Andragoški center Slovenije (ACS) želi širši javnosti približati vrednote učenja in poudariti pomen prenašanja znanja na druge. Tako so pretekli ponedeljek v Narodni galeriji v Ljubljani gostili dogodek Lahko si navdih!, ki je zaznamoval novo poglavje v zgodbi priznanj Andragoškega centra Slovenije. Ta so že od leta 1997 simbol izjemnih dosežkov in predanosti vseživljenjskemu učenju.

Med dobitniki teh priznanj je bila leta 2009 tudi Natalija Planinc, ki je že pred upokojitvijo razmišljala, kaj bo počela po tem, in tako se je odločila za bralni študijski krožek v Luciji. Bila je izjemno zadovoljna z delom in učenjem na tak način, zato se je takoj udeležila usposabljanja za vodjo in mentorico študijskih krožkov. Tako je ustvarila mrežo uspešnih krožkov na Obali, ki so zaradi kakovosti in povezanosti z lokalnimi potrebami prerasli v društvo Anbot.

Marija Hribar iz Knjižnice Jožeta Udoviča Cerknica, ki je bila dobitnica priznanja leta 2018, je poudarila pomen institucije v skupnosti: »Odločujočo vlogo pri učenju ima notranji vzgib, notranja motivacija, ki človeka ali skupino žene, da se uči in svoje izsledke predstavi skupnosti. Knjižnica ima pri tem izredno pomembno vlogo, saj je z odprtostjo in s tem dostopnostjo prepoznana ter zaželena partnerica pri učenju posameznika in skupin.«

Nov razpis

To sta le dve uspešni zgodbi vseživljenjskega učenja, ki jih imajo na Andragoškem centru še ogromno, prihajajo pa tudi nove, zato so na dogodku predstavili prenovljen koncept priznanj ACS in odprli razpis za priznanja za leto 2025, kjer lahko vsak prijavi navdihujočo zgodbo posameznika ali ustanove, ki s svojo predanostjo, inovativnostjo in pogumom na področju vseživljenjskega učenja premika meje, spodbuja, opogumlja in pušča trajen pečat. Razpis je odprt do 20. januarja 2025.

Priznanja ACS so že od leta 1997 simbol priznanja tistim, ki z zgledi navdušujejo in opogumljajo. Podeljenih je bilo že skoraj 250 priznanj. S promocijo vseživljenjskega učenja želijo na Andragoškem centru Slovenije spodbuditi posameznike vseh starosti, da se pogumno podajo na pot raziskovanja novih znanj in veščin. Njihov cilj je okrepiti zavedanje, da je učenje ključ do osebne rasti, povezovanja skupnosti in ustvarjanja boljšega sveta za vse.

Dr. Nataša Potočnik, direktorica ACS, je ob tej priložnosti poudarila, da so ta priznanja neprecenljivo orodje za spodbujanje vključevanja, izboljšanje dostopa do izobraževanja ter krepitev vrednot učenja kot temeljne pravice vsakega posameznika. Z njimi Andragoški center uresničuje svojo vizijo bolj izobražene, vključujoče in trajnostno naravnane družbe. Urška Bittner Pipan, vodja projekta Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje, pa je poudarila, da priznanja Andragoškega centra Slovenije v sklopu projekta Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje in s kampanjo Lahko si! dobivajo novo preobleko in nadaljujejo širjenje dobrih, pozitivnih zgodb, ki premikajo meje. Projekt je nastal iz dosežkov odmevnih projektov, kot so Tedni vseživljenjskega učenja, ki bodo naslednje leto potekali že tridesetič, Parada učenja, Dnevi svetovanja za znanje, in drugih iniciativ Andragoškega centra Slovenije za boljšo ozaveščenost o vseživljenjskem učenju. »Verjamemo, da lahko Slovenijo preplavimo s pozitivnimi zgodbami učečih se, ki spreminjajo življenje in so dobrodošla osvežitev v svetu, ki je prepreden predvsem s težkimi in negativnimi novicami.« 

Priporočamo