Skakalec, ki je nemara najbolj zaznamoval slovenske smučarske skoke, se po današnjem zaključku sezone poslavlja od tekmovalne kariere. Prebrskali smo arhiv fotografij in izbrali nekaj utrinkov iz njegove veličastne kariere.
Peter Prevc, ki se je rodil 20. septembra 1992, je pričel nase opozarjati leta 2009, ko je kot sedemnajstletnik prvič nastopil v svetovnem pokalu.
Do enega prvih vrhuncev njegove kariere je prišlo že na njegovem prvem svetovnem prvenstvu v Oslu leta 2011, ko je skupaj z reprezentančnimi kolegi Robertom Kranjcem, Jernejem Damjanom in Jurijem Tepešem na ekipni tekmi osvojil bronasto kolajno.
Prvi velik posamični uspeh je prišel leta 2013, ko je na svetovnem prvenstvu v Val di Fiemmeju osvojil bron na srednji skakalnici, nekaj dni kasneje pa na veliki skakalnici še srebrno kolajno. Sezono 2013/14 je kronal z malim kistalnim globusom v poletih z drugim mestom in svojo prvo zmago v svetovnem pokalu v poletih na letalnici Kulm v Tauplitzu.
Odličja je nabiral tudi v naslednji sezoni, ko je januarja na avstrijski letalnici na Kulmu prvič zmagal. V izvrstni formi je bil tudi mesec dni kasneje, ko so se pričele olimpijske igre v Sočiju, kjer je na posamični tekmi na srednji skakalnici osvojil srebrno medaljo, nekaj dni kasneje pa je navijače razveselil še z bronom z velike skakalnice.
Februarja naslednje leto je postal prvi človek, ki je poletel 250 metrov. Rekord je dosegel na svetovnem prvenstvu v poletih v Vikersundu.
Sezona 2015/16 se je v zgodovino zapisala kot sanjska. Decembra 2015 je Peter z mlajšim bratom Domnom sočasno stal na odru zmagovalcev. Do podobnega slavja dveh bratov ni s zgodovini svetovnega pokala prišlo nikoli prej. Na novoletni turneji je nato nanizal tri zmage in postal skupni zmagovalec ter prejemnik zlatega orla.
Uspehi so se vrstili še naprej: na svetovnem prvenstvu v poletih na Kulmu je postal svetovni prvak, vse skupaj pa kronal še z zmago v svetovnem pokalu. V izjemni sezoni je dosegel osupljivih 15 zmag, 22 uvrstitev na zmagovalni oder in osvojil 2303 točk.
Po zaključku sezone presežkov se je Prevc poleti 2016 javnosti pokazal še v nekoliko drugačni vlogi. Skakalni dres je ob dnevu policije, kjer je zaposlen, zamenjal za policijsko uniformo in sodeloval na prireditvi, kjer je med drugim govoril o varnosti v prometu.
Kot ve vsakdo, ki je uspešen, k zmagam sodijo tudi porazi. Začetek sezone 2016/17 je zaznamoval padec v Ruki, po katerem je sledilo obdobje krize. V nedavnem intervjuju je za Dnevnik priznal, da mu je žal te sezone, ko je bil do sebe prezahteven. »Z današnjimi izkušnjami bi bil takrat zadovoljen s šestim mestom, ne pa le stopničkami. Pokopalo me je, da sem od sebe zahteval perfekcijo.«
A Peter Prevc se je pobral in v naslednjih sezonah znova pričel nizati odlične rezultate.
V letu 2022 je se mu je na olimpijskih igrah v Pekingu za piče 0,5 točke izmuznila bronasta medalja, a je že naslednjega dne skupaj s Timijem Zajcem, Uršo Bogataj in Niko Križnar osvojil zlato kolajno. Poleg slednje je domov odnesel tudi srebrno kolajno, ki jo je skupaj z bratom Cenetom Prevcem, Timijem Zajecem in Lovrom Kosom osvojil na ekipni tekmi. Kot je povedal nedavno, je približno takrat, v času olimpjskih iger, pričel premišljevati o svoji prihodnosti in morebitnem koncu kariere.
Letošnjega 6. februarja je javnost presenetil z odločitvijo, da po koncu tekoče sezone ne bo več tekmoval. Dejal je, da še ni povsem odločen o svoji prihodnosti, da pa gotovo ve, da se s športom ne bo več profesionalno ukvarjal. Čas je namreč nastopil za drugačne izzive: kot je dejal ob neki priložnosti, bo »spet živel«.
Preberite še:
- Komentar Prevčevega nekdanjega skakalnega kolega, našega novinarja Urbana Sušnika, s katerim sta bila skupaj nekaj let člana mladinske reprezentance: Peter Prevc, šampion od glave do pete
- Intervju: Peter Prevc, slovenski reprezentant v smučarskih skokih: “Padec v Planici mi je za eno leto podaljšal kariero”