Pred začetkom svetovnega prvenstva v rokometu bodo izbranci slovenskega selektorja Uroša Zormana odigrali tri pripravljalne tekme z Alžirijo, Katarjem in Hrvaško, ki bo med 14. januarjem in 2. februarjem ena od treh gostiteljic najpomembnejšega rokometnega dogodka v tem letu. V svoji prvi pripravljalni tekmi so z boljšo igro v drugem polčasu strli odpor aktualnih afriških podprvakov. Po izenačenem prvem polčasu so Alžirci v začetku drugega povedli z 22:19, toda v zadnjih dvajsetih minutah so slovenski rokometaši z delnim izidom 18:10 prišli do zanesljive zmage.
»Nekoliko se je poznalo, da je bila to naša prva tekma v novem letu. V obrambi nam je manjkalo nekaj čvrstosti, v napadu pa uspešnejše realizacije strelov. To nam ni dopuščalo, da bi si ustvarili večjo razliko. Lahko smo zadovoljni z zadnjimi desetimi minutami, ko smo se zbrali in tekmo odločili v svojo korist,« je po tekmi dejal Tilen Kodrin, levo krilo slovenske reprezentance, ki je bil z Nejcem Cehtetom (pet golov) drugi najučinkovitejši igralec v slovenski reprezentanci. Dva zadetka več je dosegel Staš Slatinek Jovičić.
Za zdaj brez težav s poškodbami
Zorman je za enajsto svetovno prvenstvo, na katerem bo igrala slovenska moška reprezentanca, pričakovano nekoliko pomladil njene vrste. Z izjemo vratarja Klemna Ferlina so med dvajseterico izbrancev le igralci, ki so rojeni po letu 1990, po dolgih letih med njimi ni več Jureta Dolenca, Deana Bombača in Mateja Gabra. Po daljši odsotnosti zaradi poškodb sta se vanjo vrnila Domen Makuc in Rok Ovniček.
»Običajna praksa je bila, da smo priprave na evropsko ali svetovno prvenstvo začeli že med božičem in novim letom. Tokrat smo se odločili, da bomo igralcem dali malo daljši premor, saj so za njimi olimpijske igre, obenem pa imajo tudi naporne klubske sezone, kjer igrajo pomembne vloge. Dodatno je k tej odločitvi pripomoglo dejstvo, da se prvenstvo začne nekaj dni pozneje kot v preteklosti, ob tem pa so igralci dobili programe individualnih treningov, s katerimi so ohranjali in krepili pripravljenost do zbora ekipe,« je nekaj poznejši začetek priprav pojasnil Uroš Zorman, ki je z 225 nastopi za slovensko reprezentanco še vedno njen rekorder. Zormanova četa trenutno nima težav s poškodbami ali boleznijo. To je tudi tisto, česar si v slovenskem taboru najbolj želijo, kajti uvodna tekma s Kubo, ki bo 16. januarja v Zagrebu, se nezadržno približuje.
»Ker do odhoda na svetovno prvenstvo ne bomo imeli prav veliko skupnih treningov, smo prvih nekaj dni priprav morali posvetiti tudi telesni pripravi. Temu so bile namenjene dopoldanske ure, popoldanske pa rokometni igri. Do odhoda v Zagreb nas čaka še kar nekaj treningov ter še dve pripravljalni tekmi. Želim si, da smo po vsakem treningu in tekmi na igrišču videti boljše, nova priložnost za to pa bo tekma s Katarjem,« se novega obračuna slovenskih rokometašev veseli Domen Makuc, 24-letni organizator igre.
Azijski prvaki so močnejši od Alžirije
Katar, ki ga je konec avgusta prevzel Veselin Vujović, nekdanji selektor slovenske reprezentance, s katero je pred osmimi leti v Franciji osvojil bronasto kolajno, je zagotovo močnejši nasprotnik od Alžircev. Šestkratne azijske prvake je do prihoda Vujovića kar deset let vodil Valero Rivera, ki jih je ob svojem debiju na domačih tleh popeljal do srebrne kolajne. Tega leta so Katarci slovenske rokometaše premagali z 31:29, dve leti pozneje je bilo v Franciji 32:30 za slovensko izbrano vrsto. Predlani so bili Katarci na svetovnem prvenstvu šele 22.
»Ne glede na to, da gre le za pripravljalno tekmo, bomo veseli tudi zmage. Želimo igrati čim boljše, videti, kaj delamo dobro in kaj slabše ter kje lahko še napredujemo,« je pred nocojšnjo tekmo s katarskimi rokometaši dejal Borut Mačkovšek, eden ključnih slovenskih reprezentantov na obeh straneh igrišča.
Slovenski rokometaši bodo na svetovnem prvenstvu, ob Hrvaški bosta gostitelja še Danska in Norveška, ob Kubi v svoji skupini igrali še z Zelenortskimi otoki (sobota, 18. januar, ob 18. uri) in Islandijo (ponedeljek, 20. januar, ob 20.30). V drugi del prvenstva se bodo uvrstile najboljše tri ekipe iz skupine. V primeru uspeha bo Slovenija v drugem delu igrala proti najboljši trojici skupine G (Egipt, Hrvaška, Argentina, Bahrajn). Dve najboljši ekipi skupine drugega dela bosta nato napredovali v končnico, ki se bo začela s četrtfinalom. Slovenija bo vse tekme, vključno z morebitnim polfinalom, odigrala v Zagrebu, medtem ko bo obračuna za medalje gostilo Oslo na Norveškem.