Kot prikazuje tabela zadnjih desetih sezon, slovensko moško alpsko smučanje doživlja najtežje trenutke na slalomskih tekmah svetovnega pokala. Najbolj mučna je bila predvsem zadnja sezona, ko slovenski slalomisti niso osvojili niti ene točke. Štefan Hadalin je po številnih razočaranjih sredi minule sezone obupal ter postavil tekmovalne smučke v kot, Tijan Marovt pa je ostal brez točk na vseh osmih tekmah. Nova slalomska sezona svetovnega pokala se bo začela konec tedna v Leviju, kjer se bodo v soboto preizkusile ženske, v nedeljo pa še moški (start prve proge bo obakrat ob 11. uri, druge pa ob 14.).
Marovt bo osamljeni Slovenec na uvodnem slalomu sezone na Finskem, saj ima reprezentanca le eno kvoto. Če bi se 26-letni alpski smučar uvrstil na drugo progo, bi sicer Sloveniji priboril še eno kvoto, a je slovenska reprezentanca ne bi zapolnila, saj na svetovni lestvici nima alpskega smučarja med najboljših 150, kar je pogoj za start na tekmah najvišjega ranga. Slovenski up prihodnosti je Miha Oserban, ki pa ga čaka dolga pot do uveljavitve. Doslej 18-letni alpski smučar še ni osvojil niti ene točke v evropskem pokalu, ki se mu bo v prvi vrsti posvetil v tej sezoni. S tem namenom bosta Marovt in Oserban po tekmi v Leviju ostala v Skandinaviji, kjer bodo tekme evropskega pokala. Marovt bo zato izpustil drugo slalomsko tekmo svetovnega pokala, ki bo 24. novembra v Gurglu.
Lila Lapajna se bo dokazovala v evropskem pokalu
V Leviju bo številčnejša ženska reprezentanca, ki ima precej višje tekmovalne cilje. Točke svetovnega pokala bodo lovile Ana Bucik Jogan, Andreja Slokar, Neja Dvornik in Nika Tomšič. Slovenija ima v svetovnem pokalu štiri kvote, med prijavljenimi tekmovalkami pa ne bo Lile Lapajna, ki je letos ameriški zamenjala za slovenski dres. V vodstvu reprezentance so se odločili, da se bo morala najprej dokazati na tekmah evropskega pokala, če bo želela konkurirati za nastop v svetovnem pokalu.
Minula slalomska zima je bila za slovensko žensko alpsko smučanje rezultatsko skromna in turbulentna. Alpski del je sredi sezone Grego Koštomaja zamenjal z Mitjo Kuncem, samostojne ekipe znotraj reprezentance so bile nezadovoljne zaradi razporeditve sredstev, vse skupaj pa se je odražalo pri rezultatih. Andreja Slokar po več kot enoletnem premoru zaradi operacije kolena ni našla želene smučarske hitrosti, stik z vrhom je izgubila tudi Ana Bucik. Najuspešnejšo sezono pa je imela Neja Dvornik, ki je na zadnjem slalomu sezone v Saalbachu s četrtim mestom dosegla svojo daleč najboljšo uvrstitev v svetovnem pokalu, do zmagovalnega odra pa so jo ločile štiri stotinke sekunde.
Po rekordnih temperaturah v Leviju dočakali zimo
»V Leviju je končno zimsko ozračje,« nam je na začetku tedna z evropskega severa sporočil Denis Šteharnik, trener Neje Dvornik. »Prejšnji teden so po besedah domačinov v Leviju zabeležili najvišjo temperaturo v zadnjih 50 letih, saj je termometer pokazal kar enajst stopinj Celzija. Če na Finskem ne bi imeli ogromne deponije snega, pri visokih temperaturah ne bi opravili niti enega dneva treninga. Zdaj so temperature spet ugodne za pripravo snega, tako da tekma ni pod vprašajem. Odpadel pa je doslej ves trening na Črni progi, kjer bodo potekale tekme,« je razlagal Šteharnik. »V dveh tednih bomo opravili osem treningov slaloma in dva veleslaloma. Glavna novost v Leviju je, da je na treningu prisotnih 90 odstotkov tekmovalcev svetovnega pokala, medtem ko smo bili v preteklosti na treningu skoraj sami. Moram pohvaliti domači smučarski klub, ki nam pušča odprte roke pri pripravi proge.«
Po tekmah v Leviju se bo sezona svetovnega pokala v alpskem smučanju nadaljevala s polno paro. Tekmovalke bodo šle za dva dneva domov, nato pa na novo prizorišče v Gurgl, od koder bodo odpotovale v Montreal ter bližnji Killington, kjer se bo v Severni Ameriki nadaljeval svetovni pokal v tehničnih disciplinah.
Najboljša slalomista minule zime sta bila Mikaela Shiffrin in Manuel Feller. Američanka je zmagala kar na sedmih slalomih, Avstrijec pa je bil najboljši na štirih. »Z osvojenim malim kristalnim globusom sem izpolnil svoje otroške sanje. Potreboval sem veliko časa in izkušenj, da sem se lahko kosal s pritiskom, da sem napadal uvrstitve ter verjel vase tudi, ko sem med smučanjem storil napako. Dobro sem treniral v pripravljalnem obdobju. Zavedam se, da me bodo tekmeci napadli, hkrati pa se veselim tekmovalnega začetka,« pred začetkom sezone napoveduje Manuel Feller. Zanimivo bo spremljati tudi slalomski povratek Lucasa Pinheira Braathna, ki je minulo sezono zaradi spora z norveško smučarsko zvezo pavziral, zato ni branil naslova slalomskega zmagovalca svetovnega pokala. Braathen se je izkazal ob povratku v Söldnu, kjer je s startno številko 41 Braziliji priboril četrto mesto. S trojno zmago so ga na uvodnem veleslalomu sezone premagali le trije nekdanji rojaki.