Slovenke so se na svojem devetem nastopu v zgodovini evropskih prvenstev po zmagi proti sogostiteljici Avstriji v Innsbrucku (25:24) četrtič uvrstile v drugi del tekmovanja, z napredovanjem med 12 najboljših reprezentanc v Evropi pa so že izboljšale pet svojih končnih uvrstitev: 13. mesto iz Francije 2018, 14. iz Švedske 2016 ter tri 16. mesta iz Švedske 2006, Danske in Norveške 2010 ter Danske 2020. Izbranke selektorja Dragana Adžića imajo zdaj priložnost, da v skupini II na Dunaju izboljšajo svoje tri najboljše uvrstitve: osmo mesto iz leta 2022 (Slovenija, Črna gora, Severna Makedonija), deveto iz leta 2004 (Madžarska) in deseto iz leta 2002 (Danska).

»Uvrstitev Slovenije v drugi del Eura je kot kolajna na olimpijskih igrah,« pravi selektor Dragan Adžić, ki je kot selektor ženske reprezentance svoje domovine Črne gore leta 2012 postal evropski prvak v Srbiji in olimpijski podprvak v Londonu. »Moji zdajšnji trenerski občutki so neverjetni. Ponosen sem, srečen in hvaležen tako igralkam kot strokovnemu štabu. To je fantastičen dosežek za ekipo, v kateri je deset polprofesionalk, vendar ima neverjetnega ekipnega duha in energijo. Biti med dvanajstimi najboljšimi reprezentancami v Evropi brez dvanajstih pomembnih igralk je nekaj nepojmljivega v rokometni zgodovini.«

Štiri dodatne tekme so veliko in zasluženo darilo za sedanjo generacijo že na začetku novega olimpijskega ciklusa. Za naše mlajše neizkušene igralke so takšne tekme super naložba za prihodnost in idealna priložnost za nabiranje zelo pomembnih mednarodnih izkušenj.

Dragan Adžić, selektor Slovenije

Slovenija zdaj med nosilkami

S selitvijo iz olimpijskega Innsbrucka v avstrijsko prestolnico Dunaj so slovenske rokometašice dobile vsaj še štiri dodatne tekme proti zelo močnim reprezentancam: Nizozemski, Švici, Danski in Nemčiji. »To je veliko in zasluženo darilo za sedanjo generacijo že na začetku novega olimpijskega ciklusa. Za naše mlajše neizkušene igralke so takšne tekme super naložba za prihodnost in idealna priložnost za nabiranje zelo pomembnih mednarodnih izkušenj,« se zaveda Črnogorec, ki bo naslednji petek praznoval 55. rojstni dan.

Toda uvrstitev med elitno evropsko dvanajsterico je Adžićevi četi prinesla še en velik plus – vlogo nosilca v dodatnih kvalifikacijah za svetovno prvenstvo, ki ga bosta od 27. novembra do 14. decembra 2025 sogostili Nemčija in Nizozemska. To pomeni, da bo Slovenija na žrebu, ki bo zadnji dan letošnjega prvenstva (nedelja, 15. december), dobila vsaj na papirju lažjega nasprotnika, o čemer Adžić meni: »To je najpomembnejše, ker gre za kontinuiteto igranja na velikih tekmovanjih. Še posebej za tako mlado ekipo, ki potrebuje tekme in tekmovanja. Naslednje svetovno prvenstvo je največjega pomena za doseganje kakovosti na zadnjih dveh velikih tekmovanjih, ko naj bi bila Slovenija spet konkurenčna in v boju za kvalifikacije za nastop na olimpijskih igrah v Los Angelesu leta 2028.«

Premiera na Dunaju proti močni Nizozemski

Slovenija je v skupini E v Innsbrucku dvakrat zmagala (Slovaška 37:24, Avstrija 25:24) in enkrat izgubila (Norveška 26:33), s štirimi točkami pa je izenačila svoja dosedanja rekordna dosežka z EP 2022 in 2004. Pred nadaljevanjem tekmovanja na Dunaju je Slovenija v zgodovini EP odigrala 36 tekem, njeno razmerje zmag in porazov pa je 11:25. »Ponosen sem na odlično igro vseh deklet na vseh treh tekmah v Innsbrucku. Moramo verjeti v mlade moči v Sloveniji, ki pa imajo zdaj priložnost, da spremljajo naše igralke v Avstriji: na kakšen način igrajo ter kako na igrišču umirajo za svojo reprezentanco in domovino. Da temu sledijo, prispevajo svoj delež in se pridružijo tej fenomenalni reprezentanci,« dodaja Adžić, ki verjame, da Slovenke še niso rekle zadnje besede na letošnjem Euru.

Šesterica v skupini I bo igrala v dvorani Fönix Arena v Debrecenu (zmogljivost 6500 gledalcev), Slovenke pa v skupini II v dunajski mestni dvorani, ki lahko sprejme 12.000 ljudi. Izbranke Dragana Adžića bodo drugi del Eura odprle s tekmo proti Nizozemski (danes ob 18. uri), nato pa jo čakajo še Švica (sobota, 7. december, 15.30), Danska (ponedeljek, 9. december, 20.30) in Nemčija (sreda, 11. december, 15.30). Po dve najboljši reprezentanci iz vsake skupine bosta napredovali v polfinale, ki bo v petek, 13. decembra, tretjeuvrščeni iz obeh skupin pa bosta isti dan igrali za končno peto mesto. Tekmi za kolajne bosta v nedeljo, 15. decembra: ob 15.15 za bron, ob 18. uri pa za naslov prvaka Evrope.

Končni vrstni red, skupina A (Debrecen): Madžarska 6, Švedska 4, Severna Makedonija in Turčija po 1, skupina B (Debrecen): Črna gora 6, Romunija 4, Češka 2, Srbija 0, skupina C (Basel): Francija 6, Poljska 4, Španija 2, Portugalska 0, skupina D (Basel): Danska 6, Švica 4, Ferski otoki in Hrvaška po 1, skupina E (Innsbruck): Norveška 6, Slovenija 4, Avstrija 2, Slovaška 0, skupina F (Innsbruck): Nizozemska 6, Nemčija 4, Islandija 2, Ukrajina 0.

Tjaša Stanko prva strelka Eura 2024

Slovenska reprezentantka in kapetanka Tjaša Stanko je po prvem delu najboljša strelka letošnjega EP. Na treh tekmah je skupaj dosegla 24 golov oziroma povprečno osem na tekmo, na vseh pa je bila 27-letna Mariborčanka najučinkovitejša Slovenka: proti Norveški je sedemkrat zadela v polno, proti Slovaški devetkrat in proti Avstriji osemkrat. Na drugem mestu med strelkami na Euru je Črnogorka Đurđina Jauković (23 golov), tretja pa je Švedinja Nathalie Hagman (22). Na desetem mestu je prav tako 27-letna Slovenka Ana Abina z 18 goli. Tjaša Stanko in Ana Abina, soigralki v Krimu Mercatorju, sta v prvem delu prvenstva skupaj dosegli kar 42 golov oziroma skoraj polovico vseh slovenskih (88) na treh tekmah.

skupina 1

           

skupina 2

           

Priporočamo