Tokrat nam je v pogovoru za Dnevnik zaupal, da je njegovo srce pospešeno bílo že, ko je bil Tadej Pogačar star samo deset let in je prišel v kolesarsko društvo Rog. Priznal je, da je Pogijev ​ način dirkanja zanj zelo stresen, do lani pa se je večkrat pošalil glede tega, da ima zgolj eden od njiju kolajno s svetovnega prvenstva. Prepričan je, da je dvojček Giro-Tour izvedljiv in da bo Pogačar nekoč osvojil mavrično majico svetovnega prvaka, a to se ne bo zgodilo pod njegovim vodstvom.

V ekipi UAE Emirates obžalujejo vse hude padce konkurentov, a na njihove priprave na nadaljevanje sezone to ne vpliva. »Vsak športnik želi zmagati proti tekmecu v najboljši formi. Vsem želim hitro vrnitev na najvišjo raven, sami pa se posebej pripravljamo na vsako dirko. Prvi prihajajoči cilj je Giro, nato sledi Tour,« o vplivu poškodovane konkurence razmišlja Andrej Hauptman

Kolesarsko moštvo UAE Emirates ima za seboj fantastičen uvod v sezono 2024. Kolesarji trenutno najboljše ekipe na svetu, ki ima na letošnji lestvici Mednarodne kolesarske zveze (UCI) skoraj še enkrat več točk od prvih zasledovalcev, so zmagali na kar 25 profesionalnih dirkah. Seveda je znova prvo ime moštva Tadej Pogačar, ki ima sedem zmag, a Emiratov ne predstavlja le najboljši kolesar sveta.

Letos se je pod zmago podpisalo že enajst kolesarjev z napisom UAE na tekmovalnem dresu, ekipa je slavila tudi na moštvenem kronometru na dirki Pariz–Nica. Za večino zmag je taktiko spisal športni direktor Andrej Hauptman, ki si je za Dnevnik vzel čas skoraj neposredno po prihodu domov – potem ko je doživel zadnjo fantastično zmago Pogačarja na spomeniku Liège–Bastogne–Liège. Popularni Hempi je eden izmed 14 športnih direktorjev v ekipi in z njo sodeluje od istega leta kot Tadej Pogačar, od sezone 2019.

Kako bi opisali izjemen začetek sezone?

Okoli ekipe se je zgradilo izredno dobro vzdušje. Ko dobro začneš sezono, te to nekako ponese. Kolesarji so zelo sproščeni in trenutno vse deluje, kot mora. Tudi ekipno smo vsako leto močnejši, kar se vidi, saj se je letos pod zmage podpisalo enajst kolesarjev.

Od vašega prihoda in prihoda Tadeja Pogačarja ekipa vsako leto napreduje. Kako vam to uspeva?

Tadej je v najboljših kolesarskih letih. Vsako leto je boljši in zato tudi vsako leto kaže bolj dominantne predstave. Sama ekipa pa se ravno tako izboljšuje vsako leto. Naši agenti za mlade kolesarje delujejo zelo dobro in ekipi se že zelo zgodaj priključujejo najbolj talentirani kolesarji. Imamo strategijo, da ves čas rastemo, in to se nam sedaj obrestuje. Vsi imamo vloge v ekipi natančno razporejene in ve se, kaj je prioriteta.

Imate štiri kolesarje v najboljši deseterici posameznikov na lestvici UCI, a težav med seboj nimajo. Tadej Pogačar je številka ena.

Ekipa diha kot eno. Vsi kolesarji so med seboj kompatibilni in na dirkah do zdaj nismo imeli nikakršnih težav. Naj tako ostane.

Čeprav ste bili ekipno na lestvici UCI že lani številka ena, velja prepričanje, da so bili najboljši konkurenti
iz Visme. Se s tem obremenjujete?

Mi strmimo k temu, da bi bili čim boljši. Lani smo imeli vrhunsko sezono in ko smo delali načrt za novo, je bilo zelo težko. Če ne presežeš prejšnje sezone, je to potem neuspeh. Kar nekako s strahom smo pričakovali sezono, ampak nam gre zdaj super, vse je videti dobro. Se pa v vrhunskem športu vse lahko hitro obrne na glavo. Vedno je treba gledati naprej. Vse, kar je narejeno do zdaj, je treba pozabiti, saj če si preveč zadovoljen, se krivulja hitro obrne navzdol.

Tadej Pogačar je letos večino zmag dosegel po samostojnem pobegu. Je to del vaše taktike, da pošiljate tudi sporočila tekmovalcem, ki jih ni na dirki in gledajo svojega tekmeca?

Ko je na startni listi Tadej Pogačar, je delo zame oziroma za mojo ekipo veliko težje. Ne glede na dirko in položaj se ve, da jo bomo morali nadzirati sami in ne bomo imeli nikakršne pomoči. Taktika je nato vedno narejena tako, da je nam najlažje. So pa določeni trenutki na dirki, ki jih prepozna le kolesar sam. Tadej ima ta občutek, da prepozna trenutek za napad. Kolesar njegovega tipa je nekakšen virtuoz in mu je treba pustiti tudi nekaj svobode.

Takšne predstave spreminjajo in otežujejo tudi vaš poklic, kajne?

V zadnjih letih, ko so na sceni Wout Van Aert, Mathieu van der Poel, Remco Evenepoel in Tadej Pogačar, je kolesarstvo za vso športno javnost in vas medije desetkrat zanimivejše. Zelo je nepredvidljivo. Z našega vidika pa je drugače in zelo težko. Velikokrat se tudi zgodi, da se kateri od njih prezgodaj odloči za napad in zapade v krizo. Ko se to zgodi, je vedno prva reakcija, da je taktika zanič. Vseeno mislim, da so takšni napadi zelo dobri za kolesarstvo.

Kakšna je bila potem vaša prva reakcija na primer letos, ko se je Tadej Pogačar na dirki Strade Bianche odpeljal 80 kilometrov do cilja?

Ljudje v kolesarstvu smo navajeni šokov. V trenutku se je treba prilagoditi situaciji, saj se dogajajo padci, defekti, v hipu se spremeni vreme. Tudi v tem primeru, ko se je Tadej odpeljal, je bilo treba dajati veliko napotkov in se je bilo treba prilagoditi. Poraba energije je bila večja, treba je bilo vnesti več hrane. Vedno je pomembno, da do cilja ostaneš premišljen in ničesar ne prepustiš naključju.

Sledi težko pričakovani dvojček Giro-Tour. Je to pravi pristop?

Mi tekmujemo dirko za dirko. To je naš idealen program. Držimo se ga, a ga ves čas tudi prilagajamo. Naslednji cilj je Giro, nato bomo potegnili novo črto, potem pa gremo naprej. Mislim, da je vse mogoče.

Ves čas se govori le o velikem dvoboju na Touru in o tem, kako bo Pogačar ob zmagi na Giru varčeval z močmi. Vi tega verjetno ne vidite tako.

Daleč od tega. Nihče ne zmaga na dirki le s tem, da se tam pokaže. Vsaka zmaga, tudi tista, ki je navidezno lahka, je težka. Giro je ena največjih kolesarskih dirk in velik cilj sezone za nas. Tadej in ekipa si želita zmage enako kot na vseh tritedenskih dirkah, zato bomo tja vsi prišli vrhunsko pripravljeni, a se zavedamo, da ne bo lahko. Vse misli so pri Giru, po zadnji etapi pa se bo pogled usmeril proti Touru.

Da ne bo govor le o prvem kolesarju sveta. Kot zelo pomemben člen ekipe se je izkazal tudi Domen Novak, s katerim je ekipa podaljšala sodelovanje še za tri sezone.

Domen je odličen kolesar. Naredil je velik korak naprej. Lani je bil prvo leto v ekipi. Vsak prestop je motivacija po eni strani in stres po drugi. Že lani se je videlo, da se je Domen vživel v ekipo, letos pa je neverjeten. Izjemen je na vseh dirkah in lahko smo veseli, da je z nami.

Kako pomembno je za razvoj slovenskega kolesarstva, da imajo mladi dostop do razvojnih ekip svetovne serije? Letos sta se vaši ekipi priključila Gal Glivar in Anže Ravbar.

To je zelo pomembno in dobrodošlo, a treba je tudi povedati, da se v slovenskih ekipah z mladimi kolesarji dela odlično. Konec koncev je tudi Tadej Pogačar dve polni leti preživel pri Rogu. Takrat je tudi zmagal na Tour de l'Avenir, eni najtežjih dirk za mlade kolesarje. V slovenskih ekipah se dela vrhunsko, saj se vsakemu posamezniku stoodstotno podredimo. Obstajajo različne poti, da prideš do najvišje ravni.

Koliko vsi slovenski strokovnjaki, ki delujete v ekipah svetovne serije, pomagate slovenskim klubom?

Verjamem, da smo vsi tisti, ki smo v tujih klubih, z enim očesom tudi v slovenskih ekipah. Tudi sam še vedno delujem v kolesarskem društvu Rog. Vsi delujemo v smeri, da bi mladim uspelo. Tako da ko kdo potrebuje pomoč, mu jo vedno tudi ponudimo.

Letošnjo sezono zaznamujejo poškodbe najboljših kolesarjev. Lahko poveste vaše mnenje o hudih padcih?

Padci v kolesarstvu so vedno bili in vedno bodo. Če pogledamo nazaj, so padali tudi najboljši kolesarji. Alberto Contador in Chris Froome sta oba padla na Touru in odstopila, enako se je zgodilo z Janijem Brajkovičem. Razlika je ta, da je zmaga vse pomembnejša in razlike med tekmovalci vse manjše. Vsak je pripravljen več tvegati in zato večkrat pride do padca. V kolesarstvu se veliko dela za varnost, a se lahko naredi še več. Nikoli pa se ne bo zgodilo, da padcev ne bo, saj je na dirki tudi veliko nepredvidljivih dejavnikov.

Padli so tudi vaši tekmeci za Tour. Bo to spremenilo vašo taktiko?

Vsak športnik si želi zmagati, ker je najboljši, in se hoče boriti na pošten način. Nihče si ne želi, da je konkurenca poškodovana. Vsem želim, da se čim prej vrnejo v najboljšo formo.

Do lani ste svojega najboljšega kolesarja lahko zbadali, da imate kolajno s svetovnega prvenstva, Tadej pa ne. Ste kdaj to izkoristili v svoj prid?

Zagotovo je bilo nekaj heca na ta račun. Tadej je kolesar, ki je ves čas resnično lačen rezultatov. Vedno si želi zmagovati in to me pri njem resnično fascinira. Verjamem, da je sposoben doseči čisto vse. Vesel sem, da je na svetovnem prvenstvu osvojil kolajno, a tudi, da mu manjka še majica svetovnega prvaka. To ga bo zagotovo gnalo še naprej.

Bi jo lahko dosegel pod vnovičnim vašim vodstvom, saj ste selektor že bili?

Težko je biti na delu v tako veliki ekipi in biti še selektor. Mislim, da je to težko združljivo in preveč naporno. Spomnim se, da sem moral na olimpijske igre takoj po zmagi na Touru in sem bil zelo iztrošen, tako da ni bilo najlažje. Tudi Uroš Murn je zdaj odličen selektor, ki gradi ekipo, in mislim, da bo to le še nadgradil. 

Priporočamo