Donald Trump se v Belo hišo vrača v obdobju, ko Rusiji na fronti kaže bolje kot Ukrajini. Moskva trenutno nadzoruje velik del Ukrajine in napreduje z najhitrejšim tempom od uvodnih dni invazije leta 2022.

Pet sedanjih in nekdanjih ruskih uradnikov je v poročilu navedlo, da bi se Kremelj načeloma lahko strinjal z zamrznitvijo konflikta vzdolž frontne linije. Glede natančne delitve štirih vzhodnih regij Doneck, Lugansk, Zaporižija in Herson bi bilo po besedah treh virov, ki so želeli ostati anonimni zaradi občutljivosti zadeve, morda prostor za pogajanja.

Čeprav Moskva trdi, da so vse štiri regije del Rusije, ki jih brani njena jedrska zaščita, njene sile na terenu dejansko nadzorujejo okoli 70–80 odstotkov ozemlja. Ukrajinske sile še vedno držijo približno 26.000 kvadratnih kilometrov tega ozemlja.

Dva uradnika sta za Reuters povedala, da se je Rusija morda pripravljena umakniti iz razmeroma majhnih delov ozemlja, ki jih ima pod nadzorom v regijah Harkiv in Mikolajiv na severu in jugu Ukrajine.

Članstvo v Natu bi bila stalna grožnja

Putin je ta mesec že dejal, da bi moral vsak dogovor o premirju odražati »realnosti« na terenu. Ga pa skrbi, da bi bilo premirje le kratkotrajna prekinitev sovražnosti, ki bi Zahodu omogočila vnovično oborožitev Ukrajine. Ukrajinske želje za članstvo v Natu so za Putina zato hud kamen spotike.

»Če ni nevtralnosti, si je težko predstavljati obstoj kakršnih koli dobrososedskih odnosov med Rusijo in Ukrajino,« je Putin povedal 7. novembra. »Zakaj? Ker bi to pomenilo, da bi bila Ukrajina nenehno uporabljena kot orodje v napačnih rokah in v škodo interesov Ruske federacije.«

Priporočamo