Donald Trump je maja postal prvi bivši ameriški predsednik, obsojen za kaznivo dejanje, primer pa se je zdaj znašel pred novim izzivom za tožilce in sodnika, kajti Trump je postal tudi bodoči ameriški predsednik. To so nove okoliščine, tako kot junijska odločba vrhovnega sodišča o imuniteti predsednika, zaradi česar hočejo Trumpovi odvetniki čez primer narediti križ s trditvijo, da imuniteta velja tudi za novoizvoljenega predsednika, kakršen je status Trumpa po volilni zmagi 5. novembra in do prevzema položaja 20. januarja. Tožilstvo pa se s tem ne strinja, kot je sporočilo včeraj.

Sodnik Juan Merchan Trumpu še ni izrekel kazni, potem ko ga je porota spoznala za krivega po vseh 34 točkah obtožnice o nezakonitem vplivanju na volitve leta 2016 s ponarejanjem poslovnih listin za plačilo za molk zvezdnice filmov za odrasle o njunem razmerju. Sprva je bil izrek kazni, ki bi lahko bila samo pogojna, lahko pa tudi zaporna, predvideval že pred nekaj meseci, a se je zaradi okoliščin večkrat zavleklo. Včeraj je bila sklicana nova obravnava, na kateri je tožilstvo sporočilo, da se ne strinja s končanjem procesa. Sodniku so predlagali, naj skliče obravnavo samo o tem vprašanju, da stvari pridejo do dna. Dopustili pa so tudi možnost, da se primer začasno ustavi, dokler Trump ne konča štiriletnega mandata. Sodnik Merchant je po zadnjem urniku nameraval kazen razglasiti prihodnji torek, kar pa se očitno ne bo zgodilo.

Sicer bosta v vodo očitno padla primera proti Trumpu glede poskusa spreminjanja izida predsedniških volitev in odtujitve zaupnih dokumentov, ki ju vodi zvezni tožilec Jack Smith. Še en kazenski proces proti Trumpu poteka v zvezni državi Georgia, tudi s številnimi zapleti. 

Priporočamo