Ko smo okoli tretje ure popoldan skupaj s še dvema pisočima novinarjema iz Slovenije prispeli v Zürich, nismo dobili nobenega občutka, da v mestu poteka svetovno prvenstvo v kolesarstvu. Čeprav je ravno takrat potekala dirka mladincev, svetovni prvak je postal Italijan Lorenzo Finn, najboljši Slovenec pa je bil Gašper Štajnar na 63. mestu, v mestu ni bilo moč videti niti enega samega oglasnega panoja za tekmovanje. Tudi medijski center je bil praktično povsem prazen, čeprav je močno deževalo. Da pa smo prišli na eno najpomembnejših kolesarskih dirk v letu, je bilo jasno dobre tri ure in pol kasneje.

Iz Züricha smo se z avtom odpeljali proti jugu, v pol ure oddaljeni Cham, kjer v času svetovnega prvenstva biva celotna odprava Kolesarske zveze Slovenije (KZS). Zbrana je v centru namenjenemu za razvoj in pripravo najboljših športnikov na svetu. Njegov ustanovitelj je švicarski zdravnik, ki je razvil zdravilo za multiplo sklerozo, Dr. Hans-Peter Strebel, ki je imel tudi čast otvoriti novinarsko konferenco, kjer nas je bilo zbranih več kot petdeset novinarjev z vsega sveta, ki smo tako potrdili vrednost svetovnega prvenstva. »V čast mi je, da lahko gostimo tako močno reprezentanco, kot je slovenska. V tem centru ima odlične pogoje za pripravo na dirko in ker je moja hokejska ekipa dvakrat zapored postala švicarski prvak, lahko zagotovim, da center deluje.«

»Zelo lepo je, da je zbrana takšna množica, še bolje bo, če bo tako tudi po dirki. Lahko smo močni na papirju, a na koncu bo cesta pokazala, kdo je najmočnejši.«

Primož Roglič, kolesar

Kamen, škarje, papir

Nad vsemi prisotnimi je bil navdušen tudi predsednik KZS Pavel Marđonovič. »Naš cilj je jasen, zlata kolajna. Tega se zaveda celotna javnost, ne le slovenska, zato tukaj takšno zanimanje. Pri KZS smo vložili veliko dela v to, da ima celotna ekipa, ne le moška članska, odlične pogoje za izpolnitev cilja, zato tudi takšna nastanitev tukaj,« nam je Pavel Marđonović zaupal jasne načrte slovenske odprave.

Čas je bil, da so besedo dobili glavni trije akterji današnjega dne – Tadej Pogačar, Primož Roglič in selektor Uroš Murn, ki so sprva petnajst minut odgovarjali na vprašanja v slovenskem jeziku in nato enako dolgo še v angleškem. »Zelo lepo je, da je zbrana takšna množica, še bolje bo, če bo tako tudi po dirki. Lahko smo močni na papirju, a na koncu bo cesta pokazala, kdo je najmočnejši,« se je ob velikem zanimanju dobro počutil Primož Roglič, njegov tokratni sotekmovalec Tadej Pogačar pa je dodal: »Slovenija ima morda prvič v svoji zgodovini možnost, da na dirki računa na več različnih kart. Ekipa je res zelo močna in naredili bomo vse, da dosežemo cilj.«

Tisto, kar si nismo upali vprašati slovenski novinarji, so tuji. Rogla in Pogi sodita v ožji krog favoritov, zato ni nemogoče, da bi se kar med seboj »udarila« za zlato kolajno in mavrično majico. »Odigrala bova igro kamen, škarje, papir,« je z nasmehom na sanjski scenarij pomislil Pogačar. Še bolj diplomatski je bil starejši kolega Roglič: »Najverjetneje bo eden od naju zmagal, drugi bo pa srebrn.« Strasti je pomiril selektor Uroš Murn: »Za nas je pomembno, da eden pride prvi na cilj.«

Šteje le mavrica v nedeljo

Za Pogačarja je naslov svetovnega prvaka cilj, ki si ga je zastavil že na začetku leta. »Mavrično majico nosiš celo leto in je dokaz, da si najboljši na svetu,« je jasen sicer že dalj časa najboljši kolesar sveta. »Sam bom poskusil dati vse od sebe. Tadej je že večkrat pokazal, da lahko zmaga na vsaki dirki, sam vozim le nekaj enodnevnih dirk na leto. Sicer sem ta teden dobro treniral in se počutim dobro, kako bo pa po 274 kilometrih, pa bomo videli,« je dodal Rogla, ki je edini sedel na kolesu.

Slovenska ekipa je namreč zaradi številnih padavin opravila trening v centru, kjer je nastanjena, Rogla pa je zaupal, da je našel tudi nekaj suhih cest. »Ne, nisem videl mavrice, upamo na tisto nedeljsko,« je odgovoril na naše vprašanje, če je morda že videl najbolj opevane barve svetovnega prvenstva. Slovenska ekipa o taktiki, kako bosta slovenska šampiona dirkala med seboj, ni želela govoriti. »Čaka nas ogled proge in sestanek. O konkurenci pa nima smisla izgubljati besed, saj ne bomo izdali svojih skrivnosti,« je bil jasen selektor Murn, ki si želi predvsem, da reprezentanca v naslednjih dneh ne bo imela smole. Zaradi poškodbe je namreč v zadnjem hipu doma ostal Matej Mohorič, nesrečo brez posledic je imel Luka Mezgec, manjša nesreča pa je doletela reprezentanco tudi že na prizorišču z avtomobilom. »Na srečo je vse v redu,« je brez podrobnosti dogajanje opisal Uroš Murn in zaključil: »Žal Mateja ni tukaj, a vsi fantje imajo svojo nalogo. Vsi so motivirani in željni dokazovanja. Mi smo si to prvenstvo za cilj postavili že pred več kot letom dni in ne skrivamo, da si želimo mavrične majice.« 

Pogačar bo tekmoval s posebnim kolesom

Ko je bilo konec uradnega, je sledil še malo bolj sproščen del, ko so predstavniki podjetja Colnago, ki izdeluje kolesa, na katerih tekmuje Tadej Pogačar, slovenskemu asu podarili posebno kolo (na fotografiji), s katerim bo tekmoval na nedeljski dirki. Kolo je že v mavričnih barvah, a ne gre za bahavost, da bi Pogi predčasno slavil naslov svetovnega prvaka, temveč to, da vsaka barva odraža njegove dosedanje zmage. Rumena je za zmage na Touru, roza za Giro, itd. »Zelo rad imam umetnine in takšno kolo je umetnina. Užival bom na njem,« je sprva dejal Tadej Pogačar in nato razkril nedeljsko taktiko. »Da bomo vsi skupaj dobro zaslužili, bom napadel prvi kilometer. Novo kolo bo imelo tako veliko pozornosti in bomo vsi srečni,« je bil dobro razpoložen Pogi.

 

Priporočamo