Lahko se zgodi kadar koli in komer koli: neroden padec telefona iz rok ali žepa, nesrečni gib in zdrs z mize, kavča. In potem sledi žalosten in zaskrbljen pogled na počeno steklo zaslona. Kaj zdaj? Kakšni naj bodo prvi koraki po takšni nezgodi in kdaj se popravilo sploh izplača?
Prvi korak je vselej natančen pregled, kakšen je obseg poškodbe. Te so lahko zelo različne. Steklo je lahko razpokano, toda zaslon na dotik deluje. V takem primeru ste imeli relativno srečo. Telefon je še uporaben, vendar tveganja ostajajo.
Najhujši scenarij
Lahko se zgodi, da zaslon na dotik ne deluje več. Tako s telefonom ne moremo več upravljati, kar predstavlja že večjo težavo. Lahko pa se tudi zgodi, da zaslon sploh ne prikazuje slike in ostaja črn. To je bržkone najhujši scenarij, saj ne vidite ničesar in ne morete upravljati z napravo.
Toda tudi če zaslon še deluje, se morate zavedati dveh ključnih tveganj. Zaslon je pomemben del ohišja, ki ščiti notranjost telefona. Razpoke, tudi majhne, omogočajo vdor vlage (dež, para v kopalnici), kar lahko povzroči kratek stik in dokončno uniči napravo. Počeno steklo lahko vsebuje drobne delce ali ima ostre robove. Ker se zaslona nenehno dotikamo s prsti, ki niso vedno čisti, se lahko urežemo, rana pa okuži. Začasna rešitev je, da na počen zaslon nalepimo poceni zaščitno folijo, ki bo zadržala drobce in zmanjšala tveganje za ureznine.
Ne glede na obseg škode je najpomembnejši takojšnje varnostno kopiranje podatkov (»backup«). Če imate že vključeno samodejno varnostno kopiranje (na primer prek icloud, google drive, samsung cloud), ste bolj na varnem.
Če lahko telefon še odklenete in z njim upravljate, takoj ročno zaženite varnostno kopiranje v oblak ali na računalnik.
Priklop miške in tipkovnice
Če telefona ne morete odkleniti ali upravljati prek zaslona, postane zadeva bolj zapletena. Za naprave, ki imajo nameščen operacijski sistem android (teh je pri nas največ), poskusite s tako imenovanim adapterjem OTG (On-The-Go), ki omogoča priklop miške ali tipkovnice prek USB-vhoda za morebitno odklepanje in upravljanje.
Pri iphone, vsaj pri novejših modelih (od iphone 15 naprej), lahko prek vhoda usb-c prav tako priključite tipkovnico. Za starejše modele z lightning priključkom pa potrebujete ustrezen adapter. Ko je telefon odklenjen, ga lahko povežete z računalnikom in ustvarite varnostno kopijo prek itunes (na windowsih ali starejših računalnikih z macos) ali finderja (na novejših računalnikih z macos).
Popravilo – da ali ne
Ko nam uspe pridobiti podatke, sledi vprašanje: ali se splača telefon popraviti ali ne? Odgovor ni preprost.
Popravila zaslonov so pogosto draga. Po testih potrošniških organizacij, stroški popravila pogosto presegajo vrednost rabljenega telefona ali celo stanejo podobno kot nakup novega, primerljivega modela nižjega ali srednjega razreda. Tako lahko rečemo, da se popravilo načeloma bolj izplača pri novejših in dražjih modelih.
Popravilo zaslona pri pooblaščenem servisu za iphone 15 stane pri Applu več kot 300 evrov, za iphone 15 pro max pa celo skoraj 500 evrov (sodeč po evropskih podatkih, ki so dosegljivi na spletu).
Tudi pri cenejših modelih, androidih, lahko popravilo zaslona stane kakšnih 200 evrov, kar je pogosto skoraj toliko, kot je vcena primerljive nove naprave.
Včasih so lahko rešitev neodvisni servisi. Ti pogosto ponujajo nižje cene, toda treba je vedeti, da običajno uporabljajo neoriginalne nadomestne dele. To lahko pomeni slabšo kakovost prikaza (barve, svetlost, odzivnost), krajšo življenjsko dobo ali celo težave z združljivostjo. Če uporabljajo originalne dele, so cene pogosto primerljive s pooblaščenimi servisi. Vsak uporabnik mora sam pretehtati med ceno in kakovostjo.
Preprečevanje poškodb
Najboljša in najcenejša strategija je seveda preprečevanje poškodb. To pa lahko dosežemo s kakovostnim ovitkom, ki ima ojačane robove ali materiale, ki absorbirajo udarce ob padcih. Najcenejši ovitki pogosto nudijo samo minimalno zaščito.
Zaščitna folija oziroma steklo imata običajno namen zaslon ščititi pred praskami, ne pa nujno pred pokanjem ob močnejših padcih (čeprav kakovostna zaščitna stekla lahko nekoliko ublažijo udarec). To je še posebej pomembno pri sodobnih premijskih telefonih. Napredna stekla (ceramic shield pri iphonih, gorilla glass victus pri androidih) so zasnovana tako, da so bolj odporna na padce, vendar so zato pogosto nekoliko mehkejša in bolj dovzetna za praske. Zato pri teh telefonih folija ali zaščitno steklo ostajata priporočljiva.
Skratka, ob razbitem zaslonu najprej zavarujte podatke in ocenite tveganje. Pred odločitvijo za drago popravilo pa preverite cene in smiselnost glede na starost in vrednost naprave. Najboljša naložba ostaja kakovostna zaščita telefona že od prvega dne.