"Ko kdorkoli izmed nas omeni meje, vsi skočijo: Meja se ni dovoljeno dotikati, so kot indijska sveta krava," je v pogovoru za portal RT Balkan dejal Dodik.

Toda če lahko Trump govori o priključitvi Grenlandije in Kanade, zakaj se potem Republika Srbska ne bi mogla priključiti Srbiji, se je vprašal predsednik entitete BiH. Menil je, da ima po tem ključu tudi Rusija pravico do prevzema dela ukrajinskega ozemlja.

Dodik se je v svojih razmišljanjih vrnil tudi v čas razpada nekdanje Jugoslavije v 90. letih prejšnjega stoletja.

"Če Američani trdijo, da pri Slovencih in Hrvatih ni šlo za odcepitev, temveč realno stanje na terenu, ali ni tudi Republika Srbska realno stanje na terenu? Zakaj so nas stlačili v to neumnost, ki jo imenujemo Bosna in Hercegovina? Zakaj se Republika Srbska ne bi mogla priključiti Srbiji? Osnovna ideja skupščine 9. januarja 1992 je bila neodvisna država, ne pa nekakšna entiteta," je dodal.

9. januarja 1992 je tedanja skupščina srbskega naroda v BiH sprejela deklaracijo o razglasitvi Republike srbskega naroda BiH kot samostojne entitete v okviru BiH, s ciljem združitve s tedanjo Jugoslavijo.

Dodik je v intervjuju za ruski portal v srbskem jeziku s sedežem v Beogradu dejal še, da Evropa trenutno nima voditelja, in da bodo številne države, ki zagovarjajo suverenost, nasprotovale Bruslju kot središču, ki "vsiljuje že propadle vrednote". Izrazil je tudi dvom v vladavino prava v Evropi.

Dodik sicer ni edini politik na Balkanu, ki so ga Trumpove ideje o ozemeljski širitvi ZDA spodbudile k podobnim razmišljanjem.

Vodja skrajno desne nacionalistične bolgarske stranke Preporod Kostadin Kostadinov se je prejšnji teden v podobnem slogu zavzel za to, da bi si Bolgarija priključila Severno Makedonijo in del Ukrajine.

Priporočamo