Chemnitz je tretje največje mesto v nemški zvezni deželi Saška in ima približno 250.000 prebivalcev. Nekoč je bil del Nemške demokratične republike (NDR). Takrat so mu rekli Karl-Marx-Stadt. Še danes tam stoji velika, skoraj 40 ton težka skulptura Marxove glave, pred katero se bo zvrstil del programa EPK. V projektu bodo sodelovali s partnerji iz 40 držav, večina jih je iz vzhodne Evrope, predvsem Češke in Poljske, skupaj pa so pod geslom C the Unseen (videti, kar je spregledano) pripravili 150 projektov in več kot tisoč prireditev.
Rejv pred mestno hišo
Danes bo v Chemnitzu potekala otvoritvena slovesnost, na kateri bodo predstavili več kot 60 projektov chemniškega EPK, nato bo sledila predstavitev turističnih znamenitosti. Popoldne se bo dogajanje preselilo na tri odre v središču mesta, kjer se bo program spreminjal vsake pol ure, obiskovalcem pa bo najverjetneje zadišala še kulinarična ponudba, ki bo tam na voljo. Zvečer se bo skozi središče mesta podala zgodovinska parna lokomotiva Hegel, vrhunec pa bo večerni odrski šov pred spomenikom Karla Marxa. Sledila bo rave zabava pred mestno hišo, nato se bo dogajanje preselilo v mestne klube.
Za mostove med ustvarjalci
Nemški snovalci EPK so si program zamislili v petih tematskih sklopih, ki so jih poimenovali Evropski ustvarjalci demokracije, Vzhodnoevropska mentaliteta, Velikodušno sosedstvo, Ustvarjalci2 in V gibanju!. Bistveni bodo predvsem lokalne zgodbe in obrazi v prepletu z evropskimi pripovedmi in znanimi imeni. Obiskovalcem bi radi predstavili Chemnitz kot živahen in gostoljuben kraj na vzhodu države, ki ga sooblikujejo tako tisti ustvarjalci z bolj tradicionalnimi obrtniškimi veščinami kot tisti z bolj inovativno žilico. Projekt Makers, Business & Arts bo tako namenjen gradnji mostov med ustvarjalci, umetnostjo, podjetji in turizmom, pri čemer bo poudarek na mednarodni izmenjavi. V tem pogledu je ena izmed glavnih platform junijski festival Makers United, v katerem sodelujeta tudi Chemnitz in Nova Gorica.
»Dokazujemo, da je kultura ključno gonilo inovacij in družbenih sprememb ter s tem ključ do živahne in trajnostne mestne družbe,« je prepričana poslovna direktorica EPK Chemnitz 2025 Andrea Pier, kot so povzeli pri STA. »Z vlaganjem v kulturo razvijamo nove perspektive za mesto, v katerem je vredno živeti. To je močan signal za kulturno politiko, še posebno zdaj, ko se financiranje marsikje zmanjšuje.« Najobsežnejši projekt nemške EPK je umetniška in kiparska pot Purple Path, na kateri se bodo zvrstila dela domačih in mednarodnih umetnikov. Med drugim bo izstopal projekt 3000 garaž, ki bo pripovedoval o življenju v nekdanjem socialističnem režimu.
Chemnitz je v času NDR poganjala predvsem njegova industrijska tradicija, saj je po vojni precej uničen. Po padcu berlinskega zidu so začela propadati številna industrijska delovna mesta, kar je bilo povezano tudi z izseljevanjem. Danes Chemnitz velja za enega od vodilnih svetovnih proizvajalcev na področju novih tehnologij. Tako kot v številnih vzhodnonemških mestih je tudi v Chemnitzu vodilna politična sila skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD). O tem mestu so mediji v preteklosti širše poročali leta 2018, ko so mesto zavzeli shodi skrajnih desničarjev.