Mednarodne izkušnje so del celovite strokovne izobrazbe. Zato želi skupina Wietersdorfer mladim ponuditi možnost kakovostnega pripravništva v tujini prek programa Go international. »Na koncu od tega nimajo koristi le študenti sami, temveč dolgoročno tudi naše podjetje, saj pridobimo dobro usposobljene mlade kadre,« pojasni Igor Novak, vodja kadrov v Alpacemu Cement, hčerinskem podjetju skupine Wietersdorfer, ki ima sicer sedež v Celovcu. Program Go international je bil prvič izveden leta 2022. Od takrat je 17 pripravnikov pridobilo dragocene izkušnje v tujini. Pripravnica Marliesje je prakso opravljala na Norveškem pri Amiblu, podjetju skupine Wietersdorfer. »Zelo zanimiv izziv je uporabiti teoretično znanje s fakultete pri dejanskem projektu. Pridobivam dragocene izkušnje, ki mi bodo koristile pri nadaljnjem izobraževanju, karieri in življenju.«

 Michael Junghans, generalni direktor skupine Wietersdorfer.

Go international ni le praksa, temveč tudi priložnost za študente, da pridobijo dragocene delovne izkušnje v globalno delujočem podjetju in hkrati razvijejo medkulturne kompetence, razloži Michael Junghans, generalni direktor skupine Wietersdorfer

Od junija do septembra

Letos mednarodna študijska praksa poteka poleti. Izbrani kandidati bodo pridobili vpogled v delovanje mednarodne industrijske skupine ter številne priložnosti za učenje in osebni razvoj. Prijavijo se lahko študenti tehničnih ali ekonomskih ved ter smeri računalništvo in znanost o materialih – od zaključenega drugega letnika študija dalje. Prakse bodo potekale v hčerinskih podjetjih skupine Wietersdorfer v Avstriji, Španiji in ZDA. Med glavnimi nalogami, ki jih bodo opravljali izbrani študenti, so: razvoj trajnostnega programa usposabljanja pri Alpacemu v Wietersdorfu na avstrijskem Koroškem; delo pri inovativnih projektih krožnega gospodarstva v podjetju Amiblu v Španiji; optimizacija upravljalskih procesov s sistemom SAP v podjetju HOBAS USA. Udeležence čaka delo pri zanimivih projektih, privlačno plačilo (mesečna plača v višini 1500 evrov neto/ustrezni ekvivalent) ter kritje stroškov potovanja in nastanitve.

Udeležence čaka delo pri zanimivih projektih, privlačno plačilo (mesečna plača v višini 1500 evrov neto/ustrezni ekvivalent) ter kritje stroškov potovanja in nastanitve.

Rešitev za tehnične kadre

»Kot številna druga podjetja se tudi naše podjetje sooča s posebnim izzivom pri iskanju in zagotavljanju tehničnih kadrov. Pri tem poskušamo biti čim bolj inovativni, hkrati pa uporabljamo uveljavljene modele, ki še vedno delujejo,« dodaja Igor Novak. Eden pomembnejših načinov spoznavanja in pridobivanja bodočih sodelavcev je štipendiranje. V družbi Alpacem Cement aktivno štipendirajo od leta 2014. »Trenutno imamo 41 štipendistov, kot vsako leto pa bomo tudi letos v svoj krog povabili nove štipendiste. Razpis bo predvidoma objavljen še pred koncem šolskega leta, prijaviti pa se bo mogoče do septembra.« Štipendiramo predvsem tehnične profile s področja strojništva, elektrotehnike, mehatronike, gradbeništva, rudarstva, geologije in kemije, na vseh ravneh izobrazbe, od poklicne pa do druge bolonjske stopnje, ter računalništva na visokošolskem študiju. Štipendiste postopno vključujemo v naše delovne procese, kjer se seznanijo z delom in delovnimi navadami ter navezujejo stike s sodelavci, od katerih pridobivajo dragocene delovne izkušnje. Med poletnimi počitnicami poteka tudi praktično usposabljanje, kjer spoznavajo svoj bodoči poklic pod vodstvom mentorjev. Sodelujejo z osnovnimi šolami in s severnoprimorsko gospodarsko zbornico. V sodelovanju s Posoškim razvojnim centrom pa so vključeni v Regijsko štipendijsko shemo goriške regije ter v projekt Partnerstvo za kadre – promocija tehničnih poklicev med mladimi v Posočju in v regiji. 

Priporočamo