Ena najbolj priljubljenih aplikacij na svetu, tiktok, bi lahko bila za ameriške uporabnike že konec tega tedna prepovedana. Se lahko konča tudi drugače? Lahko. Lastnik lahko tiktok še pred rokom proda, kar od njega zahtevajo ameriške oblasti. Toda možnosti za to so majhne. Zakon o prepovedi platforme v ZDA namreč stopi v veljavo že v nedeljo. Danes je padla še odločitev ameriškega vrhovnega sodišča, ki se je postavilo na stran zakona in, kot poročajo ameriški mediji, soglasno potrdilo zakon, ki od kitajskega podjetja ByteDance zahteva, da se do nedelje odpove lastništvu tiktoka ali pa se sooči s prepovedjo priljubljenega omrežja na ozemlju ZDA.
Posledice prepovedi
Združene države Amerike se že dalj časa pripravljajo na prepoved aplikacije, kar pa bo imelo daljnosežne posledice: 170 milijonov Američanov (približno polovica tamkajšnjega prebivalstva) ga namreč uporablja za vse mogoče, od viralnih receptov, plesnih trendov, priporočil knjig do resnih novic. Industrija ustvarjalcev vsebin je po nekaterih ocenah vredna 250 milijard dolarjev, kar pomeni, da bi bila morebitna prepoved velik udarec za mnoge. Zvezdniki platforme bi izgubili dostop do občinstva v ZDA, ali pa bi njihovi sledilci začeli uporabljati alternativne platforme. Zato bo prepoved tako ali drugače vplivala tudi na uporabnike drugod bodisi zato, ker ti objavljajo prispevke, ki jih v ZDA kmalu ne bodo mogli videti, bodisi zato, ker bodo ameriški kreatorji odrezani od sveta.
Dolga razprava
Razprava o prepovedi je dolga, zdi pa se, da je glavno gonilo omejevanje kitajske konkurence. Lastnik tiktoka namreč prihaja od tam. Posledično bi od prepovedi imeli največ ameriški podjetji Google in Meta, ki bosta poskušala uporabnike preusmeriti na youtube oziroma instagram.
Vendar se to bržkone ne bo zgodilo čez noč. Če bo namreč prepoved uveljavljena, bo tiktok sicer odstranjen iz trgovin z aplikacijami, kar bo preprečilo nove prenose in posodobitve, toda obstoječi uporabniki bodo platformo lahko uporabljali še naprej – vsaj do njenega postopnega zastaranja.
Podjetje ByteDance, ki stoji za tiktokom, se bori proti prepovedi oziroma proti zahtevi za prodajo. Prav to podjetje je na ameriško vrhovno sodišče poslalo zahtevo za presojo spornega zakona. Trdijo, da prepoved krši pravico do svobode govora. Po pričakovanjih so sodniki podprli stališče ameriške vlade, ki trdi, da so omejitve za tuja podjetja potrebna, še posebej, če ocenjujejo, da gre za tveganja za nacionalno varnost. Po mnenju ameriških oblasti bi tiktok lahko postal orodje za kitajsko nadzorovanje ali propagando.
Dosedanje analize sicer niso pokazale, da bi ByteDance zbiral kaj več informacij o uporabnikih, kot to počnejo že Google, Meta ali Apple.
Stališče Donalda Trumpa
Donald Trump, ki bo v ponedeljek zaprisegel kot predsednik, ima sicer do tega vprašanja dvoličen odnos. Med svojim prvim mandatom je želel aplikacijo blokirati in jo je označil za »grožnjo nacionalni varnosti«. Toda danes je tiktok zanj »edinstveno sredstvo svobodnega izražanja«. Trumpovo mnenje se je spremenilo, odkar je ustvaril tiktok račun s skoraj 15 milijoni sledilcev.
Zgodba tako še ni zaključena, saj ima Trump kar nekaj možnosti za rešitev tiktoka. Med drugim lahko podaljša rok za prodajo oziroma razglasi skladnosti tiktoka z zakonom, kar bi omogočilo nadaljnje delovanje aplikacije.
Najresnejši ponudnik za nakup je sicer konzorcij investitorjev, ki vključuje Franka McCourta, nekdanjega lastnika kluba Los Angeles Dodgers, in Kevina O’Learyja iz šova Shark Tank. Konzorcij je prejšnji teden že podal ponudbo, vendar je ByteDance ni sprejel.
Vpliv na druge države
Kaj torej sledi in kaj to pomeni za slovenske uporabnike? Če prepoved stopi v veljavo, bodo ameriški uporabniki prej ali slej izgubili dostop do ene najvplivnejših platform. Zanimivo je, da se je medtem na vrh lestvice priljubljenih aplikacij povzpela kitajska aplikacija Xiaohongshu, znana tudi kot REDnote. Morda bo ta postala novi tiktok?
Slovenski uporabniki bodo vse skupaj občutili – seveda, če bo tiktok res prepovedan v ZDA – kot postopno zmanjševanje vsebin iz ZDA. V Evropski uniji tiktok sicer ostaja, uporabniki ga bodo lahko še naprej brez zadržkov uporabljali. Vsaj za zdaj, kajti lani je bilo tudi v Evropi slišati pozive, naj aplikacijo prepovedo.