto sem tudi starejši in imam več izkušenj. Navsezadnje pa se je za dobro izbiro izkazalo tudi, da smo šli letos prvič med pripravami dvakrat v Čile, kjer smo naredili vrhunsko poletno bazo.«

Na vprašanje, kako se ga sprejeli tekmeci, ki jih je v mladinski konkurenci premagoval, v zadnjih letih pa so mu rezultatsko pobegnili, Miha Hrobat ni odgovoril čustveno. »Saj me poznajo. Nekateri so mi čestitali, drugi so bili slabše volje. Vsak je raje tretji kot četrti.« Nekaj stavkov je povedal tudi Martin Čater, ki je sezono začel zelo slabo. Razlogov nismo iskali, saj ga je rešil Miha Hrobat. 

O Mihi Hrobatu

Alpski smučar Miha Hrobat je svoj največji uspeh kariere doživel v zrelih športnih letih. Čez slaba dva meseca, 3. februarja, bo dopolnil 30 let. Na tekmah svetovnega pokala je zbral že 105 nastopov, nastopil pa je na dvojih olimpijskih igrah v Pjongčangu in Pekingu ter zadnjih štirih svetovnih prvenstvih v Sankt Moritzu, Areju, Cortini d'Ampezzo in Courchevelu. Najbolj je nase opozoril na zadnjem prvenstvu v Franciji, kjer je bil osmi, za bronasto kolajno pa je zaostal za 24 stotink. Na svojo nadarjenost je opozoril na mladinskem svetovnem prvenstvu leta 2015 v Hafjellu, kjer je postal superveleslalomski prvak, v alpski kombinaciji pa je bil tretji. Zanimivo je, da je na istem prvenstvu postal podprvak v superveleslalomu Štefan Hadalin, tretji pa je bil Švicar Loic Meillard, ki v zadnjih sezonah blesti v treh disciplinah; slalomu, veleslalomu in superveleslalomu. Leto kasneje je bil na mladinskem prvenstvu v Sočiju v superveleslalomu četrti, za pet stotink sekunde pa ga je prehitel ta čas najboljši alpski smučar na svetu Marco Odermatt. Na tekmah svetovnega pokala se je pred uspehom kariere v Beaver Creeku med najboljšo deseterico doslej uvrstil le enkrat, in sicer s sedmim mestom lani na smuku v Kitzbühlu. Kljub temu je s serijo rezultatov nakazal, da se smukaško razvija, saj je v minuli sezoni na vseh smukih, na katerih je nastopil, z izjemo Wengna vselej osvojil točke svetovnega pokala. Najboljši (enajsti) je bil v Bormiu in Kvitfjellu.

Priporočamo