Izrael je še korak bliže prekinitvi spopadov v Gazi. Po razpravi na izraelskem varnostnem kabinetu bo še danes o sporazumu odločala vlada. Po več urah negotovosti, kdaj se bo sporazum začel izvajati, je sedaj že jasno, da bo to predvidoma v nedeljo. Netanjahujev kabinet je namreč sporočil, da se izpustitev prvih izraelskih talcev pričakuje že v nedeljo, ko začne sporazum izvajati. Načrtovano je, da bo orožje potihnilo pred poldnem.
Hamas je danes sporočil, da so v jutranjih urah petka odpravili še zadnja odprta vprašanja. Izrael je že objavil imena 33 talcev, ki bodo izpuščeni v prvi fazi dogovora. Imena naj bi bila ista, kot jih je Hamas potrdil na pogajanjih že pred meseci.
Do končnega odločanja o dogovoru prihaja v sicer zaostrenih političnih razmerah v Izraelu in zapletih v zadnjem trenutku. Dve skrajno desni stranki sta grozili z izstopom iz vlade. Kot kaže pa utegne svoje grožnje uresničiti zgolj ena. V vladi utegne ostati skrajno desna verska stranka Verski sionizem finančnega ministra Bezazela Smotricha, ki je bil v minulih dneh sicer najbolj goreč nasprotnik dogovora o prekinitvi spopadov. Po poročanju izraelskih medijev naj bi z vodja stranke s sedmimi poslanci v knesetu z Netanjahujem dosegel dogovor, da ostane v vladi, čeprav bodo njegovi ministri glasovali proti sporazumu iz Dohe. Kakšen je dogovor med Netanjahujem in Smotrichom, zaenkrat ni jasno. V minulih dneh je minister kot pogoj za obstanek v vladi postavljal zahtevo, da vojska po izvedeni prvi fazi dogovora obnovi napade v Gazi.
Druga stranka, ki bo uresničila svojo grožnjo izstopa iz vlade, je skrajno desna verska stranka ministra za nacionalno varnost Itamarja Ben Gvira Otzma Yehudit (Judovska moč). Ben Gvir, ki je že zagovarjal deportacije Palestincev iz Gaze, ne želi, da bi v vlado sploh prispela kakšna humanitarna pomoč. V njegovi stranki so prepričani, da dogovor ogroža varnost Izraela, spodkopava dosežke vojne in pomeni popolno zmago Hamasa. Umik šestih poslancev Judovske pomoči bo pomenil, da bo Netanjahujeva vlada ohranila tesno večino v parlamentu – imeli bodo še 62 poslanskih sedežev od skupno 120.
Tudi če bi obe stranki izstopili iz vlade, se je Netanjahuju nakazovala alternativa. Eden izmed voditeljev opozicije Jair Lapid je Netanjahuju namreč obljubljal podporo vladi.