Nepogrešljivi del gimnastičnih tekmovanj so sodniki. Ko smo prvi dan večpanožnega evropskega prvenstva v Münchnu vstopili v olimpijsko dvorano, so tekmovale članske reprezentance v prvi izmeni. Na dvovišinski bradlji smo opazili znan, a vselej strog in brezkompromisen pogled Vesne Stare Crnjac. Mednarodna sodnica je ocenjevala težavnost na dvovišinski bradlji. Urnik je bil zelo natrpan, telovadke so tekmovale v štirih izmenah – od desetih dopoldan do 20.30. »Po drugi izmeni bom imela kratko pavzo. Pridite takrat,« nas je pozvala strokovnjakinja Vesna Stare Crnjac, ki je svoje življenje posvetila gimnastiki. Bila je aktivna telovadka, od leta 1990 pa do pred kratkim je v ŠD Gib delala kot trenerka, sočasno pa je bila v športnem društvu vodja gimnastične sekcije. »Sredi junija sem prejela odpoved delovnega razmerja. Več o tej občutljivi temi ta čas ne bi govorila,« je presenetila z odgovorom med krajšim premorom v Münchnu. Poleg nje v Münchnu v ženski gimnastiki sodi še nekdanja olimpijka Mojca Mavrič, naslednji teden pa bosta pri moških sodila še Enis Hodžič Lederer in Igor Ivanuš.

Še štejete, na koliko velikih tekmovanjih ste sodili doslej?

Tega ne štejem več. Vem, da sem sodila na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru in Tokiu, evropska in svetovna prvenstva ter druga tekmovanja pa mi puščajo lepe spomine. V Münchnu sodim na povabilo evropske gimnastične organizacije, medtem ko Mojca Mavrič zapolnjuje kvoto sodelujoče države.

Kakšni so pogoji za delo v Münchnu?

Zelo dobri. Nekaj težav povzročajo le zamude pri prevozih v dvorano. Toda najpomembneje je, da tega ne občutijo telovadke.

Kako določijo, na katerem orodju boste sodili?

Vselej, ko te povabijo na veliko tekmovanje, nekaj mesecev prej tudi izvemo, na katerem orodju bomo sodili. Da bom v Münchnu sodila na dvovišinski bradlji, sem izvedela maja, tako da sem se lahko na orodje še bolje pripravila. Na svetovnem prvenstvu v Liverpoolu, kamor me je povabila svetovna gimnastična organizacija, bom denimo sodila težavnost na gredi.

V zadnji rotaciji druge izmene so telovadke druga za drugo padale z bradlje. Je ponesrečene sestave težje ovrednotiti?

Res jih je težje ovrednotiti. Idealen scenarij za sodnika je, če vsaka telovadka izvede sestavo brez prekinitev.

Leto po olimpijskih igrah vsako leto prihaja nova generacija telovadk. V katero smer se razvija gimnastika?

Na letošnjem evropskem prvenstvu v Münchnu lahko opazimo, da je med prijavljeni tekmovalkami manj mladink. Menim, da je to posledica koronskega obdobja, v katerem so po večini držav članice lahko trenirale, mladinke pa ne. Nekaj telovadk si je po olimpijskih igrah vzelo čas za zdravljenje poškodb, zato v Münchnu ne tekmujejo.

V naslednji izmeni bodo nastopile slovenske telovadke. Je domačim telovadkam kaj težje soditi?

Morda mi je to predstavljalo več težav na začetku sodniške kariere, sedaj ne več. Naloga sodnic je, da sodimo pošteno, ne glede na to, od kod prihaja športnica.

Med svojim delom ste videti zelo stroga in natančna. Ste res?

Če se izrazim po sodniško, se vam zahvaljujem za kompliment. Sicer pa v sodniškem svetu nisem nikoli veljala za najstrožjo sodnico, prej bi rekla bolj popustljivo. Toda izkušnje veliko štejejo. Prej ali slej vsak sodnik spozna, da je treba biti do vsakogar dosleden, saj lahko le v takšnem primeru ohraniš zaupanje in ugled.

Se kaj družita z drugo slovensko sodnico Mojco Mavrič?

Seveda se. Nasploh se sodnice iz vseh držav in celin veliko družimo ter sklepamo prijateljstva. Kot vidite, pa prostega časa skoraj nimamo.

Kakšen sloves imate sodnice znotraj gimnastičnega sveta?

Na to vprašanje je kar težko odgovoriti. Po eni strani nekateri pravijo, da nas ne potrebujejo, večina pa vendarle ve, da smo del gimnastične celote. Brez sodnikov takšne gimnastike, kot jo poznamo, ne bi bilo.

Priporočamo