Vreme je v preteklosti že večkrat povzročalo težave organizatorjem na Pokljuki. Dvakrat so morali tekmovanja, zaradi pomanjkanja snega, celo prestaviti na druga prizorišča. Prvič decembra 1994, ko so namesto na Rudnem polju tekmovali v avstrijskem Bad Gasteinu, drugič pa osem let pozneje, ko so se morali seliti v Östersund na Švedsko. Vse manj snega je po močnem ponedeljkovem deževju in otoplitvi tudi letos, zato so v dogovoru z Mednarodno biatlonsko zvezo spremenili urnik tekmovanj.

Spremljevalni program bo na Bledu

»Še prejšnji teden so bile proge v odličnem stanju, toda močan dež in topel veter sta povzročila veliko škode. Pripravo prog smo usmerili v 2,5- in 3-kilometrski krog, tekmovalni program pa smo prilagodili glede na vremensko napoved. Obe posamični tekmi bosta tako na sporedu v četrtek, petek bo zdaj prost dan in bo namenjen vzdrževanju proge, medtem ko v soboto in nedeljo spored tekem ostaja isti,« je o spremenjenem urniku povedal Borut Nunar, tekmovalni direktor svetovnega pokala. »Glede na vremenske razmere upamo, da bomo tekme izpeljali do konca,« pa je dodal Tim Farčnik, generalni sekretar organizacijskega komiteja svetovnega pokala na Pokljuki. S pripravo infrastrukture in prog se vse od začetka tedna ob podpori Slovenske vojske bori okoli 300 ljudi.

Rezultatsko mlajšim tekmovalcem droben korak še manjka, a so zagnani, gledam, kako garajo. Treba je vztrajati, tudi če pride slabša sezona. Pomembno je, da slediš svojim ciljem.

Jakov Fak, slovenski biatlonec

Vreme pa letos ni edina težava, s katero se na Pokljuki soočajo prireditelji svetovnega pokala. Poleg strogih omejitev, ki veljajo na območju Triglavskega narodnega parka, so se letos morali prilagoditi tudi občutljivemu obdobju parjenja divjega petelina, ki v večjem številu prebiva približno kilometer od biatlonskega centra. »Dnevno bo na Rudno polje lahko prišlo največ 3000 obiskovalcev, ki jih bomo pripeljali z organiziranim prevozom. Omejili smo tudi hrup in svetlobne signale, spremljevalni program pa smo preselili na Bled, kjer bodo dogodki potekali v petek in soboto med 18. in 21. uro,« je pojasnil Farčnik.

Boj za veliki kristalni globus

Ne glede na vse težave, s katerimi se soočajo prireditelji, bo v ospredju tekmovalni program. Do konca svetovnega pokala je le še pet posamičnih tekem, zadnje tri bodo prihodnji konec tedna na slovitem Holmenkollnu nad Oslom, vse bolj pa se zapleta glede končne uvrstitve v skupnem seštevku. V Novem Mestu je Johannes Thingnes Boe (936 točk) za pet točk prehitel rojaka Emila Lægreida (931), odprt pa je tudi boj za tretje mesto. Trenutno ga drži Francoz Emilien Jacquelin (694), tik za njim sta še njegov rojak Eric Perrot (670) in Šved Sebastian Samuelsson (669).

Med biatlonkami je Nemka Franziska Preuss po slabših nastopih na Češkem izgubila del prednosti in ima zdaj le še 36 točk naskoka pred Francozinjo Lou Jeanmonnot. Tretja je njena rojakinja Lou Simon (685), sledita ji Jeanne Richard (590) in Oceane Michelon (588), ki prav tako še nista izključeni iz boja za stopničke.

Pomembno je slediti svojim ciljem

Domače tekme na Pokljuki bodo zelo pomembne tudi za slovensko izbrano vrsto, ki je pred nekaj dnevi razočarala z nastopi na lanskoletnem prizorišču svetovnega prvenstva. Verjetno se niti Jakov Fak ne spomni, kdaj je na eni tekmi zgrešil pet tarč, kar se mu je zgodilo na sobotni zasledovalni tekmi. V svetovnem pokalu je ostal na 13. mestu, vendar je do konca sezone ob dobrih nastopih dosegljivo tudi deseto mesto.

»Po svetovnem prvenstvu sem opravil veliko treninga v pravo smer, rezultatsko pa se na Češkem še ni izšlo, uvrstitve so bile najslabše v sezoni. Štafeta je bila skoraj popolna in upam, da se pokažem v tej luči ter da bo dosežek čim boljši,« je pred današnjo drugo skrajšano individualno tekmo v letošnji sezoni dejal Jakov Fak, ki je bil na prvi, na začetku sezone v Ruki, na 14. mestu.

Najboljši slovenski biatlonec je pred skoraj 13 leti na Pokljuki že stal na najvišji stopnički, ko je slavil v sprintu, kar je bila ena od njegovih osmih zmag v svetovnem pokalu. »Mislim, da so moje možnosti na tekmah s štirimi streljanji večje kot na tekmah z dvema,« je prepričan 37-letni biatlonec iz Lesc, ki je nekaj besed namenil svojim mlajšim sotekmovalcem v reprezentanci. V prvi vrsti to velja za Lovra Planka in Tonija Vidmarja, ki imata za sabo slabšo sezono od lanske: »Rezultatsko mlajšim tekmovalcem droben korak še manjka, a so zagnani, gledam, kako garajo. Treba je vztrajati, tudi če pride slabša sezona. Pomembno je, da slediš svojim ciljem.« Četrti član slovenske moške reprezentance bo Miha Dovžan, doma iz bližnjih Gorij.

Na tekmo s škornji in plastično vrečko

Na domačih tleh bodo v slovenski ženski reprezentanci nastopile štiri biatlonke, med njimi je znova v ospredju Anamarija Lampič, ki pa ji, glede na težave na strelišču, letošnji spored ni pisan na kožo. Njena 53-odstotna uspešnost pri streljanju stoje ni najboljša popotnica za boj za najvišja mesta, dodatna ovira bo moker sneg, čeprav je tekaško dobro pripravljena.

Tudi moji najbolj zvesti navijači bodo tukaj, ne glede na to, ali bo dež ali sonce. V dežju pač obujejo škornje in si pomagajo s plastično vrečko, pa gre.

Anamarija Lampič, slovenska biatlonka

»Strelsko še vedno niham. Želim si dobrih dosežkov, čeprav je prav uvodna tekma, ko vsak zgrešen strel pomeni minuto pribitka, tista, na kateri imam morda najmanj možnosti,« se svojih pomanjkljivosti zaveda Anamarija Lampič. Na zadnjih petih tekmah je v povprečju zgrešila sedem strelov. »Tudi moji najbolj zvesti navijači bodo tukaj, ne glede na to, ali bo dež ali sonce. V dežju pač obujejo škornje in si pomagajo s plastično vrečko, pa gre,« je še dodala biatlonka, ki je v svetovnem pokalu na 22. mestu.

S svojo do zdaj najboljšo sezono se lahko pohvali Lena Repinc, ki vseeno ni izpolnila vseh svojih ciljev. Podobno velja za Polono Klemenčič, ki se je v primerjavi s sotekmovalkami spopadala z največ zdravstvenimi težavami. Slovensko četverico na startu bo dopolnila še Živa Klemenčič.

Spored tekem na Pokljuki

Danes, ob 11.30: ženska posamična tekma, 12,5 km, ob 15.15: moška posamična tekma, 15 km.

Petek, prost dan.

Sobota, ob 13.35: ženska tekma s skupinskim startom, 12,5 km, ob 15.45: moška tekma s skupinskim startom, 15 km.

Nedelja, ob 12.05: mešana štafeta dvojic, ob 14.50: mešana štafeta.

Priporočamo