V najmlajši disciplini na biatlonskih svetovnih prvenstvih, ki je bila prvič na sporedu leta 2019 v Oestersundu na Švedskem, so se zlate kolajne še tretjič veselili v francoskem taboru. Drugič zaporedoma Fillon Maillet, ki je po dveh bronastih kolajnah v posamičnih tekmah prišel še do svoje pete zlate kolajne na svetovnih prvenstvih. Dvakratni olimpijski prvak iz Pekinga je bil v mešani tekmi dvojic najboljši že lani v Novem mestu. Do zlate kolajne je prišel z Jeanmonnotevo, ki jo je v Švici zamenjala svetovna prvakinja s posamične preizkušnje Simonova. Oba sta zlato kolajno osvojila tudi v mešani štafeti, s katero se je začelo letošnje prvenstvo.

V vodstvu sta se tri četrtine tekme menjavala francoska in nemška dvojica, v končnici pa je imel Fillon Maillet več moč od Justina Strelowa, ki ga je v zadnjem krogu prehitel še Johannes Thingnes Boe. Za Norvežana je bila to druga srebrna kolajna v tej disciplini, v kateri je z Marte Olsbu Roeiseland že trikrat osvojil tudi zlato kolajno, lani pa je bil z Ingrid Landmark Tandrevold tretji. Boe je srebro osvojil z Ragnhild Femsteinevik, Strelow pa bron z Justine Preuss. Do zdaj je bila najboljša slovenska uvrstitev na SP v mešanih dvojicah sedmo mesto Faka in Polone Klemenčič predlani v Oberhofu. V letošnji sezoni je Fak v Kontiolahtiju in v Ruhpoldingu na tekmah svetovnega pokala obakrat nastopil z Repinčevo in obakrat sta bila na koncu šesta. Najmlajša in najstarejši član slovenske reprezentance sta bila šesta še v najpomembnejši tekmi sezone. Tekmo je dobro začela Repinčeva, ki je prvo predajo predala kot prva, s tremi popravami leže pa je Fak zdrsnil na peto mesto. V svojem drugem nastopu je Repinčeva po dveh popravah leže ohranila peto mesto in Faka v ogenj poslala z 22 sekundami zaostanka. Najboljši slovenski biatlonec je leže dvakrat popravljal, stoje je bil brezhiben, v teku pa mu ni uspelo, da bi prehitel norveško, švicarsko in švedsko štafeto.

»Naredila sva svoje letošnje povprečje, vendar s svojim nastopom nisem zadovoljen. To predvsem velja za streljanje leže, pa tudi tekaško sem v zadnjem krogu izgubil eno mesto, kar ni dobro za samozavest. Za kaj več bi morala, predvsem jaz, manj grešiti na strelišču,« je svoj nastop ocenil 37-letni slovenski biatlonec Jakov Fak, 16 let mlajša Lena Repinc pa je dodala: »Tudi zase lahko rečem, da sem in nisem zadovoljna. Dobro je, da se vse bolj približujeva vrhu, žal pa mi je svoje površnosti v streljanju, ko sem po nepotrebnem izgubila deset sekund. Sem pa zadovoljna, da sem dobila priložnost za nastop.«

V nedeljo bosta v Lenzerheideju na sporedu še zadnji preizkušnji na letošnjem svetovnem prvenstvu. Nastop Faka med najboljših 30 biatloncev na tekmi s skupinskim startom ni bil nikoli vprašljiv, saj je imel s 13. mestom v svetovnem pokalu mesto že rezervirano. Ob tem je bil še dvakrat šesti in enkrat enajsti. Z veliko sreče se je med najboljših 30 uvrstila Anamarija Lampič, ki je bila 14. v sprintu in 28. v zasledovalni tekmi, medtem ko se ji je z 71. mestom popolnoma ponesrečila posamična tekma. Kljub temu je bilo to dovolj za 30. mesto, prva v čakalnici pa je Polona Klemenčič, ki bo priložnost dobila, če se katera od tekmovalk poškoduje ali zboli, ali pa odpove nastop iz kakšnega drugega razloga. Danes bo v Lenzerheideju prost dan, v soboto pa bodo pred nedeljskima tekmama v skupinskem startu na sporedu še ženska in moška štafetna preizkušnja. 

Lenzerheide v številkah

Mešane dvojice: 1. Francija (Julia Simon, Quentin Filon Maillet) 35:25,1 (0+7), 2. Norveška (Ragnhild Femsteinevik, Johannes Thingnes Boe) + 5,7 (0+15), 3. Nemčija (Franziska Preuss, Justus Strelow) + 8,3 (0+4), 4. Švica + 12,7 (0+10), 5. Švedska + 13,5 (0+7), 6. Slovenija (Repinc, Fak) + 18,7 (0+8).

Priporočamo