Muzikal v španskem jeziku Emilia Perez režiserja Jacquesa Audiarda pripoveduje zgodbo o šefu mehiškega mamilarskega kartela, ki se skrije pred sovražniki in upokoji kot ženska po spremembi spola. V glavni vlogi nastopa transspolna španska igralka Karla Sofia Gascon, ki je tudi prva transspolna oseba nominirana za oskarja za glavno vlogo oziroma med igralci nasploh.

Nagrado za najboljšega igralca je prejel Karim Leklou, ki je nastopil v filmu Le Roman de Jim z angleškim naslovom Jim's story v režiji Arnauda Larrieua in Jean-Marie Larrieua. Cezarja za najboljšo igralko je prejela Hafsia Herzi za film Borgo režiserja Staphanea Demoustiera, poročajo tuje tiskovne agencije.

Najboljši igrani kratki film

Ponovno je slavil tudi hrvaški film Mož, ki ni mogel molčati Nebojše Slijepčevića, prejel je cezarja za najboljši igrani kratki film. Slovenska manjšinska koprodukcija je doslej med drugim prejela že prestižno zlato palmo za najboljši kratki film na festivalu v Cannesu in nagrado Evropske filmske akademije za najboljši kratki film. Poteguje se tudi za oskarja.

Film temelji na resničnem dogodku med vojno v nekdanji Jugoslaviji leta 1993. Potniški vlak so na poti iz Beograda v Bar napadle srbske paravojaške sile. Vojaki so se spravili na nedolžne civiliste in le eden od 500 potnikov se jim je upal zoperstaviti, kar pa je plačal z življenjem.

Na vprašanje, koliko je to tudi slovenski film, je producent Boštjan Virc za MMC RTV SLO povedal, da je »slovenski tako v smislu solastništva nad filmom kot v smislu soavtorstva. Film je finančno podprl Slovenski filmski center, Gregor Božič je bil direktor fotografije, eno od vlog je odigral Nebojša Pop Tasić. Slovenska produkcijska hiša je Studio Virc, jaz sem producent, pri čemer bi poudaril še vlogo obeh mojih produkcijskih sodelavk Nataše Vugrinec in Mateje Jerman.«

Drugi cezar v dveh letih

Božič je ob prejemu nove nagrade povedal: »Velika čast je, da nam je francoska akademija podelila nagrado za najboljši kratki film, kljub temu, da osrednja avtorska ekipa ne prihaja iz Francije. To samo potrjuje kakovost in univerzalnost našega dela.«

Virc je, kot so sporočili iz Slovenskega filmskega centra, ki je tudi sofinanciral film, povedal, da je to že druga nagrada cezar v zadnjih dveh letih, pri kateri je udeležen kot producent, »kar ne more biti več naključje«. »Očitno je, da v našem delu Evrope znamo delati filme in nam to priznajo v celo tako zaprtem in konkurenčnem filmskem okolju, kot je Francija,« meni Virc, ki je bil producent s cezarjem nagrajenega kratkega animirano-dokumentarnega filma Babičino seksualno življenje režiserke Urške Djukić.

Dodaten glamur je na letošnjo podelitev cezarjev prinesla ameriška igralka Julia Roberts, ki je prejela častnega cezarja.

Priporočamo