Asteroid 2024 YR4, katerega velikost so znanstveniki ocenili na najmanj 90 metrov v premeru, so odkrili decembra 2024. Takrat je Nasa napovedala 3-odstotno možnost trka z Zemljo leta 2032. Le nekaj tednov pozneje so pri Nasi to verjetnost zmanjšali na zgolj 0,28 odstotka.
Nadaljnja opazovanja in analize, ki jih je konec marca opravil vesoljski teleskop James Webb (JWST), so potrdile, da je možnost trka asteroida na Zemljo skoraj nična.
"Kljub temu pa obstaja možnost, da bo asteroid neposredno trčil v Luno," je za New Scientist povedal soavtor raziskave Andrew Rivkin, astronom na Univerzi Johns Hopkins. Sprva so raziskovalci napovedali 1,7-odstotno možnost trka asteroida z Luno leta 2032, najnovejša analiza pa je pokazala, da je verjetnost večja, in sicer 2 odstotka.
Čeprav se morda sliši zastrašujoče, pa je Luna pravzaprav vsak dan tarča več tisoč drobnih meteoritov, kar dokazuje njena preluknjana površina. Hkrati bi bil trk tako velikega asteroida edinstvena priložnost za znanstvenike, da v živo opazujejo nastanek novega Luninega kraterja.
"Držimo pesti za trk z Luno," je za New Scientist povedal Alan Fitzsimmons, profesor fizike in matematike na Univerzi Queen’s v Belfastu. Kot je pojasnil, bi bil dogodek za Zemljo povsem neškodljiv, znanstveno pa bi pomenil izjemno priložnost.
Drugi krog opazovanj z JWST načrtujejo za maj 2025, preden asteroid za več let izgine v oddaljeni del osončja.
Včasih trki pogostejši
Po podatkih Nase trki asteroidov že milijarde let oblikujejo Lunino površje, vplivali pa so tudi na Zemljo, kjer so povzročili številne kraterje. Ameriški muzej naravne zgodovine ugotavlja, da so bili v preteklosti ti trki pogostejši, vendar so se skozi tisočletja močno zmanjšali, kar je privedlo do današnjega "relativno mirnega obdobja".