Četrta etapa od Daxa do Nogaroja je bila najlažja v dosedanjem poteku kolesarske dirke po Franciji. Kolesarji so 179 od skupnih 181,8 kilometra opravili izjemno mirno. Trasa je imela zgolj en kategoriziran vzpon četrte kategorije, kar kolesarjem, ki se borijo za pikčasto majico najboljšega hribolazca, ni predstavljalo nobenega izziva, da bi se podali v beg. Glavnina je tako praktično vso etapo v zmernem tempu vozila skupaj, le vmesnih 60 kilometrov sta pobegnila dva kolesarja, ki pa nikakor nista ogrožala etapne zmage. Vse je bilo rezervirano za ciljni sprint glavnine in varčevanje z močmi pred prvo pravo gorsko etapo, ki na Touru sledi v sredo.

Zaključke si kolesarji otežijo sami

»Cesta na dirkališču je široka in ravna. Upam na lep sprint glavnine, da ne bo prišlo do nepravilnih zapiranj in nevarne vožnje, kot se je dogajalo v tretji etapi,« je odločitev organizatorjev, da zaključek etape priredijo na ciljni ravnini dirkališča, pozdravil Fabio Jakobsen, ki ni bil zadovoljen s četrtim mestom v prvem sprintu glavnine na Touru. Znova se je pokazalo, da so ciljni sprinti lahko nevarni, tudi ko je cesta idealna za takšen zaključek, saj kolesarji za zaplete poskrbijo sami.

V veliki gneči kolesarjev, ki so se borili za najboljšo možno pozicijo, so se zgodili trije padci. Med nesrečneži je bil tudi nizozemski sprinterski as Fabio Jakobsen, ki je še drugi dan etapo končal sklonjene glave. Med udeleženci v padcih je bil tudi Slovenec Matej Mohorič (Bahrain-Victorious), ki pa ni utrpel poškodb in je brez težav prišel do cilja.

Na 700 metrih popolne ravnine nobeni ekipi ni uspelo sestaviti pravega sprinterskega vlaka, najbolje med vsemi pa se je ponovno znašel Jasper Philipsen. Belgijec se za drugo zaporedno zmago, kar je nazadnje na Touru uspelo Tadeju Pogačarju leta 2022, znova lahko zahvali moštvenemu kolegu Mathieuu van der Poelu, ki je pripravil odlično pozicijo za zadnji sprint. 25-letnika je tokrat najbolj ogrozil Avstralec Caleb Ewan, ki se je na ciljni črti povsem približal tekmecu, a je bil nekaj centimetrov prekratek. »Zdelo se mi je, da sem prvi prečkal ciljno črto, a nisem bil prepričan. Na srečo so sodniki nato hitro potrdili in ni bilo treba dolgo čakati na rezultate,« je bil srečen Jasper Philipsen. »Šlo je za eno lažjih etap, očitno so vsi že varčevali z močmi za Pireneje. Na koncu pa je bilo zelo napeto. Slišal sem, da so se okoli mene dogajali padci, in upam, da so vsi ohranili celo kožo. Čeprav sem imel krče, mi je uspelo zadržati Ewana za seboj,« se je po 31. zmagi kariere smejalo članu Alpecin-Deceunincka, ki se je iskreno zahvalil Van der Poelu za odličen »lead out«.

Mathieu van der Poel je drugi dan zapored odlično opravil delo, ki ga v ekipi Jayco-AlUla izvrstno opravlja Luka Mezgec. Slovenski sprinterski as je v kaotičnem zaključku izgubil svojega sprinterskega vodjo in je sam prišel do osmega mesta, a višje ni mogel.

Lepi slovenski spomini na Laruns

Po dveh dneh boja za zeleno majico, ki si jo je včeraj nadel Jasper Philipsen, bodo v sredo znova vse oči uprte v rumeno. To še vedno na ramenih nosi Adam Yates (UAE Emirates), ki je včeraj, tako kot vsi drugi kapetani ekip, na cilj prišel v času zmagovalca. Na sporedu je prva gorska etapa od Paua do Larunsa. Na slabih 163 kilometrov dolgi trasi v Pirenejih kolesarje čakajo trije vzponi. Sprva se bodo podali na vzpon ekstra kategorije Col de Soudet (15,2 km/7,2-odstotni naklon), sledi nekoliko lažji vzpon tretje kategorije, slabih 20 kilometrov do cilja pa še prelaz Marie Blanque (7,7 km/8,6-odstotni naklon), kjer se bodo ponovno delile bonifikacijske sekunde.

Sledil bo spust do Larunsa, ki je srečen kraj za slovenske kolesarje na dirki po Franciji. Etapno zmago sta tam že slavila oba najboljša slovenska kolesarja. Leta 2018 je bil s samostojnim prihodom v cilj najboljši Primož Roglič, dve leti kasneje pa je sprint manjše skupine dobil Tadej Pogačar, ki je prehitel ravno slovenskega tekmeca. »Za nami je zelo enostavna etapa, sledi pa prva gorska. Zelo se je že veselim,« je pred prvim resnim izzivom letošnjega Toura odlično razpoložen Tadej Pogačar. Ponosni nosilec bele majice najboljšega mladega kolesarja, katere lastnik je na vseh etapah od leta 2020 dalje, se bo v sredo spogledoval, da se zopet preobleče v rumeno.

Priporočamo