Starši otrok v skupini Žabice ljubljanskega vrtca Pedenjped so se s peticijo obrnili na župana Zorana Jankovića. Pozvali so ga, naj v Zalogu in Spodnjem Kašlju občina uredi dodatna otroška igrišča ter uredi obstoječe pri osnovni šoli Zalog. Pod poziv, naslovljen na župana osebno, se je podpisalo 151 občanov tega vzhodnega ljubljanskega predmestja. »Stanovalci zaznavamo potrebo po urejeni javni površini za otroško igrišče in športni park, kjer bi se lahko igrali in družili različno stari otroci in ne nazadnje vsi stanovalci naselja. Starši in skrbniki otrok ocenjujemo, da v naselju Zalog ni ustrezno urejenega otroškega igrišča in športnega parka, zaradi česar smo se primorani odpravljati na igrišča v sosednjih naseljih,« so sporočili županu in dodali, da tudi v bližini vrtca Pedenjped in osnovne šole ni primernih igrišč. V bližini osnovne šole je sicer igrišče na Agrokombinatski cesti, ki pa je po oceni občanov dotrajano. »Obstoječe igrišče med bloki je potrebno obnove, ki naj se osredotoči predvsem na varnost otrok, ki se tam igrajo,« so še zapisali in dodali, da bi večje število sodobnih in dobro vzdrževanih igrišč lahko pozitivno vplivalo na kvaliteto prostega časa tako otrok kot staršev.
Lea Sokolič, ena izmed pobudnic peticije, nam je sporočila, da so se lani srečali z županom in mu izročili peticijo, kar so potrdili tudi na občini. Po sestanku so iz mestne uprave prejeli sporočilo, da bodo obstoječe igrišče na Agrokombinatski letos obnovili, prav tako so jim zagotovili, da bodo zamenjali igrala in podlago na igrišču na Gabrovem trgu, glede dodatnih igrišč pa je bil odgovor manj spodbuden. Prošnjo za nova igrišča v okolici šole in vrtca so na občini zavrnili z odgovorom, da gradnja novih igrišč v tem delu mesta ni predvidena.
Igrišča različnih kategorij
Na območju mestne občine Ljubljana je 218 otroških igrišč, za katera skrbi javno podjetje Voka-Snaga. Igrišča v Ljubljani so razdeljena na tri kategorije glede na velikost in obiskanost, lahko preberemo na spletni strani podjetja. V prvi kategoriji je »šestnajst igrišč krajevnega značaja«, gre pa za večja igrišča, kot so igrišče Tivoli, park Kodeljevo in Muste, kamor prihajajo tudi ljudje iz drugih krajev. Od kategorije igrišča je odvisna tudi pogostost vzdrževanja. »V prvo kategorijo sodijo igrišča, ki so najbolj obiskana in jih zato čistimo vsak dan, v drugi so tista, kjer se igra nekoliko manj otrok in jih je treba urejati dvakrat do trikrat na teden, v tretjo kategorijo pa sodijo igrišča v soseskah, kjer lastniške razmere niso urejene, zato občina skrbi zanje, dokler se stvari ne razjasnijo. To so manjša igrišča v soseskah, kjer je predvideno vzdrževanje enkrat do dvakrat na teden,« lahko še preberemo na spletni strani občine. V tretji kategoriji je 144 igrišč na območju Ljubljane, med drugim tudi igrišči na Agrokombinatski in Gabrovem trgu. Iz zadnjega letnega poročila Voka-Snage lahko preberemo, da je vsota za vzdrževanje igrišč v letu 2023 presegla milijon evrov.