Majhna slovenska reprezentanca v nordijski kombinaciji v letošnji sezoni dosega najboljše rezultate zadnjih let. Pred sezono se je na mesto glavnega trenerja vrnil Primož Triplat, ki je v svojem prvem mandatu glavnega trenerja od leta 2008 do 2014 poskrbel za najboljše rezultate slovenskih športnikov v svetovnem pokalu, saj sta se pod njegovim vodstvom med najboljšo deseterico uvrstila Mitja Oranič in Marjan Jelenko, najvišje pa je na tekmi v Lillehammerju leta 2012 prišel slednji, ki je tekmo svetovnega pokala končal na 5. mestu. Izkušeni Blejec svoje znanje kaže tudi letos, saj se je njegov najboljši tekmovalec Vid Vrhovnik na devetih tekmah že dvakrat uvrstil med najboljšo dvajseterico, slovenska dvojica, ki jo ob Vrhovniku sestavlja še Gašper Brecl, pa se stalno uvršča med dobitnike točk svetovnega pokala.

19​ posamičnih tekem svetovnega pokala imajo letos na koledarju moški nordijski kombinatorci, to je deset manj, kot jih imajo smučarski skakalci.

»Z dosedanjim potekom sezone sem nekako polovično zadovoljen. Dvajseto mesto je v moški konkurenci tisto, kar ciljamo in kar si štejem za uspeh, ostale točke so bolj slaba tolažba. Vid je že dvakrat pokazal, da je tega sposoben, in k temu bomo stremeli tudi v nadaljevanju. Z žensko ekipo pa nam je najbolj žal tekme v Lillehammerju, ko smo v ciljnem sprintu z Emo Volavšek izgubili stopničke. Na splošno pa moram biti zadovoljen, saj  na nekaterih tekmah zaradi slabše opreme niti nismo imeli možnosti za boljše izide,« nam je potek prvih dve period od štirih v nemškem Schonachu opisal ​Primož Triplat​ in namignil tudi na veliko težavo slovenske ekipe. Triplat vodi žensko in moško ekipo, ob sebi ima vedno pomočnika Nika Knausa, v Schonachu pa se jim je pridružil še Marko Gracer, ki skupaj z Vesno Fabjan ekipi pomaga pri tekaških treningih. Na terenu so bili tako trije člani osebja za dve ekipi, medtem ko je imela norveška ekipa denimo na prizorišču več kot 20 članov osebja.

Vrhovnik premor izkoristil za trening na Norveškem

Najbolj nenavadno na prizorišču sredi Schwarzwalda je bilo to, da so se kombinatorci na tekmah svetovnega pokala sredi sezone, ki traja štiri mesece, zbrali po enomesečnem premoru. »Nimamo tekem. Po prvotnem načrtu bi morale tekme biti vsak konec tedna v januarju, a je najprej odpadlo tekmovanje v Italiji, nato na Japonskem, tudi Nemci so se odpovedali organizacijo dveh tekem. To je zelo slabo za naš šport, saj se borimo za nastop na olimpijskih igrah leta 2030, in če v prihodnje ne bo boljše ...« je z otožnim glasom razlagal Triplat.

"Nikomur ta premor ni bil všeč. Včasih imamo občutek, kot da se iz nas delajo norca. V najbolj gledanem obdobju zime nimamo nobene tekme, doma sem lahko le gledal novoletno turnejo skakalcev ali tekačev, sam pa nisem vedel, kaj naj počnem s sabo."

Še bolj neposreden je bil ​Vid Vrhovnik: »Nikomur ta premor ni bil všeč. Včasih imamo občutek, kot da se iz nas delajo norca. V najbolj gledanem obdobju zime nimamo nobene tekme, doma sem lahko le gledal novoletno turnejo skakalcev ali tekačev, sam pa nisem vedel, kaj naj počnem s sabo. Upam, da bodo tisti, ki so za to zadolženi, kaj spremenili, sam pa ne morem storiti kaj dosti.« Velenjčan se je nato raje dotaknil bolj prijetnih stvari, saj sta 18. mesto v Ruki in 20. v Schonachu njegovi najboljši uvrstitvi kariere. »Tudi ti dve tekmi nista bili povsem brez napak, saj skoki niso bili tako dobri kot na treningu, tako da se da priti še višje,« je povedal nekdanji mladinski svetovni prvak, ki pa je enkrat že prekinil kariero, čeprav je star šele 25 let. »Nisem videl razlogov za nadaljevanje, saj so rezultati stagnirali okoli 40. mesta. Da sem se vrnil, ima veliko zaslug moje dekle, ki me ni več prenašalo doma. Z novim vodstvom sem zelo zadovoljen, saj nisem najboljši ekipni igralec in rad treniram sam. Primož mi to omogoča,« je povedal Vrhovnik, ki je očitno zelo motiviran. »Ker smo bili prosti za božič, nisem hotel biti doma. S punco sva kupila letalski karti in odšla na Norveško, kjer sem opravil sedem dni zelo kvalitetnega treninga s svojima dobrima prijateljema, bratoma Oftebro. Seveda sem vse stroške kril sam,« je opisal, kako je preživel del enomesečnega premora.

Vid Vrhovnik, pred uporabo vprašaj Sušnika za dovoljenje

"Z novim vodstvom sem zelo zadovoljen, saj nisem najboljši ekipni igralec in rad treniram sam," je dejal Vrhovnik. Foto: Sandra Volk

Brez sponzorja na čeladi

Velika novost za kombinatorce je tudi ta, da nimajo sponzorja na čeladi. Čeprav je Smučarska zveza Slovenije (SZS) pred sezono podpisala novo pogodbo s podjetjem Gorenje, ki že več kot trideset let podpira slovenske smučarske skoke in do letos tudi nordijsko kombinacijo, so tekmovalci morali napis s čelad odstraniti. »Pri proračunu panoge se to ni poznalo, dobili smo toliko denarja, kot so nam ga namenili. Bolj me skrbi, da se bo poznalo tekmovalcem pri pogodbah, ki jih imajo s SZS,« je povedal Triplat. Bolj zaskrbljen je Vrhovnik. »Žalostno je, ker ni nobene komunikacije s SZS. Tako niti ne vem, ali si lahko poiščem svojega sponzorja, zato je čelada prazna. Pravzaprav največ informacij dobimo od skakalcev, kar je nekoliko žalostno.«

Za najbolj vidne rezultate v ekipi skrbi Ema Volavšek, ki je bila v letošnji sezoni že četrta, šesta in sedma, vedno blizu stopničk. V karieri je bila enkrat že druga, zato imata s Triplatom jasen cilj, kaj mora storiti, da se glavni trener podpiše tudi pod najboljši ženski slovenski uspeh v nordijski kombinaciji. »Zagotovo je cilj zmaga. Ampak za to bom morala najprej delo bolje opraviti na skakalnici,« je odločna ​Ema Volavšek​. V svetovnem pokalu v letošnji sezoni sicer ni nič novega, saj pri moških znova blesti Norvežan Jarl Magnus Riiber, pri ženskah pa njegova rojakinja Ida Marie Hagen. 

Priporočamo