Potem ko je ljubljanski župan Zoran Janković v začetku novembra oznanil, da je občina pridobila vseh 16 mnenj, ki so predpogoj za izdajo gradbenega dovoljenja za gradnjo parkirne hiše pod tržnico, je ministrstvo za naravne vire in prostor javno razgrnilo dokumentacijo v tem postopku. Ta je dostopna na spletni strani https://www.gov.si/zbirke/javne-objave/naziv-gradnje-prenova-osrednje-ljubljanske-trznice/. V času uradnih ur ministrstva za naravne vire in prostor si je ob predhodni najavi dokumentacijo mogoče ogledati tudi na sedežu ministrstva na Dunajski cesti 47.
Do vključno 11. decembra je mogoče posredovati pripombe na dokumentacijo. To lahko storijo lastniki nepremičnin ali imetniki druge stvarne pravice na nepremičninah, kjer občina načrtuje gradnjo, in lastniki zemljišč, ki mejijo na zemljišča, na katerih je načrtovana gradnja. Prav tako lahko pripombe oddajo druge osebe, če izkažejo, da bo projekt med gradnjo ali po njej vplival na njihove pravice.
Možnost podaje pripomb imajo tudi nevladne organizacije v javnem interesu, ki delujejo na področju varstva okolja in ohranjanja narave, ter civilne iniciative. Civilna iniciativa Tržnice ne damo, ki je bila ustanovljena že leta 2007, pa si bo prizadevala pridobiti status stranskega udeleženca v postopku izdaje gradbenega dovoljenja za občinski projekt na osrednji tržnici, je potrdila predstavnica iniciative Marinka Kurilić. Ta status bi iniciativi Tržnice ne damo omogočil vlaganje pritožb, če oziroma ko bo ministrstvo izdalo gradbeno dovoljenje.
Marinka Kurilić je razložila, da iz gradbenega zakona ni povsem jasno, ali civilna iniciativa za udeležbo v integralnem postopku potrebuje 200 ali 500 podpisov občanov s stalnim prebivališčem v Ljubljani. Dodala je, da so v glavno pisarno in pravno službo ministrstva za naravne vire in prostor poslali prošnjo za razjasnitev tega vprašanja. Iz pravne službe so prejeli odgovor, naj se obrnejo na ministrstvo za javno upravo. Minuli petek so zato vprašanje poslali tudi v glavno pisarno ministrstva za javno upravo, a odgovora še niso prejeli, je dejala Marinka Kurilić. Poudarila pa je, da je civilna iniciativa že ob ustanovitvi leta 2007 zbrala 200 podpisov občanov.
Vlogo za gradbeno dovoljenje vložili maja 2022
Občina je za izdajo gradbenega dovoljenja zaprosila 31. maja 2022, vmes pa je morala vlogo sedemkrat dopolniti, so nam oktobra povedali v občinski službi za razvojne projekte in investicije. Eno izmed mnenj, ki so občini povzročala največ težav, je bilo mnenje Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Ljubljanska območna enota zavoda za varstvo kulturne dediščine je dvakrat izdala negativno mnenje na dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja, ker ni bila skladna s predpisi s področja varstva kulturne dediščine, je septembra pojasnil generalni konservator in vršilec dolžnosti vodje ljubljanske območne enote zavoda Robert Peskar. Občina je nato septembra letos v dokumentaciji očitane pomanjkljivosti odpravila in zavod je dal zeleno luč.
Strah pred spremembo navad v času gradnje
Iz mnenja zavoda za varstvo kulturne dediščine je razvidno, da bo občina morala biti pazljiva, da v času gradnje ne bi prišlo do poškodb na okoliških stavbnih spomenikih, to so semenišče, župnišče, Plečnikove tržnice in stolnica. »Ob morebitnih poškodbah, ki bi nastale kot posledica arheoloških in gradbenih del, je treba dela takoj prekiniti, sanirati stanje in poskrbeti za ustrezne ukrepe, da do dodatnih poškodb ne bo prihajalo,« je v mnenju zahteval zavod. Če bi med arheološkimi raziskavami naleteli na izjemne najdbe, si je zavod za varstvo kulturne dediščine že pred časom pridržal pravico, da zahteva spremembo projekta, in sicer tako, da bi bile najdbe ohranjene na mestu odkritja. Gleda na oceno, da naj bi gradnja parkirne hiše pod tržnico in dozidava Mahrove hiše trajali okoli dve leti, po mnenju zavoda obstaja tudi bojazen, da bi v tem času prišlo do sprememb navad tako prodajalcev kot uporabnikov tržnice. Zato so kulturnovarstveniki zahtevali, naj občina dejavnost tržnice za čas gradnje preseli na bližnje lokacije.
2000 kvadratnih metrov manjša kot leta 2009
Ker so bile Plečnikove tržnice leta 2021 vpisane na seznam svetovne kulturne in naravne dediščine (Unescova dediščina), je občina na zahtevo zavoda za varstvo kulturne dediščine morala pripraviti tudi presojo vplivov na kulturno dediščino, saj načrtovana gradnja podzemne parkirne hiše posega v vplivno območje tega spomenika državnega pomena. Iz elaborata presoje je med drugim razvidno, da je občina preigravala kar sedem variant ureditve uvoza in izvoza iz garažne hiše pod tržnico. Kot najbolj primerna je bila izbrana rešitev, ki to infrastrukturo umešča ob rob severne fasade Mahrove hiše, kjer je danes območje za ravnanje z odpadki, ki nastanejo na tržnici. Iz elaborata je tudi razvidno, da se je obseg parkirne hiše od leta 2009 do danes zmanjšal za 2000 kvadratnih metrov kletnih površin. Če je bilo leta 2009 predvidenih 616 parkirnih prostorov, jih je zdaj le še 278. x