Okna, trgovine in tržnice obarvajo elegantni božični okraski. Na dvoriščih in nad ulicami zasijejo pravljične lučke. Ob živahni praznični glasbi pomislimo na zvončke sani s severnimi jeleni in božične pekarnice. Iz slednjih pa zadiši po pečenih jabolkih in medenjakih. Brez dvoma, predbožični čas nagovori vse naše čute.

Vzdušje pa je najbolj praznično na več sto božičnih sejmih, ki jih najdemo po vsej Nemčiji – od Baltskega morja pa do Bodenskega jezera. Nič čudnega; tam nas čakajo stojnice obrtnikov s tradicionalnimi ročnimi izdelki, nastopi pevskih zborov in pravljične urice, ki otrokom pričarajo nasmeh na obraz. Seveda pa ne gre brez regionalnih dobrot. Pri tem je dobro vedeti, da veliko božičnih sejmov lahko udobno in hitro obiščete kar z vlakom. Številne turistične kartice po vsej državi omogočajo brezplačno uporabo lokalnega javnega prevoza.

Frankfurt na Majni: božični sejem (Foto: Isabela Pacini)

Frankfurt na Majni: božični sejem (Foto: Isabela Pacini)

Adventni koledar

Adventni koledar (Foto: pixabay)

Foto: pixabay

V Nemčiji je adventni koledar tako pomemben del prazničnega obdobja, kot so piškoti in kuhano vino. Z njim si čas do težko pričakovanega božičnega večera krajšajo predvsem otroci. Začetki adventnega koledarja segajo v sredino 19. stoletja. Takrat so dneve do božiča odštevali tako, da so z adventnega koledarja vsak dan odtrgali en list ali vsak dan odkrili novo sličico, danes pa večina adventnih koledarjev vsebuje čokoladice ali druge drobne pozornosti. V mnogih družinah adventne koledarje izdelujejo kar sami; z ljubeznijo in ročno. Koledar mora biti pripravljen najpozneje do 30. novembra zvečer, saj nato od 1. do 24. decembra vsak dan odpremo ena vratca ali škatlico. V nekaterih mestih adventni koledar zastavijo na veliko: mestna hiša v hessenskem mestu Hanauu se denimo vsako leto preobrazi v ogromen adventni koledar. Vsak večer odprejo eno okno in vsakokrat prikažejo drug osvetljen motiv iz pravljic bratov Grimm.

 

Hitro čevlje pred vrata – Miklavž prinaša jabolka, oreščke in sladkarije

Hrestač (Foto: Adobe Stock/Roman Babakin)

Hrestač (Foto: Adobe Stock/Roman Babakin)

Božič je za Nemce glavni praznik ob koncu leta. Izjemno priljubljen pa je tudi Miklavžev praznik 6. decembra. Na predvečer otroci – in nekateri odrasli – pustijo skrbno očiščene čevlje ali škornje pred vrati. Legenda pravi, da sv. Miklavž ponoči pride mimo in čevlje napolni s slaščicami, oreščki, mandarinami in drugimi darilci. Običaj naj bi nastal po vzoru svetega Nikolaja, škofa, ki je v 4. stoletju živel v turškem mestu Mira. V njegovo čast ta čarobni običaj še danes vsako leto 6. decembra požene otroke iz postelj. Hitro stečejo k vratom, da bi videli, ali je bil ponoči na obisku sveti mož z vrečo, polno sladkarij, in jih bogato obdaril.

Lepe božične praznike in naj se vam v novem letu uresničijo sanje, izpolnijo želje in naj vas navduši počitniška dežela Nemčija. Veliko zdravja, smeha, radosti, prijetnih trenutkov in obilo zadovoljstva vam želi Nemška turistična organizacija. SREČNO 2025!

 

 

 

Priporočamo