Le za osvežitev spomina: po remiju v Celju (29:29) so Slovenke pred 3000 gledalci v Boru že po manj kot sedmih minutah zaostajale z 0:5, a so pet minut pred koncem prvega polčasa po golu Tjaše Stanko (skupaj 10, na dveh tekmah 24) izenačile na 13:13. Po fantastičnem začetku drugega polčasa, ko so povedle z 22:18, je zadišalo po SP, a so se Srbkinje vrnile med žive z delnim izidom 6:0 v slabih petih minutah. Po vodstvu gostiteljic z 32:29 se je Slovenija pol minute pred koncem približala na 31:32, ko je Stanko izkoristila sedemmetrovko, ki sta jo sodnika dosodila, ker je domači navijač s piščalko prekinil hiter protinapad Slovenk. V zadnjem napadu je Andrea Lekić z golom tik pred zadnjim znakom sirene za 33:31 potrdila sedmi zaporedni nastop Srbije med svetovno elito.
V Boru je gostje »uničil« veteranski kvartet: 37-letna Andrea Lekić, 36-letna Katarina Krpež Šlezak (obe po osem golov) in 35-letna Dragana Cvijić (6), ki so nekoč nosile dres Krima, ter 41-letna Katarina Tomašević (8 obramb). »Nismo se predale do zadnje sekunde, žal pa se ni izteklo po naših željah,« je dejala Tjaša Stanko. Kapetanka meni, da so mogoče prehitro prišle do prednosti štirih golov (22:18) na začetku drugega polčasa: »Verjetno naša mlada ekipa še ni dovolj zrela, da bi lahko zadržala prednost. Srbkinj se nismo bale in to smo jim pokazale. Mislim, da nam nihče ne more ničesar očitati, dale smo vse od sebe.«
Kitajke že dobile, Američanke še čakajo
Pod vodstvom prejšnjega selektorja Uroša Bregarja so Slovenke leta 2016 prekinile šestletni post nastopanja na evropskih prvenstvih, leta 2017 pa 12-letno nenastopanje na svetovnih. Po izpadu proti Srbiji so prvič po letu 2016 in devetih zaporednih velikih tekmovanjih ostale brez EP (zaporedni nastopi 2016, 2018, 2020, 2022, 2024) in/ali SP (2017, 2019, 2021, 2023), lani pa so prvič nastopile tudi na OI. A možnost za nastop na SP 2025 kljub izpadu v dodatnih kvalifikacijah še ostaja – to je posebno povabilo (wild card) s strani mednarodne zveze IHF, ki ima sedež v švicarskem Bazlu. »Z igrami in nastopi na velikih tekmovanjih smo dokazali, da smo na pravi poti. Upam, da jo bomo lahko s pomočjo posebnega povabila nadaljevali in s tem tudi kontinuiteto nastopov na največjih tekmovanjih,« se nadeja Dragan Adžić, selektor Slovenije od aprila 2021.
IHF je obe posebni povabili za SP 2025 že oddal, a eno le pogojno. Konec marca je uradno povabilo dobila Kitajska, že pred tem pa tudi reprezentanca ZDA, da bi se tako lažje pripravila na domače OI 2028 v Los Angelesu. A je pogojena z doseganjem ustrezne kakovostne ravni ekipe, zato uradno še ni potrjena. Pred dvema letoma sta bili Slovenija in Srbija v enakem položaju glede posebnega povabila tudi pri moških reprezentancah: v dodatnih kvalifikacijah za SP 2023 na Poljskem in Švedskem so Srbi v skupnem seštevku dveh tekem s 57:51 izločili Slovence, ki pa so nato s strani IHF dobili »wild card«. Pred osmimi leti sta se v dodatnih kvalifikacijah za SP 2017 v Franciji pomerili moški izbrani vrsti Slovenije in Norveške: v seštevku dveh tekem so bili boljši Slovenci z 51:47, a so zatem Norvežani dobili posebno povabilo. In ga odlično izkoristili, saj so osvojili srebrno kolajno, Slovenija pa bronasto.
Adžić odhaja na Madžarsko
Po reprezentančni akciji proti Srbiji je selektorju Adžiću potekla štiriletna pogodba z Rokometno zvezo Slovenije. Po informacijah z RZS podaljšanje sodelovanja s 55-letnim Črnogorcem sploh ni vprašljivo. Ovira za nadaljnje sodelovanje ni niti dejstvo, da si je Adžić našel novega delodajalca na klubski ravni izven slovenskih meja. Novembra lani je odstopil kot trener Krima, v naslednji sezoni pa bo prevzel madžarski klub Mosonmagyarovari iz istoimenskega mesta tik ob meji s Slovaško, ki je v domači prvi ligi trenutno šesti.