Kdo bo torej v prihodnjih letih igral in sodeloval z Luko ter odločal o njegovi prihodnosti.

1. Jeanie Buss, večinska lastnica in predsednica

Jeanie Buss; Foto: Reuters/Alamy

Jeanie Buss; Foto: Reuters/Alamy

Kot smo pisali v minulih dneh, se najslavnejši del zgodovine Lakersov veže na ime Jerryja Bussa, ki je klub kupil leta 1979 in ga do smrti 2013 pripeljal do kar 10 od skupno 17 naslovov prvaka v zgodovini franšize. No, do 11. naslova je zato prišla njegova hči Jeanie, ki je od leta 2020 večinska lastnica in predsednica kluba. Jerry Buss, ki je bil sicer skrajno kontroverzen poslovnež, je košarkarski klub LA Lakers vedno jemal za svoj zaklad, zato je tudi v oporoki ob smrti (zaradi raka) lastništvo kluba razdelil v enakovrednih deležih med vseh svojih šest otrok, ki jih je vse poimenoval na črko J. Nobenega dvoma sicer ni bilo, da je bila Jeanie, rojena 1961, njegova ljubljenka, zato jo je že kmalu vpletel v vodenje kluba in jo leta 1991, pri 30 letih, imenoval za izvršno podpredsednico kluba za poslovne zadeve, torej svojo prvo namestnico. Po očetovi smrti 2013 je Jeanie v skladu z očetovo voljo postala predsednica kluba, njen brat Jim pa izvršni podpredsednik za zadeve, povezane s košarko. Kot v mnogih podobnih primerih se je zgodba o družinskem nasledstvu kmalu zapletla, brat Jim je leta 2017 odstopil s položaja, za kratek čas ga je nasledil slavni Earvin Magic Johnson, Jeanie pa je leta 2020 z odkupom deležev postala večinska lastnica kluba. Njena vloga v zadevi Dončić je bila v tem, da je projekt odobrila takoj, ko so jo njeni operativci obvestili o tej možnosti, in hkrati dovolila, da se v naslednjih letih okoli Luke zgradi šampionska ekipa, ki mora prstan prvaka lige NBA vrniti v Los Angeles. Kar je seveda naloga, jasna tudi Dončiću.

2. Rob Pelinka, podpredsednik kluba in generalni menedžer

Rob Pelinka; Foto: Reuters

Rob Pelinka; Foto: Reuters

Kot se je zdaj izkazalo, je glavne niti Dončićevega prihoda v LA vlekel Rob Pelinka, ki sicer deluje v klubu od leta 2017, v času, ko je Jeanie Buss prevzela lastništvo v klubu, pa je postal njen podpredsednik in generalni menedžer, torej prvi operativec kluba. Pelinka, rojen 1969, je bil sicer košarkar že v študentski ligi NCAA, kjer je z eno najboljših ekip tega tekmovanja vseh časov Michiganom leta 1989 osvojil naslov prvaka v ameriški univerzitetni košarki, zatem pa se je z njimi še trikrat uvrstil na zaključni turnir lige. Neverjetno in nepričakovano se je Pelinka po koncu študija odločil, da ne bo prestopil v ligo NBA, ampak se je podal med športne agente, v agencijo SFX, ki je delala tudi za prihodnjega zvezdnika Lakersov Kobeja Bryanta; ker je bil slednji tudi obraz športne opreme Nike, katere vidni funkcionar je bil Nico Harrison, sta se zelo dobro ujela, kar jima je zdaj, ko sta v neki kavarni v Dallasu skovala idejo o menjavi Dončića za Anthonyja Davisa, prišlo zelo prav. Ko je Bryant končal kariero, je Pelinka dobil ponudbo Jeanie Buss, da postane generalni menedžer Lakersov, kjer je sprva sodeloval z Magicom Johnsonom, ta pa je na neki točki ocenil, da mu je Pelinka »zabodel nož v hrbet« in je klub zapustil. Pelinka je, kot rečeno, leta 2020 postal alfa in mega za košarkarske operacije v Lakersih. Pelinka je znan kot izjemno dober retorik in komunikator, kar mu v poslu gotovo ne škodi, slovenski ljubitelji košarke pa si bodo zapomnili njegove prve besede na včerajšnji tiskovni konferenci v LA, kjer je izjemno lepo in pohvalno govoril o Dončiću in perspektivi kluba z njim na čelu.

3. JJ Redick, trener

JJ Redick; Foto: AP

JJ Redick; Foto: AP

Luka Dončić je nanj naletel že ob prihodu v Dallas in se v Los Angelesu spet najprej srečal z njim, le da v drugi vlogi. Jonathan JJ Redick, rojen 1984, je bil najprej njegov soigralec, zdaj pa je njegov trener. Bil je izjemno uspešen košarkar v študentski ligi NCAA, kjer so ga leta 2006 razglasili celo za najboljšega igralca, kar je čast, ki doleti le kasnejše največje zvezde lige NBA. Igral je za univerzo Duke (2002–06) pod vodstvom legendardnega trenerja vseh časov Mikea Krzyzewskega. Slovenski ljubitelji košarke se Coach K-ja spomnimo tudi kot trenerja ameriške košarkarske reprezentance, ki v obdobju treh olimpijad in dveh svetovnih prvenstev 2008–16 z ekipo ZDA ni izgubil niti ene tekme. Po študiju je prestopil v ligo NBA: Orlando do 2013, potem Clippersi, Philadelphia, New Orleans in v 2021 še Dallas, kjer se je igralsko upokojil. Po karieri se je vrgel v medijske vode in ustanovil svoj podkast, v katerem je gostil najbolj znane športnike, tudi Luko, leta 2024 pa je brez kakršnih koli izkušenj z vodenjem košarkarskih ekip postal prvi trener LA Lakersov. Edina prava trenerska šola, ki jo je nevede in nehote opravil, je bila skratka tista na univerzi Duke pri Krzyzewskem, res pa je, da boljše šole na svetu najbrž niti ni.

4. LeBron James, soigralska legenda

LeBron James; Foto: AP

LeBron James; Foto: AP

O LeBronu Jamesu, najboljšem igralcu Lakersov, je najbrž škoda izgubljati besede. Gre za enega najboljših igralcev lige NBA v zadnjih 15 letih, če ne ob Stephenu Curryju celo za najboljšega; štirikrat je bil prvak lige NBA, 2012 in 2013 z Miamijem, 2016 s Clevelandom in 2020 z Lakersi, in v teh štirih letih tudi vsakič uradno najboljši igralec lige. Z ameriško reprezentanco je trikrat postal olimpijski prvak, 2008, 2012 in 2024. Nedvomno James ostaja, kljub Dončiću, prvi zvezdnik Lakersov, in to kljub letom: tako kot trener Redick je star 40 let, rojen je leta 1984, je pa zdaj v Luki dobil naslednika, ki ga bo lahko vzgajal, da bo prevzel šampionske vajeti v svoje roke. Ne pozabimo, da je Dončić že ob prihodu v ligo NBA leta 2018 povedal, da je James njegov veliki vzornik – dejstvo, da bo zdaj lahko zaigral ob njem in z njim, meji na uresničitev otroških sanj.

5. Reaves, Hachimura in drugi soigralci

Austin Reaves; Foto: Reuters

Austin Reaves; Foto: Reuters

Žal je tako, da je prihod Dončića v LA in odhod Anthonyja Davisa povsem zasenčil analize o tem, v kakšno ekipo je Luka sploh prišel. James smo že omenili, poleg Luke pa bosta prvo peterko sestavljala še branilec Austin Reaves in krilni center Rui Hachimura, medtem ko je na položaju centra po odhodu AD-ja v Dallas zazijala ogromna luknja: Davisovo povprečje letos je znašalo 26 točk in 12 skokov. Sicer bo Dončić lahko s svojo statistiko nevtraliziral napadalni manko Davisa, v obrambi bo pa to težka naloga za njegove naslednike, kajti Davis je tudi odlično zapiral raketo ter blokiral in odganjal nasprotnikove igralce. Na včerajšnji tekmi s Clippersi, ki si jo je s klopi ogledal tudi Dončić, je nalogo centra dobro opravil mladi 213 cm visoki Jaxson Hayes. Dončić bo imel ob sebi tudi tri igralce, ki jih pozna iz Dallasa (Dorian Finney Smith, Maxi Kleber in Markieff Morris), ne pozabimo pa, da tam igra tudi Jamesov sin Bronny. Kot je v torek govoril Pelinka, bodo novega pravega centra v Dallas pripeljali šele poleti; ko bo kdo na voljo na trgu, pa bo tudi ta izbira po njegovih besedah opravljena po temeljitem posvetu z Dončićem. 

Priporočamo