Slovenska nogometna reprezentanca je na zadnjih dveh tekmah lige narodov iztržila manj od pričakovanj. Posebej bil boleč z Norveško v Stožicah, ko je v zaključku tekme prišlo do popolnega razpada sistema slovenske igre. Slovenija je s poljubom sreče prišla do remija na zadnji tekmi na Dunaju in pokvarila zabavo preveč samozavestni Avstriji, ki je načrtovala osvojitev prvega mesta, ter osrečili Norvežane, ki so postali zmagovalci skupine B3 in napredovali v ligo A. Kekovo četo 20. 23. marca 2025 čakajo dodatne kvalifikacije za obstanek v ligi B (dva izmed štirih možnih tekmecev sta Slovaška in Armenija), žreb pa bo v petek. Tekmece v kvalifikacijski skupini za svetovno prvenstvo 2006 v Ameriki bo izvedela 13. decembra.

Jan Oblak (180 minut) – 6: Brez presežka. Ni bilo obramb iz Atletica Madrid, s katerimi je v zadnjem mesecu prišel na naslovnice največjih svetovnih medijev. Proti Norveški, kateri je podaril akcijo za prvi gol s slabim izbijanjem žoge, ni izžareval samozavesti. Proti Avstriji ubranil vse, kar je potrebno in imel srečo, da je tekmec veliko streljal mimo gola.

Pri Keku smo v reprezentanci pogrešali taktične ukane z načrti B in C, kakršne v slovenski ligi demonstrirata španska trenerja Victor Sanchez (Olimpija) in Albert Riera (Celje).

​Bijol je Avstrijcem odprl avtocesto do gola

Jaka Bijol (180 minut) – 5: Toliko napak, kot jih je naredil na novembrskih tekmah reprezentance, jih ni na vseh ostalih skupaj v leti 2024. Norvežan Haaland je bil zanj nočna mora. Poveljnik slovenske obrambe, ki je bil večino leta vzorčni primer trdnosti in inteligentnosti obrambnega igralca, je z napačnim gibanjem in slabim branjem igre Avstrijcem nekajkrat odprl avtocesto do gola Oblaka.

Erik Janža (180 minut) – 5,5: Manj prodorov in predložkov, s kakršnimi nas je razvadil v preteklosti. Pohvale za prodor in predložek, s katerim je Slovenija proti Norveški priigrala podarjeno enajstmetrovko za izenačenje izida na 1:1.

Benjamin Šeško (180 minut) – 6: Dosegel je pet od sedmih slovenskih golov v ligi narodov. Proti Norveški samozavestno izvedena enajstmetrovka s predrznim strelom po sredini gola in dve zapravljeni priložnosti, kar pomeni, da je izgubil interni dvoboj s soigralcem Nuso iz Leipziga, ki je v Stožicah mimogrede dosegel dva atraktivna gola. Na Dunaju najbolj opazen zaradi neodgovoren igre z izgubljanjem žog, kar je razjezilo tudi Keka.

Timi Max Elšnik (171 minut) – 5: Igralec iz lige prvakov skromen v ofenzivnem delu, saj ni uspel povezati slovenske igre, površen in prepočasen v obrambnih nalogah. Baumgartner je bil zanj druga dimenzija.

Adam Gnezda Čerin (170 minut) – 6: Kljub golu dolžnik. Predstavi v skladu s slabo formo, ki jo je prinesel iz Panathinakosa. Slabo je povezoval slovensko igro. Proti Norveški je bil neviden v drugem polčasu, na Dunaju opazen po slabem in dobrem. V prvem polčasu je z lahkomiselno podajo s petko, ko je skušal posnemati Ronaldinha, Avstriji omogočil protinapad, ki ga je spremenila v gol. Po začetniški napaki je veliko tekel in garal ter poskrbel za izenačenje z obilo sreče, ko je žogo zadel tako slabo, da se je odbila v njegovo drugo nogo in presenetila avstrijskega vratarja.

7 golov je dosegla Slovenija v ligi narodov: 5 Benjamin Šeško ter po 1 Jan Mlakar in Adam Gneza Čerin. Prejela je 9 zadetkov, Jan Oblak 8 in Matevž Vidovšek 1.

Vipotnik se je od Norvežanov in Avstrijcev odbijal kot od zida

Žan Karničnik (162 minut) – 5,5: Ker je edini sodobni desni bočni branilec reprezentanci, je igral več, kot je njegova trenutna pripravljenost za najtežje bitke poškodbi kolena. V noči po tekmi z Norveško je sanjal Nuso, ki ga je vrtel kot na vrtiljaku in mu zabil dva gola. V formi z evropskega prvenstva bi z njim opravil rutinsko. Potem ko je na Dunaju bil bitke s Sabitzerjem, je v drugem polčasu inteligentno prepoznal, kako presekati akcijo Avstrije in odvzeto žogo spremenil v asistenco za gol.

Žan Vipotnik (162 minut) – 5: Neviden. Čeprav je robusten napadalec, je izgubljal dvoboje z borbenimi norveškimi in avstrijskimi branilci, od katerih se je odbijal kot od zida. Takšna nemoč preseneča, saj igra v drugi angleški ligi, ki slovi kot najbolj fizična na svetu z veliko igre na telo. Čaka ga še ogromno garanja, da bo v reprezentanci napadalec številka dve.

Jan Mlakar (153 minut) – 5,5: Proti Norveški priigral enajstmetrovko in videl vse zvezde, ko ga je norveški branilec zadel v glavo. V napadu njegovo mesto na mestu levega krilnega napadalca ni sanjski položaj. V ekipi predvsem zaradi garanja v obrambnih nalogah in neigranja Verbiča v Panathinakosu.

Petar Stojanović (144 minit) – 5,5: Proti Norveški je bil slaba pomoč Karničniku pri zaustavljanju Nusa, proti Avstriji nastopil lažje poškodovan. V klubu desni bočni branilec, v reprezentanci zaradi svoje prodornosti desno krilo, a tokrat brez učinka v napadu. Sloveniji na obeh krilih kronično manjka kakovosti v tipih igralcev, kakršen je Raul Florucz v Olimpiji.

David Brekalo (108 minut) – 5: Proti Norveški zamenjal Karničnika in Slovenija je na njegovi strani prejela četrti gol. Na Dunaju v začetni enajsterici na standardnem delovnem mestu osrednjega branilca, kjer je občutil moč igralcev iz lige prvakov, bundeslige in serie A. Kapetan Avstrije Arnautović mu je prodal »rabono«, Baumgartner pa »tunel«....

Vanja Drkušić (91 minut) – 5: Največji osmoljenec. Daleč od forme in predstav z evropskega prvenstva, kjer je bil odkritje turnirja, kar mu je prineslo sanjski prestop iz Sočija preko Zenita v Crveno zvezdo, za katero navija že od otroštva. Proti Norveški je bil pravo nasprotje zanesljivosti, ki jo je pokazala v Nemčiji. Neigranje zaradi poškodbe je pustilo hude posledice.

Sandi Lovrić (27 minut) – 5,5: Brez presežka, ko je na obeh tekmah vstopil s klopi.

Dejan Petrovič (26 minut) – 6: Ko je vstopil proti Avstriji, je slovenska igra v zvezni vrsti postala povezana z več podajami v nizu, mira in organizirana, kar je prineslo gol za izenačenje.

​Kurtić zbira nastope za vpis v klub sto

Žan Celar (18 minut), Svit Sešlar (10 minut), Jasmin Kurtić (10 minut), Andraž Šporar (9 minut) –: Igrali premalo za oceno. Celar proti Norveški ni izkoristil ponujenih minut. Sešlar je proti Norveški debitiral v reprezentanci, proti Avstriji je sedel na tribuni. Kurtić očitno zbira nastope, da se vpiše v klub sto, trenutno je pri številki 97. Šporar je zaradi neigranja v Panathinakosu povsem izven forme, zato je v reprezentanci izgubil status prvokategornika.

Selektor Matjaž Kek – 5,5: Veliko zmajevanja z glavo in dvigovanja rok, saj mu je uspevalo zelo malo, kar si je zamislil. Le malo je manjkalo, da na Dunaju ni doživel takšnega brodoloma kot v Beogradu s Srbijo, Splitu s Hrvaško in Oslu z Norveško. Z remijem na Dunaju, kjer je bil izid sanjski glede na vsebino, si je kupil zimski mir do marca, sicer bi bilo veliko več kritik in odločnejšega glasu ljudstva za zamenjavo. Pogrešali smo taktične ukane z načrti B in C, kakršne v slovenski ligi demonstrirata španska trenerja Victor Sanchez (Olimpija) in Albert Riera (Celje). Slovenija je postala bojazljiva in prebrana knjiga. Preveč zanašanja na obrambe Oblaka in čarovnije Šeška v napadu. Manjkala je kreativnost, zato so imeli težave z zadrževanjem žoge na sredini igrišča. Igra na preskok je bila brez učinka. Norvežani in Avstrijci so gole dosegali iz protinapadov, ki so adut Slovenije. Selektor nujno potrebuje pomočnika, kakršna sta bila Milan Miklavič v prvem mandatu in Boštjan Cesar v drugem mandatu. 

Priporočamo