Švica doživlja alpski smučarski razcvet. Zgodovina sicer kaže, da je imela alpska država v zgodovini številne zvezdnike, ki so krojili vrh, osvajali kolajne na največjih tekmovanjih ter globuse za skupnega zmagovalca v svetovnem pokalu. Izpostavimo Pirmina Zurbriggna, Didierja Cucha, Michaela von Grünigena, Petra Müllerja, Vreni Schneider, Eriko Hess, Michelo Figini, Mario Walliser … A takšne generacije, kot jo ima trenutno, še ni imela. Švicarji so svojo moč pokazali na nedavnem 48. svetovnem prvenstvu, kjer so osvojili kar 13 kolajn, od tega pet zlatih. Bili so razred zase, za njimi so krepko zaostali celo odlični Avstrijci, ki so v Saalbach-Hinterglemmu blesteli na krilih svojih navijačev.
Prva švicarska zvezdnika »le« s po eno kolajno
Čeprav noče slišati, da je kapetan, je poveljnik švicarskih uspehov nedvomno Marco Odermatt. Odkar je pred leti postal najboljši alpski smučar na svetu, je popeljal Švico do ravni, da je v pokalu narodov prevzela primat Avstriji, ki je pred tem desetletja vladala v svetovnem pokalu. Pri 27 letih je postal najuspešnejši alpski smučar v zgodovini Švice, saj je zmagal na 44 tekmah svetovnega pokala. Ko je letos začel prvenstvo s prepričljivim naslovom v superveleslalomu, je kazalo, da bo postal najuspešnejši posameznik na prvenstvu, saj sta sledili še preizkušnji v smuku in veleslalomu, v katerih je branil naslova svetovnega prvaka z zadnjega prvenstva v Courchevelu. Toda Odermatt je na obeh preizkušnjah presenetljivo ostal brez kolajne, kljub temu pa Švica ni bila prikrajšana za uspehe.
Pri ženskah se je med najboljših deset alpskih smučark vseh časov prebila Lara Gut-Behrami, prav tako izjemno trofejna tekmovalka na velikih tekmovanjih. Po uspešnosti vseh časov sicer še zaostaja za Vreni Schneider. Lara Gut-Behrami je osvojila kolajno tudi v Saalbachu, a imela pri tem precej sreče, saj je bila za srebrno kolajno v ekipni tekmi dvojic zaslužna predvsem Wendy Holdener, ki je z dvanajstega mesta po smuku napredovala na drugo mesto. Lara Gut-Behrami je v Avstriji ostala brez posamične kolajne, a švicarska reprezentanca tudi zaradi tega ni trpela.
Kralj Saalbacha nepričakovano postal Loic Meillard
Nepričakovani junak je postal Loic Meillard. Z naslovom svetovnega prvaka v slalomu, zadnji disciplini prvenstva, se je njegov zbir končal pri dveh zlatih kolajnah (še v kombinaciji dvojic s Franjom von Allmnom) ter bronastem odličju v veleslalomu. Skupaj je Meillard na svetovnih prvenstvih osvojil že šest kolajn ter postal eden najboljših Švicarjev vseh časov. Pri 28 letih ima pred seboj lepo kariero, ki jo bo skušal prihodnje leto začiniti s prvo olimpijsko kolajno. »Ko pomislim na slalomski nastop, me kar zmrazi. Smučal sem povsem blizu količkov in veliko tvegal. To je mogoče le ob izjemni samozavesti, ki so mi jo dali uspehi do tega slaloma. Pri sebi sem sprejel odločitev, da si ne bom očital morebitnega odstopa, saj je bilo za mano uspešno prvenstvo. Čutil sem, da moram napasti zlato kolajno. Uspeh sem dosegel in sem zelo ponosen,« je pot do najboljšega alpskega smučarja prvenstva opisal Loic Meillard.
Švica je v Saalbachu dosegla še po eno trojno in dvojno zmago. Trojno v tekmi dvojic, ki je zaradi atraktivnosti požela veliko pohval. A tudi kritik, med katerimi je bil med glasnejšimi vodja hrvaškega alpskega smučanja Vedran Pavlek. Dejal je, da bo vedno podpiral klasično kombinacijo, pri kateri v smuku in slalomu tekmuje isti tekmovalec, saj obstoječi format tekmovanja favorizira velike nacije, ki lahko prijavijo celo do štiri ekipe. Besedam hrvaškega strokovnjaka je težko oporekati, ve pa se, kdo ima odločevalsko moč. Po zaslugi Camille Rast in Wendy Holdener je bila Švica najboljša na ženskem slalomu (prvo in drugo mesto), še odmevnejše pa je bilo prvo in tretje mesto v smuku Franja von Allmna in Alexisa Monneyja. Poleg omenjenih kolajn je Švica na 48. SP osvojila še srebrni kolajni v mešani ekipni paralelni preizkušnji ter po zaslugi 35-letnega Thomasa Tumlerja v moškem veleslalomu.