Športni center Ilirija (ŠCI) je eden izmed večjih projektov, ki so se v zadnjem času gradili v Ljubljani, in že dobiva končno podobo. Slovesno odprtje je predvideno konec januarja, vendar še niso razkrili natančnega datuma in podrobnosti. Včeraj je v skoraj dokončanem centru potekal že prvi dogodek, ko je vidno zadovoljni ljubljanski župan Zoran Janković ob polnem bazenu in vonju klora v zraku gostil pogovor z občani. »Petnajstega decembra bo tehnični pregled bazena in proti koncu januarja se bo že odprl. V prvi vrsti bo namenjen klubom, ki trenirajo v Ljubljani. Približno tri mesece kasneje, aprila, se bo odprl še bazen v Vevčah, tako da prihodnje leto dobimo notranji in potem še zunanji olimpijski bazen za vaterpoliste in plavalce,« je včeraj napovedal župan. »Ima kdo kopalke, da prvi preizkusi bazen?« je izzval zbrane, a dodal, da brez uporabnega dovoljenja še ni mogoče plavati v novem bazenu.
Za profesionalce, šolarje in rekreativce
»Stari bazen je bil odprtega tipa in v njem smo lahko plavali vsi, za ta bazen pa se zdi, da bo bolj za elitne plavalce. Ali bomo lahko plavali rekreativno in dobili nazaj to, kar nam je bilo odvzeto?« je vprašal eden izmed občanov, ki so prišli na srečanje. Župan mu je zagotovil, da bo kopališče dostopno za vse, sploh v poletnih mesecih, ko ne bo šolarjev. Na svoj račun bodo prišli ne samo plavalci, ampak tudi športni navdušenci, ki bodo na prostornih tribunah lahko spremljali tekme. »Verjetno bom sem kdaj prišel rekreativno plavat, zagotovo pa si bom prišel ogledat kakšno tekmovanje. Vse je videti fenomenalno, od tribun do bazenov,« nam je zaupal Jaka Polak.
Bazena se sicer že vedno najbolj veselijo tekmovalci, tudi tisti iz mlajših generacij. »Super se mi zdi, da bomo tudi v Ljubljani končno lahko trenirali v čisto pravem olimpijskem bazenu. Zdaj treniramo na Kodeljevem, ampak to, kar vidimo tukaj, je čisto druga liga, sploh s temi velikimi okni bo zares veličastno. Krasno je videti in komaj čakam, da bomo imeli tukaj prvi trening,« je povedala Jona Zupet, ki trenira pri Plavalnem klubu Olimpija.
Zgodovinski spomin je živ
V objektu je predviden tudi muzej Stanka Bloudka, ki je dal pobudo za kopališče in ikonično pročelje iz leta 1929. To je v novi konstrukciji centra ohranjeno, čeprav malenkost skrito pod ogromnim nadstreškom. Poleg mladincev in rekreativcev so se pogovora in prvega ogleda novega kopališča udeležili tudi starešine, ki kljub nostalgiji odobravajo napredek.
Tomaž Potza, rojen leta 1936, je bil redni uporabnik kopališča od svojega četrtega leta pa vse do zaprtja leta 2021. »Mi, ki smo odltimerji, smo zelo težko prenesli, da so zaprli Bloudkovo kopališče. Je pa po drugi strani nujno, da je Ljubljana dobila olimpijski bazen, ker smo bili menda edina prestolnica, ki tega še nima. Bi bilo pa lepo, če bi ohranili stare lesne kabine, ki so jih občudovali tudi obiskovalci iz tujine,« je povedal Potza, ki je v pročelju skoraj dokončanega sodobnega objekta obujal spomine na čase, ko se tam kopali še Italijani. »Lase so imeli namazane z mastno briljantino, ki je plavala na vodi in je bilo vse črno. Takrat ni bilo plavalnih očal in marsikdo je dobil ilirijansko bolezen, kot smo rekli vnetju oči,« nam pove nasmejani upokojenec, ki velja za »najstarejšega ilirijana«.
Tudi večnamenska dvorana
Gradnjo objekta je izvedla družba Macro5, ki je dela začela februarja 2022, prvotni rok za zaključek del pa je bil že lanski oktober. Kot smo že poročali, so se dela večkrat zavlekla, podaljšala, rok za dokončanje pa je zdaj 24. november. »Projekt je imel 16 aneksov in pogodbena vrednost za ta in sosednji objekt je znašala okoli 44,5 milijona evrov, končni obračun pa se bo videl ob primopredaji,« je o ceni povedal župan. Glede notranje opreme sicer še ni vse dogovorjeno, je povedal župan ob vprašanju, kakšni bodo zasloni za prikaz rezultatov ali spremljanje tekem. Poleg kopališča bo mesto s projektom pridobilo večjo dvorano za rekreacijo, odbojko in košarko, manjšo dvorano za gimnastika, aerobiko in fitnes ter dvorano za borilne športe.