Kot so sporočili iz Mesta žensk, komisijo običajno sestavlja pet nagrajenk preteklega leta. Vendar sta letos sodelovanje morali odpovedati Tjaša Črnigoj in Dijana Matković, zato odgovornost za končni izbor prevzemajo Ula Kranjc Kušlan, Sonja Lokar in Tea Hvala. Letošnje nagrade so prejele Andreja Rafaelič, Kristina Božič, Lilijana Burcar, Gibanje za pravice Palestincev in društvo ZIZ.

Andreja Rafaelič je raziskovalka, zaposlena na Inštitutu RS za socialno varstvo, hkrati je asistentka na Fakulteti za socialno delo v Ljubljani. Kot piše v utemeljitvi, si že vrsto let prizadeva za preoblikovanje sistemov oskrbe, ki bi posameznikom in posameznicam omogočili bolj neodvisno in vključujoče življenje zunaj institucij.

Kristina Božič je novinarka, ki, kot piše v utemeljitvi, vztrajno kljubuje oženju medijskega prostora in intelektualnih obzorij. To je počela v času, ko je pisala za Večer in druge časopise, in to počne danes, ko večinoma objavlja v manjših revijah. V svojih člankih izpostavlja ljudi in gibanja, ki opozarjajo na sistemske krivice in se borijo za pravičnejši svet.

Lilijana Burcar je redna profesorica na oddelku za anglistiko in amerikanistiko Filozofske fakultete v Ljubljani, zagovornica družbene pravičnosti in raziskovalka feministične teorije, postkolonializma, novodobnega imperializma, marksizma in družbene pravičnosti. Napisala je številne znanstvene in strokovne članke ter tri knjige. Loteva se nedonosnih in nepriljubljenih tem ter s primerjalnim raziskovanjem politično-ekonomskih ureditev socializma in kapitalizma pred pozabo rešuje organizacijske modele preteklih bojev za pravice žensk, piše v utemeljitvi.

Gibanje za pravice Palestincev je del nenasilnega civilnodružbenega gibanja BDS (Bojkot, dezinvestiranje, sankcije), ki ga vodijo v Evropi živeči Palestinci in Palestinke. Kot piše v utemeljitvi, nas gibanje opozarja, da nimamo pravice odvrniti pogleda od krivice, ki je z vedenjem in sodelovanjem tako imenovanega zahodnega sveta zadela palestinsko ljudstvo. V Sloveniji je spodbudilo veliko solidarnosti in izkazovanja podpore palestinskim prizadevanjem za samoodločbo. Med drugim je doseglo, da je slovenska država priznala Palestino.

Mariborsko društvo ZIZ deluje na področju alternativnega družbeno angažiranega gledališča. Leta 2013 je kolektiv deloval kot neformalna gledališko-aktivistična skupina, pozneje kot društvo. V svojem delovanju članice kolektiva izražajo konsistentnost in predanost bogatenju gledališke in feministične krajine zunaj Ljubljane. Kot eno izmed redkih skupin, ki delajo na tem področju, so članice komisije kolektiv ​ZIZ prepoznale kot pomembnega akterja pri prepletanju aktivizma in umetnosti. Področje delovanja je sicer razširilo tudi na ZIZ festival, v sodelovanju s Pekarno Magdalenske mreže pa so ustvarili rezidenco Gledališče za družbene spremembe. 

Priporočamo