V največjih evropskih ligah se je končal zimski prestopni rok za nogometaše. Po tradiciji so bili najbolj zapravljivi v Angliji, kjer so klubi za odškodnine odšteli 438 milijonov evrov, kar pa je še vedno veliko manj od rekordnih 960 milijonov evrov leta 2023. Zmagovalec prestopnega roka je Manchester City, ki je zapravil kar 212 milijonov evrov, kar je skoraj toliko kot vseh preostalih 19 prvoligašev skupaj. Manchester City je po zimskih nakupih na drugem mestu v zgodovini angleškega nogometa, na prvem ostaja Chelsea s 330 milijoni evrov.
Guardiola sestavlja novo ekipo
Trener Pep Guardiola očitno sestavlja novo ekipo Manchestra Cityja, saj so kar štirje nakupi med desetimi največjimi v tem zimskem prestopnem roku. Potem ko je na začetku prestopnega roka iz Eintrachta Frankfurt pripeljal Egipčana Omarja Marmaousha, iz Lensa Uzbekistanca Abudukodirja Husanova in iz Palmeirasa Brazilca Vitorja Reisa, so navijači dobili največje darilo v zadnjih urah prestopnega roka. To je 23-letni španski defenzivni vezist Nico Gonzales iz Porta, ki naj bi zakrpal luknjo, ki je nastala po poškodbi njegovega rojaka Rodrija. Gonzales je otrok Barcelone in od prestopa v Manchester City bo imela koristi tudi Barcelona, kjer imajo velike težave s pomanjkanjem denarja. Ko je Barcelona leta 2023 Gonzalesa prodala v Porto, je prejela 8,5 milijona evrov odškodnine in si zagotovila 20 odstotkov pri naslednjem prestopu. Ker je odškodnina 60 milijonov evrov, bo prejela 12 milijonov evrov. Katalonci so tako z igralcem, ki so ga odpisali, zaslužili dobrih 20 milijonov evrov.
Glede na višino odškodnine je na prvem mestu kolumbijski napadalec John Duran, za katerega je Al Nassr iz Savdske Arabije plačal Aston Villi kar 77 milijonov evrov odškodnine. Aston Villa je uspešna tudi pri izposoji igralcev, saj je iz Manchestra Uniteda pripeljala Marcusa Rashforda in iz PSG Marca Asenisa. Če bodo v naslednjih letih uveljavljeni vsi bonusi, bo največji prestop letošnje zime Xavi Simons, soigralec Benjamina Šeška in Kevina Kampla v Leipzigu. Nemški klub je za 21-letnega Nizozemca plačal PSG 50 milijonov evrov odškodnine, ki pa lahko z vsemi bonusi naraste na 81 milijonov evrov.
Olimpija zavrača milijonske ponudbe
V Sloveniji, kjer večina klubov živi od prodaje igralcev, bo prestopni rok trajal do 15. februarja. Zaslužek je zaenkrat skromen. Odškodnina za Davida Zeca, ki je iz Celja odšel k nemškemu prvoligašu Kielu, je bila sicer 1,5 milijona evrov, a so odškodnino razdelili na polovico s prejšnjim klubom Benfico. Primorje naj bi s prodajo Semirja Smajlagića v Južno Korejo zaslužilo 200.000 evrov, s prodajo Gašperja Tratnika v poljski Motor iz Lubina pa 70.000 evrov. Bravo je za napadalca Milana Tučića, ki je odšel v madžarski Ujpest iz Budimpešte, prejel 120.000 evrov. Olimpija ima ponudbe za najboljše igralce, tudi večmilijonske, vendar ji zvezdnikov ni treba prodajati, saj je po uspešnih nastopih v Evropi in prodaji Timija Maxa Elšnika v Crveno zvezdo v klubsko blagajno kapnilo že skoraj 10 milijonov evrov. Ker Olimpija igra v Evropi in se bori za naslov prvaka, igralci pozimi sploh nočejo zapustiti Ljubljane, čeprav pokliče klub iz lige prvakov.