Barcelona, Sporting iz Lizbone in Dinamo – to so edini trije klubi od skupno 16 v evropski ligi prvakov, ki imajo po treh krogih stoodstotni točkovni izkupiček. Klub iz glavnega mesta Romunije je v domači dvorani Sala Polivalenta (zmogljivost 5300 gledalcev) premagal dansko Fredericio (37:28) in Pelister iz Severne Makedonije (34:25), na gostovanju na Poljskem pa Wislo Plock (28:26). Dinamo je za igranje med evropsko elito dobil posebno povabilo (wild card) od EHF, v najelitnejšem klubskem tekmovanju letos nastopa jubilejno, desetič, največji uspeh pa je dosegel z dvema uvrstitvama v osmino finala: v sezoni 2019/20 je pandemija kovida preprečila nadaljevanje tekmovanja, v sezoni 2022/23 pa je klonil proti Kielu.
V minuli sezoni je pod vodstvom španskega trenerja Xavija Pascuala pobral vse tri domače lovorike (prvenstvo, pokal, superpokal), v evropski ligi pa se je uvrstil na sklepni turnir najboljše četverice v Hamburgu in bil četrti. Kljub temu se je Pascual, trikratni prvak Evrope z Barcelono (2011, 2015, 2021) po treh letih, v katerih je bil sočasno tudi selektor moške reprezentance Romunije, odločil za slovo in odhod v madžarski Veszprem. Nasledil ga je rojak David Davis, nekdanji vrhunski rokometaš in reprezentant Španije ter nekdanji trener Vardarja (moške in ženske ekipe), Veszprema in egiptovskega Al Ahlyja iz Egipta, bil pa je tudi selektor Rusije in Egipta.
V golih 87:12 za tujce
»Z mojim prihodom smo začeli nov večletni projekt, katerega glavni cilj je nekoč postati del evropske špice. Zaradi tega smo pred začetkom letošnje sezone pripeljali tudi osem igralskih okrepitev, med katerimi je kopica zares vrhunskih rokometašev. Zdaj nas čaka trdo delo, če želimo uresničiti visoke in ambiciozne cilje. Pred nami je težka naloga, katere uresničitev pa ni nemogoča,« pravi 47-letni trener David Davis, ki je kot igralec s Ciudadom Realom trikrat osvojil naslov prvaka Evrope (2006, 2008, 2009). Med osmimi okrepitvami kluba, ki je bil že davnega leta 1965 doslej edinkrat evropski prvak, dve leti prej pa podprvak, posebej izstopajo Brazilec Haniel Langaro (prišel je iz Barcelone), Srb Darko Đukić (Vardar), Črnogorec Branko Vujović (Hannover), Danec Frederik Blazejewicz (Bergischer), Izraelec Joav Lumbroso (Eisenach) in Islandec Haukur Thrastarson (Kielce).
Trener Davis je zadovoljen in sočasno presenečen zaradi odličnega začetka nove evropske sezone. »Glede na to, da imamo v ekipi polovico novih igralcev, so se zelo dobro in hitro uigrali s staroselci. Odlično smo začeli letošnjo ligo prvakov, a se vsi zavedamo, da bodo prišli tudi črni dnevi in porazi. Seveda verjamem v igralce in ekipo, prav tako tudi v to, da lahko v skupini osvojimo vsaj šesto mesto, ki še kot zadnje pelje v osmino finala,« klubske cilje v Evropi razkriva Davis, čigar ekipa je posebna še po eni stvari. Med 16 igralci prve članske ekipe sta namreč zgolj dva prava Romuna, eden je še naturaliziran (Hrvat Ante Kuduz), 13-člansko »tujsko legijo« pa sestavljajo rokometaši iz kar 12 držav: Srbije (edina z dvema igralcema), Ukrajine, Portugalske, Brazilije, Češke, Danske, Izraela, Španije, Madžarske, Islandije, Črne gore in Egipta.
Da imajo glavno vlogo na igrišču tujci, jasno kaže tudi statistika uvodnih treh tekem v ligi prvakov. Dinamo je skupno dosegel 99 golov in je tretji najučinkovitejši med 16 klubi za Sportingom (110) in Veszpremom (103). Od 99 golov so jih »legionarji« skupaj dosegli kar 87, trije Romuni le 12. Na vrhu strelcev kluba, ki se lahko pohvali z 20 naslovi romunskega državnega in osmimi naslovi pokalnega prvaka, ima pa še sedem domačih superpokalov, sta Islandec Haukar Thrastarson (14) in Madžar Miklos Rosta (13). Z Davisovim prihodom se je krepko spremenila tudi struktura strokovnega štaba kluba, ki letos praznuje 76-letnico delovanja, njegov vzdevek pa je Rdeči psi. Poleg glavnega trenerja Davisa sta v njem še njegova rojaka, pomočnik Jordi Giralt Alberich ter vodja moštva in športni direktor David Barrufet, nekdanji vrhunski vratar, ki je z reprezentanco Španije na velikih tekmovanjih (OI, SP, EP) osvojil kar sedem kolajn, z Barcelono pa 50 španskih in 15 evropskih lovorik.