Po tem ko so športniki invalidi prvi dan že tradicionalnega smučarskega kampa zaradi slabega vremena preživeli v športni dvorani, je v sredo in četrtek Rogla postregla s pravo snežno idilo. Ob pomoči prostovoljcev, smučarskih učiteljev in študentk delovne terapije iz Zdravstvene fakultete v Ljubljani in njihova mentorice Alenke Plemelj so vsi udeleženci doživeli radostne smučarske trenutke na progi. Po snegu so se prevažali v monoskijih in biskijih. »Veseli dejstvo, da je bilo na kampu kar sedem novincev, kar potrjuje, da med našimi člani vlada zanimanje za parašport in druženje, kar kamp na Rogli zagotovo prinaša,« je povedal vodja kampa Gregor Gračner in dodal, da so si za iste parasmučarje, ki nimajo svojih monoskijev, te izposodili pri avstrijskem proizvajalcu Praschberger.

Paraplegiki so osvajali smučarske veščine s pmočjo smučarskih učiteljev. Foto: ZPS

Paraplegiki so usvajali smučarske veščine s pomočjo smučarskih učiteljev. Foto: ZPS

»Lahko rečem, da je za nami specifičen smučarski kamp Zveze paraplegikov Slovenije. Letos smo imeli kar sedem novih članov, smučarjev. Novinci so zelo pomembni za nas, zato se jim vsakič znova še posebej posvetimo. Verjamem, da nam je to letos uspelo,« je povedal Gračner ter obenem dodal, da ga nekoliko žalosti slabo vreme, ki so ga imeli prvi dan. »Smo pa zato v dveh dneh naredili največ, kar smo lahko. Sem pa prepričan, da se bodo številni vrnili že drugo leto in se spet preizkusili v parasmučanju.«

Navdušenja nad prvo smučarsko izkušnjo ni skrival Anej Doplihar, ki se je kampa na Rogli udeležil prvič. »Prvi smučarski zavoji so najtežji. Na Rogli sem smučal prvič po trinajstih letih in bilo je lepo. Na kamp sem prišel, da preizkusim še kakšen nov šport,« je povedal parakolesar, ki je hitro dodal, da mu sneg ni najbolj ljub. »V veliko pomoč pri smučanju mi je bila delovna terapevtka Neža, ki mi je omogočila, da sem osvojil prve zavoje in nabral izkušnje. Brez take pomoči mi ne bi uspelo.«

Že dolgo pa ni bil na snegu niti Tristan Majcenovič, ki je Zvezi paraplegikov Slovenije hvaležen, da mu je omogočila izkušnjo z monoskijem. »Kamp je bil za mene velika in zabavna dogodivščina, ki si jo bom dobro zapomnil. V monoskiju je bilo dobro smučati, so me pa malce bolele roke,« je priznal.

Gračner je bil zadovoljen tudi s samo izvedbo letošnje veleslalomske tekme. »Hvala tudi organizatorju tekme, saj nam je 'končno' omogočil smučanje po tisti strmini, ki smo si jo vedno želeli. Podlaga je za vse nastopajoče zdržala do konca, organizator pa je pripravil izvrstno, varno in primerno progo,« je povedal vodja kampa in še dodal, da so njegove misli že v letu 2026. »Za takrat si želimo, da bomo uspešni pri projektu Erasmus+. Na Rogli želimo pripraviti kamp za smučarje iz področja nekdanje skupne države.«

Zmaga za Eda in Rajka

Na Rogli je potekalo tudi tekmovanje v alpskem smučanju za pokal Zveze paraplegikov Slovenije. Med prostovoljci je bil najhitrejši Rajko Brus, sledila sta mu Matej Ješe in Petra Šuligoj, med paraplegiki je vnovič zmagal Edo Ješe (zmagal je tudi na prvi tekmi leta 2009!), na 2. mesto se je zavihtel Gregor Gračner, tretji je bil Nejc Šuligoj.

Najboljši paraplegiki ob podelitvi medalj.  Foto: ZPS

Najboljši paraplegiki ob podelitvi medalj. Foto: ZPS

Priporočamo