Nigel Farage, 61-letni ustanovitelj treh evrofobnih britanskih strank (Stranka za neodvisno Združeno kraljestvo, Brexitska stranka in Reformirajmo Združeno kraljestvo), je bil kljub svoji desničarski evrofobiji kar enaindvajset let poslanec evropskega parlamenta. Njegov cilj? Uničiti Evropsko unijo »od znotraj«. Farage očitno premore veliko časa in energije – tudi odkar je bil julija lani v osmem poskusu končno izvoljen za poslanca britanskega parlamenta v volilnem okrožju Clacton.

Ni »boljšega« desničarskega populista, kot je Farage (nekdanji premier Boris Johnson bi bil morda dostojen tekmec, a mu je nagnjenost k laganju najverjetneje za vedno zaprla vrata v politiko). Farage je pred kratkim dobil nov vzdevek »Nine Jobs Nigel« – Nigel z devetimi službami, ker jih ima, po zadnjem štetju, točno toliko.

Neplačana deseta služba

Dejansko ima Farage deset služb. Njegova deseta, dolgotrajna podpora Donaldu Trumpu, zaradi katere je bil lani in leta 2016 pogosto v ZDA, sicer ni plačana. Še ne. Farage se je zameril Elonu Musku, ki je, ko gre za vtikanje v notranjo politiko drugih držav, še posebej navdušen nad britansko. Musk je Farageu obljubil 100 milijonov dolarjev podpore za njegovo stranko Reformirajmo Združeno kraljestvo, če bi ta zmagala na prihodnjih volitvah.

Farage si je pri Musku nakopal jezo, ker je zavrnil sprejem agitatorja britanske skrajne desnice Tommyja Robinsona v stranko. Robinson, trenutno drugič v zaporu, je celo za Faragea prevelik desničarski skrajnež. Kljub temu se zdi, da sta se Musk in Farage spravila. Morda zato, ker njegova stranka v najnovejši raziskavi javnega mnenja zaostaja za laburisti le za odstotek: 26 odstotkov za laburiste, 25 odstotkov za Farageevo stranko in 22 odstotkov za konservativce. V šestih mesecih po volitvah se je tako veliko spremenilo: takrat so laburisti dobili 35 odstotkov glasov, konservativci 24 in Farageevi 15 odstotkov.

V zadnjih šestih mesecih je Farage kot poslanec zaslužil 107.000 evrov, s preostalimi osmimi službami pa 568.560 evrov. Skupaj torej 675.560 evrov. Za primerjavo: britanski premier zasluži 197.558 evrov na leto.

Farage je kot poslanec lani zaslužil 91.000 funtov – na Otoku je to zelo dobra plača. A če bi kot poslanec delal polnih osem ur dnevno, bi to bil njegov najslabši zaslužek na uro. V zadnjih šestih mesecih je največ zaslužil kot televizijski voditelj na desničarski televiziji GB News, kjer vodi svojo oddajo od ponedeljka do četrtka. Za to delo je prejel 219.506 funtov. Kot »ambasador blagovne znamke« za podjetje Direct Bullion, ki prodaja zlate palice, je zaslužil 189.300 funtov za 24 ur dela – kar pomeni 8000 funtov na uro, to pa je njegov daleč najvišji zaslužek na uro.

Farage rad veliko govori, še raje
za denar. Kot govornik je v zadnjih šestih mesecih zaslužil 65.379 funtov prek podjetja Champions Speakers, ki ga oglašuje kot »enega najvplivnejših politikov našega časa«. Poleg tega je aktiven na portalu Cameo, kjer ponuja osebna video sporočila. Za 39 sekund dolg video s čestitko ali sporočilom prejme 77 funtov. Na tak način je zaslužil 54.006 funtov. Kot kolumnist pri desničarskem dnevniku Telegraph je prejel 24.000 funtov. Kot vplivnež na družbenih omrežjih je zaslužil 11.117 funtov na youtubu, 5482 funtov na omrežju X (prej twitter) in 2795 funtov na facebooku.

V zadnjih šestih mesecih je Farage kot poslanec zaslužil 107.000 evrov, s preostalimi osmimi službami pa 568.560 evrov. Skupaj torej 675.560 evrov. Za primerjavo: britanski premier zasluži 197.558 evrov na leto, kar pomeni, da bi v šestih mesecih prejel le 98.779 evrov. Nedesničarji na Otoku upajo, da Faragea bolj zanima denar kot oblast.

Priporočamo