Megan Rapinoe ni ne prva ženska nogometna megazvezda, ne prva nogometna megazvezda, ki je (leta 2012) razkrila, da je lezbijka (na letošnjem svetovnem prvenstvu naj bi jih bilo 96), ne prva nogometna lezbična megazvezda, ki je aktivistka skupnosti LGBTQ in zagovornica rasne enakopravnosti, bila pa je prva med belopoltimi športnicami in športniki, ki je pokleknila na igrišču. Z drugimi besedami, prva se je javno pridružila protestu proti rasni neenakopravnosti ter policijskemu rasizmu in brutalnosti, ki ga je leta 2016 sprožil igralec ameriškega ragbija in aktivist za državljanske pravice Colin Kaepernick. Začel ga je tako, da je med igranjem ameriške državne himne pred tekmo obsedel, pozneje pa še pokleknil. To dejanje je v športnih arenah postalo simbol protesta proti rasizmu, ki je dobil nov zagon leta 2020, ko sta policijska rasizem in brutalnost zahtevala življenje Georgea Floyda. Zavzemala se je tudi za transspolne športnike, ki so bili tarča obsojanja zaradi strahu, nevednosti in hladnosrčne preračunljivosti bresramnih politikov.

Upornica z razlogom do zadnjega

Minulo nedeljo, med svojo zadnjo mednarodno tekmo (nekaj tekem jo še čaka z njeno ekipo OL Reign), prijateljskim dvobojem med reprezentancama ZDA in Južne Afrike, Rapinoejeva ni obsedela ali pokleknila med igranjem ameriške državne himne. »Protestirala« je tako, da je ni pela. Upornica z razlogom (razlogi) je ostala do zadnjega. Odkar ji je nogometni talent prinesel prednost javne izpostavljenosti, je svoj glas v skladu z materinim nasvetom uporabljala za izboljšanje sveta oziroma proti krivicam, posebno do žensk in skupnosti LGBTQ. Veliko let je bila (zelo opazen, že zaradi barve las) obraz ameriške ženske nogometne reprezentance (USWNT)​, v okviru katere se je zavzemala za svoje tovarišice, ki se zaradi različnih razlogov niso mogle ali hotele izpostavljati. Številni jo primerjajo s teniško legendo, prav tako homoseksualno Billie Jean King, ki se je desetletja, do »zmage«, potegovala za enake turnirske nagrade teniških igralk in igralcev. Z njo jo primerjajo tudi zato, ker je kljub številnim uspehom na igrišču veliko več dosegla zunaj igrišča. Čeprav je dvakratna svetovna nogometna prvakinja (2015 in 2019) in ima doma zlato odličje z olimpijskih iger v Londonu (2012), je bila največja zmaga Rapinoejeve – plačna enakopravnost ameriških reprezentantk in reprezentantov – izbojevana maja lani. Še leta 2018 so moški zaslužili dvakrat več kljub veliko večjim uspehom žensk, ki so že štirikratne svetovne prvakinje (moški še nikoli niso bili svetovni prvaki). Armada njenih oboževalk in oboževalcev pravi, da Rapinoejeva ​s svojim izjemnim talentom ni spremenila samo (ženskega) nogometa, ampak tudi ves svet.

Med njenimi kritiki tudi Trump

Med njenimi kritiki, ki jih v sedanjih ZDA ni malo, ne more manjkati niti Donald Trump, ki se mu je zamerila leta 2019, po zmagi na svetovnem prvenstvu. Trump, takrat predsednik ZDA, je namreč žensko reprezentanco povabil v Belo hišo, Rapinoejeva ​pa je to komentirala: »Še na misel mi ne pride, da bi šla v jebeno Belo hišo. Trump nastopa proti tako ogromno stvarem, za katere se zavzemam, da sem poosebljenje protesta proti Trumpovi administraciji.« Trump pa je od takrat očitno spremljal njeno igro in slabšanje njene forme ter komentiral njene slabe trenutke na igrišču. »Ženska z rožnatimi lasmi je igrala obupno, preveč razmišlja o radikalni levičarski politiki,« je na primer napisal po enem od porazov ameriške reprezentance leta 2021. Poraz ZDA v tekmi s Švedsko na letošnjem svetovnem prvenstvu je ocenil kot posledico tega, kar se dogaja »našemu velikemu narodu pod pokvarjenim Joejem Bidnom«. »Številne naše igralke so odkrito sovražne do Amerike, nobena druga država se ne vede tako, niti približno tako,« je dodal. Zgrešeno enajstmetrovko Rapinoejeve, zaradi katere so ZDA izpadle, pa je opisal: »Lep strel, Megan, Amerika gre k hudiču!« Njene oboževalke in oboževalci v ZDA njenim kritikom pravijo, da ni dovolj, da razobesiš ameriško zastavo pred svojo hišo, da bi se razglasil za ponosnega Američana. Tistim, ki Rapinoejevo sovražijo, pa sporočajo, da so prestrašeni zaradi sprememb v svetu, za katere se zavzema, čeprav se zavzema »samo« za enakopravnost vseh ras, moških in žensk ter pripadnikov skupnosti LGBTQ.

V primerjavi z moškimi je zaslužila drobiž

Megan Rapinoe je lani kot prva ameriška nogometašinja dobila eno najprestižnejših odlikovanj, predsedniško medaljo svobode, in sicer za svoje zasluge pri zagovarjanju pravic skupnosti LGBTQ in enakega plačila za ženske ter za dosežke v nogometu, ki ga je začela igrati pri treh letih, saj je oboževala svojega starejšega brata, prvega uspešnega igralca v družini. Ta je sicer zapravil svojo kariero z mamili in začasno pristal celo v zaporu. Rodila se je v Reddingu v Kaliforniji leta 1985 in odraščala s štirimi brati in sestrami, med katerimi je njena dvojčica, ki je prav tako igrala nogomet, a z neprimerljivo manjšim uspehom. Del družine sta bila tudi polsestra in polbrat, materina otroka iz prvega zakona. Poklicna igralka je postala leta 2007, pri 22 letih. Dve leti pozneje je prvič igrala za ameriško reprezentanco. Vrhunec njene kariere je nastopil leta 2019, ko je igrala glavno vlogo pri osvojitvi naslova svetovnih prvakinj, ki jo je kronala z osvojitvijo zlate kopačke in zlate žoge kot najboljša igralka turnirja. S poklicnim nogometom kot megazvezda in druga najbolje plačana nogometašinja na svetu (prva ostaja ameriška igralka Alex Morgan) ni zaslužila ravno malo, okoli sedem milijonov dolarjev, a od tega »samo« okoli 700.000 dolarjev na igrišču. Eno in drugo je naravnost drobiž v primerjavi z zaslužki moških poklicnih igralcev. Toliko, kot je Rapinoejeva zaslužila v šestnajstih letih poklicne kariere, Messi in Ronaldo zaslužita v manj kot mesecu dni.

Rapinoejeva, ki pravi, da se je zavedala, da je lezbijka že v prvem letniku srednje šole, je zaročena z 42-letno nekdanjo ameriško legendarno košarkarico Sue Bird, s katero hodita že od leta 2016. Skupaj z Birdovo, ki je s košarko zaslužila precej več, sta lani ustanovili produkcijsko podjetje A touch more. Tudi po upokojitvi namerava slediti materinemu nasvetu.

Priporočamo