Prav zato so se odločili, da s peticijo opozorijo, da je dostop do vode človekova pravica. S peticijo predsednika vlade Roberta Goloba pozivajo k zagotovitvi dostopa do vode romskim družinam na jugovzhodu Slovenije, kjer dostopa do vode še nimajo.

Življenje brez vode in elektrike vpliva na zdravje romskih družin, še posebej to velja za otroke, so opozorili v Amnesty International Slovenija. Življenjska doba Romov in Rominj je po podatkih NIJZ za 22 let nižja od pričakovane življenjske dobe splošnega prebivalstva, smrtnost romskih otrok od 1. do 4. leta pa je kar sedemkrat višja od ostalih otrok. »Zaradi tega živijo na robu družbe, 22 let manj kot večinsko prebivalstvo, brez dejanske možnosti za izobrazbo in zaposlitev,« so zapisali v organizaciji. Opozorili so, da je oskrba s pitno vodo sicer odgovornost občin, a če te tega ne uredijo, se odgovornost prenese na državo.

- 30.03.2020 – nelegalno Romsko naselje Goriča vas v občini Ribnica brez vodovoda - romi, ki živijo brez dostopa do pitne vode, je epidemija - Koronavirus COVID-19 hudo prizadela - zaščitne maske- FOTO:Jaka Gasar

V nelegalnem romskem naselju Goriča vas v občini Ribnica Romi živijo brez pitne vode oziroma vodovoda. Foto: Jaka Gasar 

Na občini nezadovoljni

Pred tremi meseci so se predstavniki sveta romske skupnosti, lokalnih romskih naselij in občine Ribnica dogovorili o oblikovanju akcijskega načrta, na podlagi katerega naj bi izboljšali pravice romske skupnosti v občini. »Predsednik sveta romske skupnosti Jožek Horvat Muc nam je 4. septembra posredoval kratkoročni in dolgoročni program aktivnosti za integracijo romske skupnosti, s splošnimi smernicami za boljšo integracijo romske skupnosti,« so povedali na občini in dodali, da gre za smernice, ki jih najdemo v nacionalnem programu ukrepov za Rome. Program aktivnosti pa ne vsebuje ključnih specifik za urejanje vsakega posameznega romskega naselja v Ribnici.

Direktorica AI Nataša Posel je izpostavila, da v času, ko se ukvarjamo z zelenim prehodom in jedrsko energijo, prebivalci romskih naselij še vedno nimajo dostopa do pitne vode in elektrike.

Na občini trdijo še, da prebivalci romskih naselij nalog, ki jih je naložil župan, ne upoštevajo. »Nekateri so začeli svoje otroke pošiljati bolj redno v šolo, vendar šele oktobra. Kljub temu so izostanki otrok še vedno visoki,« so zapisali. Naslednji koraki občine pri urejanju položaja romske skupnosti so ureditev vodovodnih in električnih priključkov ter nadaljnje usklajevanje in umeščanje naselij v občinski prostorski načrt (OPN), kar je ključno za uspešno reševanje bivanjske problematike prebivalcev.

- pokopališče Otavice – romi primorani uporabljati vodo z javnega vodovoda- 30.03.2020 – nelegalno Romsko naselje Goriča vas v občini Ribnica brez vodovoda - romi, ki živijo brez dostopa do pitne vode, je epidemija Koronavirus COVID-19 hudo prizadela - FOTO:Jaka Gasar

Romi iz naselja Goriča vas so primorani uporabljati vodo iz javnega vodovoda na pokopališču. Foto: Jaka Gasar 

Občani nasprotujejo

Občina se je urejanja naselij lotila že leta 2021, ko so naročili izdelavo strokovnih podlag za prostorsko in komunalno ureditev. »Romsko naselje Lepovče se nahaja na območju industrijske cone, medtem ko se naselji Goriča vas in Otavice glede na namensko rabo v občinskem prostorskem načrtu nahajata na kmetijskih zemljiščih,« so pojasnili. Poleg namembnosti zemljišč in pomanjkanja ustrezne gospodarske javne infrastrukture so izpostavili tudi stihijsko razporejenost objektov, odsotnost upravnih dovoljenj za gradnjo in neustrezno tipologijo gradnje. Problematično je tudi lastništvo zemljišč.

Pri umeščanju romskih naselij naj bi se vseskozi soočali tudi z izrazitim nasprotovanjem občanov. Zaradi nezadovoljstva z izbranimi lokacijami so bili tako primorani iz postopka izločiti tri predlagane lokacije za naselja.

Pri umeščanju romskih naselij naj bi se vseskozi soočali tudi z izrazitim nasprotovanjem občanov. Zaradi nezadovoljstva z izbranimi lokacijami so bili tako primorani iz postopka izločiti tri predlagane lokacije za naselja. Rešitev bodo zato iskali z novim postopkom sprememb in dopolnitev občinskega prostorskega načrta. So pa v primeru, da bi to omogočalo uspešno umestitev naselij, pripravljeni odkupiti tudi zasebna zemljišča.

Priporočamo