Čeprav ima skakalnica v Ljubnem ob Savinji starejši profil, smučarske skakalke tudi na 14. izvedbi uživajo na tekmah za svetovni pokal. Novozapadli sneg je še polepšal kuliso, da je ob skakalnici pod Rajhovko prava zimska idila. Navijačev je bilo že po tradiciji tako kot vselej veliko – organizatorji pravijo, da blizu 10.000 – saj so letos organizirali tudi avtobusne prevoze iz Celja, Ljubljane, Maribora, Kranja in Prevalj. Zlasti slovenske skakalke so poudarjale, da jih gledalci napolnijo s pozitivno energijo.
Petek je bil namenjen obisku otrok iz osnovnih šol v Savinjski dolini, ki so se razveselili fotografiranja in podpisov skakalk, med katerimi so imele seveda največ dela Slovenke. Posebej so povabili 1000 gasilcev in prostovoljcev.
Ljubno, kjer so 250-člansko organizacijsko ekipo pomladili, znova potrjuje sloves ene najbolje organiziranih tekem svetovnega pokala. »Ker se v zadnjem času povečuje število gledalcev, se je že skoraj prijela krilatica, da mora biti vsak Slovenec enkrat na Triglavu, enkrat v Planici in po novem enkrat v življenju tudi v Ljubnem,« je hudomušno pripomnil predsednik organizacijskega komiteja Rajko Pintar.
Nika Prevc na Ljubnem najboljša v petih od pšestih skokov
Za popolnost dogodka je poskrbela 19-letna Nika Prevc, ki je tudi na domači napravi dokazala, da je trenutno najboljša skakalka na svetu. Potem ko je bila v petek najboljša v obeh serijah za trening in kvalifikacijah z najdaljšim skokom dneva 95 metrov, je občutila tudi prizadevanja organizatorjev za enakost spolov v smučarskih skokih, saj je prejela ček za 1500 evrov. Za skakalke namreč po pravih FIS niso predpisane denarne nagrade za zmagovalke kvalifikacij, a trend gre v smer, da bi bile finančne nagrade enake.
Tudi v soboto je tekmovala v svojem slogu, saj se je izstrelila kot raketa in po mirnem letu pristala pri 96 (najdaljši polet poskusne serije), 90,5 (drugi dosežek prve serije z 2,5 točke zaostanka za prvim mestom) in 95 metrih (najboljši dosežek finalne serije), kar sta najbolj navdušeno pozdravila oče Božidar in brat Peter.
»Skakalnica je zahtevna, a se takrat, ko sem imela težave, z njo nisem prepirala. To mi je tokrat vrnila in sva se dobro razumeli,« povedala Nika Prevc, ki se zmage ni veselila, saj je tekmo zaznamoval hud padec Norvežanke Thee Minyan Bjoerseth, ki je vodila po prvi seriji. Potem ko je Bjoersethova v prvi seriji s skokom 97 metrov postavila nov rekord skakalnice, je v finalu pristala pri 94,5 metra. Ob poskusu telemarka ji je raztegnilo smuči in je padla, a kljub temu osvojila tretje mesto za Nemko Selino Freitag.
Bjoersethovo so oskrbovali dolgo časa, po prvih informacijah ima poškodbo roke in noge. Prevčeva bi zmagal tudi brez padca Bjoersethove. »Finalni skok je bil veliko boljši od prvega. Škoda zaradi padca Bjoersethove, ki je tekmovala odlično, in ji želim vse dobro. Vesela sem dobre forme tik pred vrhuncem sezone, ki bo s svetovnim prvenstvom v Tronndheimu. Lepo napredujem,« je povedala Nika Prevc.
Točke so osvojile še štiri Slovenke. Medtem ko je bilo 11. mesto Eme Klinec manj od pričakovanj, so bile zadovoljne Jerica Jesenko s 24. mestom, Katra Komar mesto za njim, kar so prve točke v sezoni, in Mia Ingolič na 29. mestu, ki je tako uspešno debitirala v svetovnem pokalu.
»Nika se v seriji dolgih skokov ni ustrašila izziva. Že kot skakalec mi je zmaga doma pomenila največ, enako velja za trenersko vlogo. Tudi preostali del ekipe je dosegel super rezultat,« je dodal selektor Jurij Tepeš, ki je v petek praznoval 36. rojstni dan. Skakalke so ga presenetile tako, da se je med kvalifikacijam, ko je dal znak varovanki Katri Komar, na televizijskem ekranu pojavil napis: Vse najboljše, Jurij, tvoja ekipa.
Čustveno slovo Urše Križnar
Čustveno je bilo tudi po koncu tekmovanja, saj je Urša Križnar, ki je še pod priimkom Bogataj postala dvakratna olimpijska prvakinja, uradno sklenila kariero. Zadnjič je skočila 1. januarja 2023 prav v Ljubnem, kjer si je ob padcu težko poškodovala koleno. Potem ko je postala mama, je zajadrala v trenerske vode in pod mentorstvom nekdanjega selektorja Zorana Zupančiča deluje v Državnem panožnem nordijskem centru v Kranju ter v Ljubnem tudi maha z zastavico mlajšim članicam reprezentance. Slovo velike prijateljice je iz prve vrste spremljala tudi Nika Vodan (okreva po operaciji kolena in hodi s pomočjo bergel), ki je še pod priimkom Križnar kot prva Slovenka osvojila veliki kristalni globus.
Na prireditvenem prostoru je poskrbljeno za bogat spremljevalni program in kulinarično ponudbo. Otroci lahko prve skoke na smučeh opravijo na mini Planici, pestro je tudi v otroškem parku, kjer so se sproščali v napihljivem gradu in animacijah ter se posladkali z brezplačnim cesarskim pražencem. Poudarek je na trajnostnem razvoju, pod vodstvom nekdanjega odločnega tekmovalca v športni gimnastiki Saša Bertonclja so pripravili so kar 46 ukrepov pod naslovom: Odgovorno Ljubno. V želji po manjšem okoljskem vtisu in uveljavljanju odgovornega ravnanja, izvajajo pomembne trajnostne ukrepe. Goste so prevažajo z električnimi avtomobili, tudi kulinarika temelji na materialih, ki jih reciklirajo.